Hospodársky denník
USD35,186 Sk
EUR41,102 Sk
CHF26,899 Sk
CZK1,313 Sk
  Utorok  3.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Návrat k silnému doláru

Bush neočakávane vyjadruje podporu americkej mene

Po krátkom čase sa na devízový trh opäť vrátila už skoro zabudnutá politika podpory silného dolára. Kým pred časom minister financií USA John Snow po svojich vyhláseniach o zmene postoja politiky silného dolára poslal americkú menu na viac ako 4-ročné minimum oproti väčšine svetových mien, hlava Spojených štátov sa s týmto konštatovaním a zároveň posledným vývojom zjavne nestotožnila. Počas víkendového stretnutia predstaviteľov ôsmich najvyspelejších krajín sveta G8 vo francúzskom meste Evian totiž prezident Spojených štátov George W. Bush na prekvapenie mnohých analytikov a ekonómov vyjadril podporu silnému doláru. Podľa neho vláda Spojených štátov realizuje politiku, ktorá jednoznačne povedie k silnej mene. Počas Bushovho úradovania ( január 2001 - jún 2003) však dolár oproti euromene stratil viac ako 23 % svojej hodnoty.

Aby odborná, ale aj laická verejnosť neboli na pochybách, Bushove slová potvrdil aj hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. „Prezidentova pozícia je, že Spojené štáty podporujú silný dolár,“ povedal na summite G8. Rovnako Romano Prodi, šéf Európskej komisie, oznámil, že podľa Bushových vyjadrení americká vláda nepoužije oslabovanie dolára ako „menovú zbraň“ proti ostatným regiónom sveta. Aj v reakcii na tieto slová americká mena nabrala druhý dych a pokračovala v rastúcom trende. Ešte pred vstupom amerických obchodníkov na trh dolár prekonal úroveň 1,17 USD/1 EUR a v neistote čakal na jasnejšie signály.

Zdá sa, že dvaja vrcholní predstavitelia americkej vlády majú rozdielne názory na vývoj americkej meny. Pred niekoľkými týždňami devízový trh šokoval minister financií John Snow na stretnutí ministrov financií najvyspelejších krajín sveta, ktorý pripustil zmenu pojmu „silný“ v spojení silný dolár. Podľa neho teraz už nejde o vyjadrenie trhovej sily dolára k iným menám, ale o vyjadrenie stupňa dôvery, ktorú vzbudzuje dolár vo verejnosti. Trh si vysvetlil ministrove slová jednoznačne ako koniec podpory silnej meny. Vzápätí sa roztočil kolotoč predaja americkej meny, ktorý sa zastavil minulý týždeň na nových historických hodnotách. O dva týždne na to prezident Spojených štátov tak isto šokuje trh svojou plnou podporou silnej meny. George Bush sa tak vyjadruje aj napriek tomu, že ekonómi po začiatočnom šoku uvítali nečakaný koniec politiky silného dolára. Dokonca sa medzi renomovanými analytikmi objavili názory, že v najbližších 18 mesiacoch môže dolár klesnúť až k úrovni 1,45 USD/1 EUR.

Takýto kurz by jednoznačne pochoval všetky šance európskych firiem umiestniť svoj vývoz na lukratívnom americkom trhu. Naopak, podniky s domicilom v Spojených štátoch by mohli svojím lacným exportom prevalcovať zahraničnú konkurenciu. Takto by sa mohla konečne naštartovať stále chradnúca americká ekonomika, ktorá, mimochodom, vo všetkých významných parametroch dosahuje čoraz lepšie výsledky ako najväčšia ekonomika eurozóny - Nemecko.

Slabá americká mena môže značne pomôcť hospodárstvu Spojených štátov, a tak jej časom vrátiť stratený lesk. Zároveň však oslabený dolár robí vrásky na čele európskym a japonským firmám a núti najmä ECB pohrávať sa s myšlienkou nižších úrokových sadzieb. Čas a trh jednoducho ukážu, aká je skutočná hodnota americkej meny.

Marcel Laznia

Počasie

Na našom území bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, čo pôsobí skôr pozitívne na výkonnosť a koncentráciu. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily. Na miestach s výskytom búrky možnosť prechodného zhoršenia zdravotného stavu u meteosenzitívnych osôb. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu trpieť sklonom k migrénam a pocitom závratu. Zajtra očakávame naďalej prevládanie uvedených vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude malá, miestami postupne zväčšená oblačnosť. V západnej polovici miestami, inde ojedinele prehánky alebo búrky. Najvyššia teplota 25 až 29 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 16 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s.n V stredu bude jasno až polojasno, ojedinele prehánky alebo búrky, najmä v okolí hôr. Nočná teplota 16 až 12 stupňov, denná teplota 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 17 až 13 stupňov, denná teplota 28 až 32, na severe okolo 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.55 a zapadne o 20.46 hod.

Amsterdamdážď20
Atényslnečno29
Belehraddážď25
Berlínoblačno29
Bratislavaoblačno23
Bruseldážď21
Budapešťbúrka24
Bukurešťbúrka25
Frankfurtoblačno26
Helsinkioblačno14
Istanbuloblačno24
Kodaňoblačno19
Kyjevoblačno18
Lisabonpolooblačno24
Londýnoblačno20
Madridslnečno28
Moskvapolojasno15
Oslopolooblačno18
Paríždážď21
Prahapolooblačno28
Rímpolooblačno28
Sofiadážď20
Štokholmslnečno21
Varšavajasno25
Viedeňpolooblačno23
Záhrebdážď22
Ženevazamračené23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.