Hospodársky denník
USD36,509 Sk
EUR41,737 Sk
CHF27,007 Sk
CZK1,322 Sk
  Pondelok  30.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Stane sa z vývozcu nákupca?

Prognózy hovoria o raste spotreby elektriny u nás, ako aj v Európe

Slovenská nukleárna spoločnosť (SNUS) považuje schválenie výstavby piateho jadrového reaktora fínskym parlamentom za jeden z dôkazov renesancie jadra. Hodnotí to ako prejav racionálneho prístupu fínskych politikov, ktorí uznali, že jadrové elektrárne (JE) sú bezpečným, environmentálne najpriateľskejším a najekonomickejším spôsobom výroby elektrickej energie, hovorí sa v stanovisku SNUS. Jadrová energia je podľa tohto združenia, ktoré si kladie za úlohu viesť dialóg s verejnosťou, politikmi a médiami, nezastupiteľným zdrojom energie. Celosvetovo sa v súčasnosti vyprodukuje z jadra 16 % elektriny, pritom v štátoch EÚ 35 %. Spotreba energie sa vo svete zvyšuje ročne približne o dve percentá, čo sa podľa SNUS nedá pokryť úsporami ani výrobou z fosílnych zdrojov či alternatívnych zdrojov. Počet jadrových elektrární a výroba z nich trvalo rastie, k čomu podľa združenia prispieva aj trend predlžovania životnosti jadrových blokov vo svete až na 60 rokov pri trvalom zvyšovaní ich bezpečnosti.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) očakáva rast jadrovej kapacity vo svete do roku 2005 o 4 až 7 % a od roku 2005 do 2010 od 7 do 15 %. Expanziu jadra by podľa agentúry mal zabezpečiť najmä nárast produkcie elektriny v jadrových elektrárňach v Ázii a v strednej a vo východnej Európe. Faktom totiž je, že vlani bolo uvedených do prevádzky šesť nových energetických zariadení, z toho jeden v Českej republike, štyri v Číne a ďalší v Kórejskej republike. Aj tým vlani zvýšili jadrové elektrárne vo svete svoju produkciu o jedno percento.

Vážnosť situácie s vývojom emisií oxidu uhličitého z fosílnych palív nabáda na ostražitosť pred znižovaním podielu elektriny a tepla z jadrových zdrojov. Kým v roku 2005 sa predpokladá celosvetová produkcia oxidu uhličitého asi sedem miliárd ton, na rok 2025 prognózy hovoria už o vyše 10 miliardách ton. Podľa niektorých zahraničných názorov jadrová energetika sa však zatiaľ nemôže tešiť zo svojej renesancie. Mohlo by to byť až vtedy, ak by dokázala, že cenami dokáže súťažiť s inými zdrojmi jej výroby. Rovnako problémom zostáva aj skladovanie vyhoreného paliva a likvidácia odstavených jadrových reaktorov.

Celý proces však treba vidieť v jeho zložitosti. Zabezpečenie dostatku energie a snaha zabrániť klimatickým zmenám na Zemi uprednostňujú výstavbu jadrových elektrární. Avšak liberalizácia trhu s elektrickou energiou vedie k opačnému pohybu. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) preto vyzvala na novú diskusiu o budúcnosti jadrovej energetiky v súvislosti s klimatickými zmenami, vyvolávanými emisiami oxidu uhličitého.

Slovensko zatiaľ dosahuje aktívne saldo zahraničného obchodu s elektrinou. Ak odstavíme elektráreň V-1 v Jaslovských Bohuniciach v roku 2006, prípadne 2008, elektrinu budeme musieť dovážať, čo by znamenalo zmenu salda na pasívne. Vývoj v spotrebe elektriny je kľúčový najmä pre odhady návratnosti investičných projektov. V štúdii o dostavbe blokov č. 3 a 4 v Mochovciach predpokladá spoločnosť Deloite & Touche výhodnosť dostavby pri dodržaní ročného asi 1,5- až 2-percentného rastu spotreby elektriny v SR, čo je mierne pod vývojom v EÚ (2 až 2,5 %). Podľa tzv. vysokého scenára odhadu vývoja by spotreba elektriny mala v Európe v roku 2010 dosiahnuť 36,1 TWh (podľa nízkeho scenára 31,3 TWh) a v roku 2020 45,8 TWh (vysoký scenár) či 35,7 TWh (nízky scenár). Ako nás informovali zo SNUS, Slovensko má v tomto roku dostať za predaj emisných kreditov 1,4 mil. USD cez Sumitomo Corp. vďaka jadrovej energetike.

Vladimír Turanský

Počasie

Očakávame prevládanie intenzívnejších zdravotných ťažkostí u osôb s ochoreniami pohybového systému, intenzívnejšie sú reumatické bolesti, prípadne bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zdravotné ťažkosti podmienené počasím môžu byť u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami, výraznejšie u osôb s nízkym tlakom krvi. Pre týchto ľudí je prevládajúci typ počasia pomerne zaťažujúci (tepelná záťaž). Zvýšená je náchylnosť k depresívnym stavom u psychicky labilných ľudí.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, na severe pri zväčšenej oblačnosti miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 26 až 30, na juhu západného a stredného Slovenska okolo 32 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 18 stupňov. Slabý až mierny južný vietor do 5 m/s.n V utorok bude jasno až polojasno, na západe neskôr oblačno. Ojedinele prehánky alebo búrky. Mimoriadne teplo. Najnižšia nočná teplota 17 až 13, na juhozápade okolo 19 stupňov, denná 30 až 34 stupňov. V stredu bude polojasno až oblačno. Miestami prehánky a búrky, ojedinele aj s krupobitím. Najnižšia nočná teplota 19 až 15 stupňov, denná 24 až 29, vo východnej polovici územia miestami okolo 31 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.54 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď18
Atényslnečno33
Belehradpolooblačno26
Berlínoblačno26
Bratislavapolojasno31
Bruseldážď17
Budapešťdážď32
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtprehánky29
Helsinkidážď17
Istanbuloblačno28
Kodaňdážď16
Kyjevpolooblačno21
Lisabonprehánky25
Londýndážď19
Madridbúrky29
Milánopolooblačno29
Moskvapolooblačno19
Osloprehánky22
Paríždážď17
Prahaoblačno28
Rímoblačno32
Sofiadážď19
Štokholmzamračené20
Varšavapolooblačno22
Viedeňpolojasno31
Záhrebdážď28
Ženevabúrky33

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.