Hospodársky denník
USD36,33 Sk
EUR41,674 Sk
CHF27,054 Sk
CZK1,323 Sk
  Piatok  27.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zaseknutá sloboda

Mier znamená tvrdú prácu

Najprv sa dlho rokovalo, potom dlho plánovalo a napokon krátko bojovalo, no výsledok takzvanej vojny v Iraku je čoraz viac pochybnejší. Zbrane hromadného ničenia sa niekam záhadne vyparili aj s údajnými teroristami, diktátor Saddám Husajn je už pomaly legendou a čo je najhoršie, v krajine vládne anarchia, prejavujúca sa každodennými útokmi na spojeneckých vojakov, ktorí platia krvavú daň. Dôkazom slepej uličky sú aj pokračujúce sabotáže na dôležité plynovody a ropovody.

Ako uviedol nemecký denník Süddeutsche Zeitung, zdá sa, že Irak sa vymyká spod kontroly USA. Rabovačky, útoky, systematické nivočenie infraštruktúry, politický a hospodársky prepad - krajina medzi Eufratom a Tigrisom sa rozpadá rýchlejšie, ako sa mohol zrodiť jej nový imidž. Bushova vláda plánovala rýchlu vojnu, ale nie dlhú cestu k mieru. Bola podľa všetkého omámená scenármi, že postačí len pád diktátora a ľudia budú od radosti tancovať na uliciach, napísali noviny. V Iraku je však potrebné naučiť sa to, čo platí už niekoľko rokov aj pre Balkán. Mier znamená tvrdú prácu a vojna sa pádom diktátora nekončí. Washington musí uznať, že potrebuje priateľov, aby bol v Iraku úspešný. Mal by sa teda správať skromnejšie a viac spolupracovať ako rozkazovať, konštatoval bavorský denník.

Negatívne ohlasy na kritický stav prichádzajú aj z druhej strany oceánu. Na opísanie povojnovej situácie v Iraku si v USA našli slovo moras. Pred 30 rokmi počas vojny vo Vietname používali viac quagmire. Obe slová majú ten istý význam: močiar, napísal včera francúzsky denník Libération. Otázku, či sa Irak stane pre USA novým Vietnamom, si v Spojených štátoch amerických už kladú mnohí obyvatelia. Nové prieskumy verejnej mienky ukazujú, že verejnosť začína súčasná situácia znepokojovať. Najnovšie prieskumy pre televíznu stanicu ABC a denník Washington Post ukázali, že sedem z 10 Američanov sa obáva, že ich krajina môže byť vtiahnutá do dlhej a finančne nákladnej operácie na udržanie mieru. Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 44 percent respondentov pokladá počet obetí na životoch amerických vojakov v povojnovom Iraku za neprijateľný. Bežný Američan si nerobí problémy, či prezident USA George W. Bush nájde v Iraku zakázané zbrane hromadeného ničenia. Toho istého bežného Američana predovšetkým znepokojuje fakt, že amerických vojakov prakticky denne už niekoľko týždňov zabíjajú, tak ako pri poslednom incidente na predmestí Bagdadu. A bežný Američan bude onedlho hlasovať v prezidentských voľbách...

Základom udržania poriadku v krajine je pevná vláda. Tá však neexistuje. Istú alternatívu navrhol Šaríf Alí bin Husajn, ktorý tvrdí, že je dedičom irackého trónu. Irak potrebuje obnovenie monarchie, keďže kráľ by mohol zohrať úlohu neutrálneho ochrancu všetkých politických, náboženských a etnických skupín krajiny, vyhlásil v rozhovore pre televíziu Al-Arabíja. Šaríf Alí, ktorý počas vojenského zásahu podporoval jednotky americko-britskej koalície, podrobil kritike rozhodnutie okupačnej správy rozpustiť iracké ozbrojené sily. „Som presvedčený, že koaličná administratíva konala unáhlene, keď rozpustila armádu. Nebolo to treba,“ uviedol bohatý londýnsky bankár, ktorý sa začiatkom júna vrátil do Iraku. Ako dodal, len malé percento irackých dôstojníkov bolo verných prezidentovi Saddámovi Husajnovi a „nie celá armáda“. Šaríf Alí sa do Iraku vrátil po 45 rokoch strávených v exile, kam sa uchýlili po vyvraždení jeho hašemitskej kráľovskej rodiny dôstojníkmi, ktorí z Iraku urobili republiku. Momentálne stojí na čele Hnutia pre konštitučnú monarchiu. Podľa Šarífa Alího by mali mať Iračania právo zvoliť si svojich vládcov, pričom za najlepšie riešenie označil monarchiu. „Monarchia by zastrešila všetkých Iračanov. Kráľ by bol neutrálny, skôr arbiter ako vládca, ochranca ústavy, ktorý by bránil vzniku diktátorských strán,“ vyhlásil. „Potrebuje neutrálnu inštitúciu, ktorá nikomu nenadŕža,“ zdôraznil Šaríf Alí.

Medzitým členovia amerického Senátu požiadali Busha, aby im povedal celú pravdu o americkom záväzku a o nákladoch na akciu v Iraku. Obávajú sa totiž, že USA budú musieť zostať v obsadenej krajine „najmenej päť rokov“.

(oso)

RASTER

Straty

K včerajšiemu dňu od 1. mája, keď G. W. Bush vyhlásil ukončenie rozsiahlych vojenských operácií v Iraku, v tejto krajiny zomrelo 56 amerických vojakov. Od zvrhnutia sochy bývalého prezidenta Saddáma Husajna v Bagdade 9. apríla zahynulo 98 vojakov USA a celkový počet mŕtvych Američanov v Iraku presahuje 100.

Počasie

Na juhozápadnom Slovensku predpokladáme prevládanie zväčša priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí - nie je podstatnejšia psychická ani fyzická záťaž, iba mierna podráždenosť vplyvom počasia, ktoré pôsobí skôr pozitívne na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Spánok je hlboký a pokojný a prispieva k dobrej regenerácii síl organizmu. Vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi reagujúce na počasie môžu trpieť častejšími migrénami a pocitom závratu. Je sklon k zvýšenej pulzovej frekvencii. Na ostatnom území je možnosť intenzívnejších ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je náchylnosť na bolesti hlavy a depresívne Zajtra na celom území Slovenska predpokladáme prevládanie všeobecne priaznivého počasia s pozitívnym vplyvom najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresovým situáciám. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať miernymi bolesťami hlavy, často migrenózneho pôvodu a pocitom závratu.(zč)

n Dnes bude polooblačno. Na severe a východe oblačno. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 17 až 22, na západe a juhu stredného Slovenska 23 až 27, na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s.n V sobotu bude jasno až polooblačno. Nočná teplota 16 až 12, v dolinách okolo 10, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. V nedeľu bude prevažne polooblačno, v okolí hôr ojedinele prehánky a búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 23 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.42 a zapadne o 20.57 hod.

Amsterdamoblačno23
Aténypolojasno33
Belehradoblačno29
Berlínoblačno20
Bratislavapolooblačno26
Bruselzamračené22
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťoblačno29
Frankfurtpolooblačno27
Helsinkipolojasno22
Istanbulpolooblačno29
Kodaňpolooblačno20
Kyjevprehánky21
Lisabonslnečno27
Londýndážď19
Madridslnečno32
Moskvaoblačno20
Oslopolojasno21
Paríždážď23
Prahadážď22
Rímoblačno34
Sofiapolooblačno29
Štokholmpolojasno22
Varšavaprehánky16
Viedeňpolooblačno26
Záhreboblačno31
Ženevaoblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.