Hospodársky denník
USD35,179 Sk
EUR41,228 Sk
CHF26,826 Sk
CZK1,311 Sk
  Štvrtok  5.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













POPULARITA USA: ąZERO

Malé Estónsko rozbehlo vo februári 2002 rozsiahlu kampaň na zlepšenie imidžu krajiny vo svete. Lebo vraj krajina, o ktorej sa (takmer) nevie, nepritiahne ani turistov, ani investorov. Spojené štáty síce nemajú strach, že by o tejto krajine svet nevedel, problémy s dobrým imidžom však pretrvávajú, dokonca sa prehlbujú. Popularita USA vo svete badateľne klesá. Taký je výsledok rozsiahleho májového prieskumu, ktorý vykonala americká organizácia Pew Research Center v 20 krajinách sveta a Palestínskej samospráve na vzorke 16 000 ľudí. Prieskum sa pravdaže nevenoval iba obľúbenosti USA vo svete, analyzoval rôzne fenomény, avšak jedno zo zaujímavých konštatovaní je, že za nelichotivý pokles popularity USA môže súčasná administratíva na čele s Georgom W. Bushom. „Antiamerický aspekt celosvetových trendov je veľmi znepokojujúci,“ vyhlásila Madeleine Albrightová, bývalá ministerka zahraničných vecí vo vláde prezidenta Billa Clintona, ktorá celému projektu predsedá. Podľa nej by negatívny postoj sveta voči USA mohol mať vplyv nielen na zahraničnú politiku Američanov, ale aj na súťaživosť amerických podnikov a na relatívnu bezproblémovosť, s akou doteraz Američania cestujú po svete.

Z najnovšieho celosvetového prieskumu vyšli Spojené štáty ako ešte viac izolovanejšie v porovnaní s výsledkami, ktoré Pew Research Center vykonalo vlani na vzorke 44 krajín. Triezvy rozum diktuje, že za to môže predovšetkým Američanmi vedená vojna v Iraku, situácia na Blízkom východe, rozbroje v BR OSN, a potom aj americká prítomnosť v posttalibanskom Afganistane. Najnovší prieskum totiž jasne ukázal, že najviac protiamerické sú moslimské krajiny, keď až sedem z ôsmich moslimských štátov (zúčastnených na prieskume) sa obáva, že Američania môžu u nich vojensky intervenovať. Indonézia, Pakistan, Nigéria, dokonca aj Kuvajt, čo je prekvapujúce. „Ľudia sa dnes boja americkej moci. Myslela som si, že nič také nezažijem a mám z toho veľké obavy,“ uviedla M. Albrightová.

Vo svete podľa tohto prieskumu prevláda názor, že najväčšou obeťou irackého konfliktu je OSN, ktorá sa aj vďaka americkej politike stala menej dôležitou svetovou organizáciou. Ďalším paradoxom je stále vysoká podpora v moslimských krajinách pre svetového topteroristu a Američanmi najviac hľadaného človeka - Usámu bin-Ládina. Z ôsmich sledovaných islamských krajín a Palestínskej samosprávy (9 subjektov) sa v piatich bin-Ládin v piatich zjavil medzi najlepšími vodcami, ktorí „vo svetových záležitostiach robia správnu vec“. Bush zabodoval iba dvakrát - v Kuvajte a Nigérii - a aj to až na druhom a treťom mieste. Zato jeho európsky politický rival, francúzsky prezident Jacques Chirac, sa až v štyroch moslimských krajinách teší veľkej dôvere. V nemoslimských krajinách Busha v dôveryhodnosti zatienil jeho verný britský spojenec Tony Blair a potom generálny tajomník OSN Kofi Annan. Iróniou osudu je, že v samotných USA je Blair populárnejší ako Bush, vo Veľkej Británii však neveria obom, lebo za najdôveryhodnejšieho vodcu Briti považujú Kofiho Annana.

Nechuť voči Bushovej politike vládne teda aj v Európe a inde vo svete, ako alarmujúco naznačuje prieskum. Vo Francúzsku počet ľudí naklonených USA klesol zo 63 % v roku 2002 na 43 %. V Nemecku klesla popularita USA zo 61 % v roku 2002 na 25 % v marci, keď sa začala vojna v Iraku, na terajších 45 %. Ak vlani v Rusku pozitívne o USA myslelo 61 % ľudí, teraz je to už len 36 %. Dokonca aj v Španielsku, ktorého vláda podporovala vojnové ťaženie USA, iba 38 % obyvateľov miluje Spojené štáty.

Pred administratívou USA a Bushom osobne sa vynára otázka: ako tento nepriaznivý trend zvrátiť? Jedine veľkým, priam veľkolepým úspechom na medzinárodnom poli, ktorý ocení celý svet. Napríklad mierom na Blízkom východe. Nemožno povedať, že Bush sa nesnaží. Veď práve včera začal s dôležitými rokovaniami medzi palestínskou a izraelskou stranou. Ak mu to vydrží a jeho mierotvorné úsilie bude úspešné, budúcoročný prieskum Pew Research Center môže dopadnúť oveľa pozitívnejšie.

Iaromír Novák

- do rastra -

Alarmujúce zistenia

* Roztržka medzi USA a Európou sa prehĺbila. * Obyvatelia piatich zo siedmich štátov NATO si želajú menej závislosti od USA. * Podpora vojne proti terorizmu klesla a zhoršilo sa aj celosvetové hodnotenie a dobré meno OSN. * Mnohí obviňujú z negatívneho vývoja Busha osobne. V 17 z 20 krajín (Francúzsko, Nemecko, Kanada, Španielsko, Rusko atď.). * Vojna v Iraku vyvolala rozhorčenie moslimov vo svete.

Počasie

Počasie, prevládajúce na našom území má priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Iba v poludňajších a popoludňajších hodinách predpokladáme vyššiu tepelnú záťaž, preto osoby citlivé na teplo, najmä pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa majú šetriť a vyhýbať pobytu na priamom slnečnom žiarení. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, reagujúci na počasie môžu mať sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne k miernym pocitom závratu.Zajtra predpokladáme nástup priaznivého vplyvu počasia.

(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, popoludní ojedinele prehánky a búrky. Najvyššia teplota 28 až 32 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 19 stupňov. Južný vietor 2 až 5 m/s.n V piatok bude oblačno a početné prehánky a búrky. Nočná teplota 18 až 14, v horských dolinách okolo 12 stupňov, denná 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno, miestami búrky alebo prehánky. Nočná teplota 17 až 13 stupňov, denná 25 až 29, na severe okolo 23 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.48 hod.

Amsterdamdážď21
Aténypolojasno31
Belehradpolooblačno26
Berlínoblačno27
Bratislavapolojasno30
Bruselprehánky21
Budapešťjasno29
Bukurešťpolooblačno28
Dublinpolojasno18
Frankfurtoblačno28
Helsinkioblačno15
Istanbulpolooblačno27
Kodaňoblačno22
Kyjevpolooblačno26
Lisabonoblačno24
Londýnoblačno16
Madridpolojasno28
Milánoprehánka28
Moskvapolojasno20
Osloprehánky17
Paríždážď19
Prahaoblačno28
Rímjasno29
Sofiabúrky26
Štokholmpolojasno19
Varšavajasno28
Viedeňoblačno30
Záhrebpolooblačno26
Ženevapolooblačno27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.