Hospodársky denník
USD36,33 Sk
EUR41,674 Sk
CHF27,054 Sk
CZK1,323 Sk
  Piatok  27.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rokovať o tom, čo sa nezmení?

Budapešť trvá na eurokonformite zákona

Európsku úniu začína trápiť otázka, koľko je vôbec Európanov, žijúcich a pôsobiacich mimo hraníc rozširujúcej sa EÚ. Údajne až 350 miliónov... Európska menšina vo svete. Diaspóra. A pritom vo vnútri Európy otázka menšín vôbec nie je definitívne doriešená. Menšiny sú ešte čoraz viac citlivou záležitosťou (z hľadiska politiky) ako citovým vzťahom medzi krajinou-matkou a jej roztrúsenými deťmi. Žiadny div, že už dva roky spôsobuje Európe bolenie hlavy budapeštiansky zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Tzv. krajanský zákon už od začiatku narazil na tuhé odmietanie zo strany susedov Maďarska, pričom sa vyznamenalo najmä Slovensko a Rumunsko tvrdiac, že zákon prijatý (vtedy) maďarskou pravicovou vládou má neželané extrateritoriálne účinky. Prostredníctvom Benátskej komisie v decembri 2001 „zakročila“ aj Rada Európy (RE), podľa ktorej akékoľvek zákony v oblasti riešenia situácie menšín zo strany iného štátu musia byť založené na štyroch princípoch: územnej suverenite príslušného štátu, rešpektovaní existujúcich zmlúv, priateľských susedských vzťahoch, ako aj na rešpektovaní ľudských práv a zákazu diskriminácie.

Počas dvoch rokov sa v Maďarsku zmenila vláda, k moci prišli socialisti, ľavicový kabinet sa snažil byť ústretovejší voči požiadavkám susedov a EÚ, avšak zároveň musel dbať aj na hlas Stálej maďarskej konferencie (MÁERT), čo je združenie maďarských krajanských organizácii vo svete. Jedno bolo socialistom jasné. Keďže v Maďarsku zákon rušiť nikto nechce, tak ho treba opraviť. Upraviť. Stalo sa. V pondelok maďarský parlament schválil novelu zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Malo byť všetko vyriešené. Nie je. Susedné štáty, opäť najmä SR a Rumunsko, poukazujú, že to zasa bolo „o nás bez nás“. Že Budapešť novelizovala sporný zákon bez predbežných konzultácií so susedmi. Bez ich pripomienok.

Maďarská strana chce konzultovať teraz. Po zmene zákona, ktorý už nikdy nebudú meniť, ako vyhlásil včera maďarský šéf diplomacie László Kovács. Tak načo potom konzultácie? O záležitosti, ktorá je nemenná... Maďari už po predošlých skúsenostiach mohli tušiť, že susedia spokojní nebudú. A nie sú. Premiér SR Mikuláš Dzurinda na summite V4 na Táloch zopakoval, že na Slovensku budú platiť iba zákony SR a EÚ, čím naznačil extrateritoriálnosť už upraveného krajanského zákona. Nevôľu vyjadrila aj rumunská strana a pripomenula, že tento dokument nevyhovuje vo všetkom európskym normám. Nakoniec sa Budapešť dočkala studenej sprchy priamo z Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, kde väčšia časť poslancov v stredu vyzvala maďarskú stranu na ďalšie zmeny v krajanskom zákone. Už deň predtým spravodajca RE pre krajanský zákon Erik Jürgens vyhlásil, že maďarský postup mal byť opačný, čiže najskôr sa mala dosiahnuť dohoda so susedmi a až potom sa mal schvaľovať zákon. Takto to vyzerá, že sa najskôr postavila strecha a teraz sa uvažuje o múroch...

Maďari, ako sa v utorok písalo v ich tlači, si asi naozaj mysleli, že upravený zákon je taký dobrý, že sa o dva roky pripravovanej Jürgensovej rezolúcii ani nebude hlasovať. Hlasovalo sa. Snaha zamedziť extrateritoriálnosť pôvodného znenia zákona bola pochválená, ale Európa má k zákonu stále výhrady. Nielen Rada Európy, ale aj Organizácia pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe, ktorá vo svojom komuniké v utorok požiadala Maďarsko, aby krajanský zákon aplikovalo len po súhlase okolitých štátov. A tie s tým súhlasiť asi nebudú, určite nie SR a Rumunsko, ktorých sa zákon najviac týka. Veď na Slovensku žije 530 000 občanov maďarskej národnosti a v Rumunsku až 1,48 milióna.

Takže na ťahu je opäť Budapešť. Úpravy v texte, ako už naznačil minister Kovács, nechce. Text je vraj dobrý, eurokonformný, v súlade s predpismi európskych inštitúcií. A dohodnúť (so susedmi) sa vraj treba len na spôsobe jeho aplikácie. Výkonu. Uvedenia do praxe. Tak tvrdí právny expert maďarského ministerstva zahraničných vecí Zoltán Gábor. A je to vraj zákon, ktorý bude platiť aj po vstupe do EÚ. Na čo slovenská strana zakontrovala otázkou, prečo sa potom zákon nevzťahuje aj na Rakúsko, člena EÚ, kde tiež žije maďarská menšina? Dvojaký meter? Ak už je reč o aplikácii zákona, na Slovensku bude mať rozhodné slovo Strana maďarskej koalície, ktorej lídri tento zákon podporujú. Aj napriek tomu, že sú súčasťou vládnej koalície, ktorá v tomto smere má čo vyčítať Budapešti. Ak by prišlo k najhoršiemu, teda ak SR prijme avizovaný protizákon, SMK vraj vládu opustí. Zachová sa viac etnicky ako štátnozáujmovo. A potom to môže vyzerať tak, že v Budapešti kladivkom odklepli zákon, ale stôl pukol v Bratislave...

Iaromír Novák

-raster-

„Jednostranný postup Maďarska dáva zlý príklad ostatným krajinám uvažujúcim o prijatí podobných zákonov na ochranu svojich menšín v susedných krajinách. Novela zákona je síce istým krokom vpred, jedna vec však ostáva nevyriešená - dohoda so susedmi.“

Erik Jürgens, spravodajca Rady Európy pre krajanský zákon

m

„Novela zákona je v súlade s požiadavkami európskych inštitúcií.“

Csaba Tabajdi, šéf maďarskej delegácie v PZ RE

m

„Je to viditeľné fiasko prispôsobivej maďarskej diplomacie.“

Zsolt Németh, maďarský politik z opozičného Zväzu mladých demokratov

Počasie

Na juhozápadnom Slovensku predpokladáme prevládanie zväčša priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí - nie je podstatnejšia psychická ani fyzická záťaž, iba mierna podráždenosť vplyvom počasia, ktoré pôsobí skôr pozitívne na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Spánok je hlboký a pokojný a prispieva k dobrej regenerácii síl organizmu. Vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi reagujúce na počasie môžu trpieť častejšími migrénami a pocitom závratu. Je sklon k zvýšenej pulzovej frekvencii. Na ostatnom území je možnosť intenzívnejších ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je náchylnosť na bolesti hlavy a depresívne Zajtra na celom území Slovenska predpokladáme prevládanie všeobecne priaznivého počasia s pozitívnym vplyvom najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať miernymi bolesťami hlavy, často migrenózneho pôvodu a pocitom závratu.(zč)

n Dnes bude polooblačno. Na severe a východe oblačno. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 17 až 22, na západe a juhu stredného Slovenska 23 až 27, na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.n V sobotu bude jasno až polooblačno. Nočná teplota 16 až 12, v dolinách okolo 10, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. V nedeľu bude prevažne polooblačno, v okolí hôr ojedinele prehánky a búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.42 a zapadne o 20.57 hod.

Amsterdamoblačno23
Aténypolojasno33
Belehradoblačno29
Berlínoblačno20
Bratislavapolooblačno26
Bruselzamračené22
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťoblačno29
Frankfurtpolooblačno27
Helsinkipolojasno22
Istanbulpolooblačno29
Kodaňpolooblačno20
Kyjevprehánky21
Lisabonslnečno27
Londýndážď19
Madridslnečno32
Moskvaoblačno20
Oslopolojasno21
Paríždážď23
Prahadážď22
Rímoblačno34
Sofiapolooblačno29
Štokholmpolojasno22
Varšavaprehánky16
Viedeňpolooblačno26
Záhreboblačno31
Ženevaoblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.