Hospodársky denník
USD36,33 Sk
EUR41,674 Sk
CHF27,054 Sk
CZK1,323 Sk
  Piatok  27.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













REINKARNÁCIA V-1

Môže si Slovensko v súčasnej nelichotivej finančnej situácii dovoliť zastaviť prevádzku Jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach? Stále ešte platí, že škody z jej politicky motivovaného odstránenia budú menšie ako prínosy? Zvažujme predsa, ako sa zmení v Európe obchod s elektrickou energiou, aké záujmy tu panujú, ako sa vyvíja spotreba elektriny. Štát, teda my všetci, máme podľa niektorých našich odborníkov na odstavenie tohto energetického zdroja doplatiť viac ako sto miliárd korún. Pritom Slovensko má z roka na rok hlbšie do peňaženky. Energetici naznačujú, že keby naši kompetentní činitelia vhodným spôsobom oslovili napríklad aj rakúskych „zelených“, možno by bola napokon nádej posunúť termín odstávky elektrárne na neskoršie obdobie alebo dokonca naplno využiť jej životnosť. Dozvedeli sme sa, že vychádzajú z osobných kontaktov s niektorými tamojšími politikmi, ktorí by boli ochotní venovať pozornosť takejto našej požiadavke. Túto tému však musíme otvoriť my.

Bulharsko odstavilo vlani prvý a druhý energetický blok jadrovej elektrárne Kozloduj. „O treťom a štvrtom bloku sa teraz vedú veľké spory. Najvyšší správny súd krajiny rozhodol, že dohoda Bulharska s Európskou úniou o odstavení tretieho a štvrtého bloku Kozloduja je protiprávna. Bulharsko pozýva kontrolnú misiu Európskej komisie na previerku týchto blokov a sľubuje, že jej výsledky prijme, nech budú akékoľvek,“ uviedol o súčasnosti a perspektívach jadrovej energetiky Jiří Suchomel zo Slovenskej nukleárnej spoločnosti (SNUS). „Foratom, ako európska jadrová asociácia so sídlom v Bruseli, sľúbil pomôcť Bulharsku nájsť nástroje pri znovuotvorení energetickej kapitoly. To je veľmi závažný sľub. Môže to niečo znamenať aj pre nás z hľadiska elektrárne V-1, aj keď Bulharsko je v inej kategórii kandidátov na vstup do Európskej únie,“ dodal tento dlhoročný pracovník energetiky. Pripomenul, že Bulharsko chce pokračovať vo výstavbe dvoch blokov jadrovej elektrárne Belene, pričom prvý z nich by mal dodávať elektrinu v roku 2008. Tieto slová J. Suchomela sú významné aj pre slovenskú energetiku. Vyjadrujú istý precedens a môžu opäť otvoriť v poslednom čase zastavenú diskusiu o možnom prehodnotení odstavenia našej Jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach. Tú prisľúbila prvá vláda Mikuláša Dzurindu zastaviť a postupne likvidovať od roku 2006, prípadne 2008. Niektorí jej členovia vrátane tých, ktorí sú aj v súčasnej jeho vláde, priznali, že pôjde

o politický krok,

pričom z technického hľadiska by jej obidva energetické zdroje mohli elektrickú energiu vyrábať aj naďalej. To napokon potvrdil aj Úrad jadrového dozoru SR. Slovenská nukleárna spoločnosť už vyzvala prehodnotiť odstavenie tejto našej elektrárne a presadiť jej prevádzkovanie po obdobie technickej životnosti, lebo na zastavenie jej činnosti nie sú racionálne bezpečnostné, environmentálne ani ekonomické dôvody. „Bývalý podpredseda vlády Pavol Hamžík priznal, že tento záväzok bol prijatý pod nátlakom vyvíjaným na našich vyjednávačov. Podpredseda vlády Ivan Mikloš uviedol, že z technologickej a bezpečnostnej stránky by V-1 mohla fungovať dlhšie ako do roku 2006 a 2008. Je nám jasné, že vyjednávači z Európskej únie vychádzali z vyhlásenia krajín G7 z roku 1992 v Mníchove, že úroveň bezpečnosti reaktorov typu VVER 230 sa za rozumné náklady nedá zvýšiť na prijateľnú úroveň. Je to však hodnotenie politické nie odborné,“ dodáva J. Suchomel. Vtedajšie argumenty, že odstavenie V-1 budeme môcť nahradiť lacnejšími a dlhodobými dovozmi elektrickej energie, sú z dnešného hľadiska už zrejme falošné. Veď za dlhodobo kontrahované dovozy by sme určite

platili viac,

ako sú priemerné výrobné náklady elektrárne V-1. Pri jej zdrojoch sú totiž hlboko pod priemerom slovenskej energetiky. Ide o druhý najlacnejší energetický zdroj na Slovensku. O úrovni slovenskej jadrovej energetiky sa v uplynulých rokoch pozitívne vyjadrili mnohí politici, ako aj ďalší predstavitelia. Medzi nimi napríklad bývalí ministri Ľubomír Harach, Brigita Schmögnerová a Mária Machová, ale aj Peter Weiss a Peter Dvorský, tiež kardinál Ján Chryzostom Korec, monsignor Daniel Faltýn z Vatikánu vrátane niektorých zahraničných diplomatov pôsobiacich na Slovensku. „Slovensko dosiahlo alebo veľmi skoro dosiahne západnú úroveň bezpečnosti,“ vyhlásil dávnejšie predstaviteľ fínskeho jadrového dozoru Juhani Hyvärinen. „Je nepochopiteľné, ako vláda SR rozhodla o odstavení V-1. Som presvedčený o bezpečnosti, spoľahlivosti a opodstatnení jej prevádzky a budem ju obhajovať v EÚ,“ vyhlásil Charles Tannock, poslanec Európskeho parlamentu. Peter Dvorský svojho času uviedol: „Všetkým, ktorí protestujú (proti V-1) a

žijú v nevedomosti,

odporúčam, aby si prišli pozrieť elektráreň zblízka.“ Aj podľa mnohých misií zahraničných odborných tímov bola bezpečnosť elektrárne V-1 zvýšená na medzinárodne prijateľnú úroveň.

V prípade spomínaného Bulharska, ako sme sa dozvedeli, sa vo vzťahu k elektrárni Kozloduj angažuje dokonca jeho prezident. Nájde sa aj na Slovensku niekto, kto s plnou vážnosťou nastolí v súčasnej ekonomickej situácii otázku reinkarnácie elektrárne V-1? (reinkarnácia v kresťanskom náboženstve znamená znovuzrodenie - pozn. V. T.) Podľa iných náboženských predstáv ide o prevtelenie duše do iného tela. Mnohí však majú pocit, že to postihlo aj politikov, ktorí nedokážu obhajovať spoľahlivú elektráreň z politických dôvodov.

Vladimír Turanský

Počasie

Na juhozápadnom Slovensku predpokladáme prevládanie zväčša priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí - nie je podstatnejšia psychická ani fyzická záťaž, iba mierna podráždenosť vplyvom počasia, ktoré pôsobí skôr pozitívne na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Spánok je hlboký a pokojný a prispieva k dobrej regenerácii síl organizmu. Vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi reagujúce na počasie môžu trpieť častejšími migrénami a pocitom závratu. Je sklon k zvýšenej pulzovej frekvencii. Na ostatnom území je možnosť intenzívnejších ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je náchylnosť na bolesti hlavy a depresívne Zajtra na celom území Slovenska predpokladáme prevládanie všeobecne priaznivého počasia s pozitívnym vplyvom najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať miernymi bolesťami hlavy, často migrenózneho pôvodu a pocitom závratu.(zč)

n Dnes bude polooblačno. Na severe a východe oblačno. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 17 až 22, na západe a juhu stredného Slovenska 23 až 27, na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.n V sobotu bude jasno až polooblačno. Nočná teplota 16 až 12, v dolinách okolo 10, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. V nedeľu bude prevažne polooblačno, v okolí hôr ojedinele prehánky a búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.42 a zapadne o 20.57 hod.

Amsterdamoblačno23
Aténypolojasno33
Belehradoblačno29
Berlínoblačno20
Bratislavapolooblačno26
Bruselzamračené22
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťoblačno29
Frankfurtpolooblačno27
Helsinkipolojasno22
Istanbulpolooblačno29
Kodaňpolooblačno20
Kyjevprehánky21
Lisabonslnečno27
Londýndážď19
Madridslnečno32
Moskvaoblačno20
Oslopolojasno21
Paríždážď23
Prahadážď22
Rímoblačno34
Sofiapolooblačno29
Štokholmpolojasno22
Varšavaprehánky16
Viedeňpolooblačno26
Záhreboblačno31
Ženevaoblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.