Hospodársky denník
USD35,727 Sk
EUR41,781 Sk
CHF27,085 Sk
CZK1,327 Sk
  Piatok  6.Júna 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zmena pomôže či poškodí

Krajina predsa len nemôže slúžiť ako pokusné laboratórium

Nájsť optimálny model fungovania komplexného sociálneho systému nie je jednoduché. Rezortné ministerstvo uchopilo problém zo správneho konca, keď začalo tvorbu organizácie špecializovanej štátnej správy od potrieb klientov. Chce im vyjsť v ústrety, aby nemuseli obchádzať viacero úradov a tráviť čas čakaním pred kanceláriami. Chce, aby dostali pomoc, radu, vysvetlenie na jednom mieste. Preto navrhuje vytvoriť nové úrady z odborov sociálnych vecí okresných úradov (ktoré majú byť zrušené) a z úradov práce. Veď až 90 percent klientov majú spoločných. Je možné, že tento návrh je dobrý a nielenže ušetrí finančné prostriedky, ale prispeje aj k spokojnosti občanov, ktorým sprostredkuje zamestnanie, rekvalifikáciu či príspevok na začiatok podnikania, práve tak ako dávky v hmotnej núdzi, príspevky na bývanie či kompenzácie invalidom a ťažko chorým na zvýšené výdavky. Ale rovnako je možné, a tých rizík je veľa, že úrad bude síce jeden, ale na rôznych miestach, že pracovníci, ktorí by mali vybavovať takmer všetko, nebudú dostatočne kompetentní, že ľavá ruka nebude vedieť, čo robí pravá. Tiež sa môže stať, že po niekoľkých rokoch, keď nezamestnanosť klesne na prijateľnú mieru, to už nebudú tí istí klienti, ktorí budú využívať služby zamestnanosti a sociálne služby. Veď ak sa skráti čas evidencie v nezamestnanosti, ak nebudú tí istí ľudia často nezamestnaní a čas evidencie na príslušnom úrade bude len prechodným obdobím hľadania

novej kariéry,

uplatnenia a zmeny, bude mať väčšina z nich nárok na podporu vyplývajúcu z poistenia a nebude potrebovať sociálnu pomoc. Je pravda, že s istým vývojom projekt 45 územných úradov zodpovedných za sociálne veci a zamestnanosť ráta. Rozmiestňuje tieto úrady tak, aby bolo možné v prípade nižšej potreby nadstavbových služieb (kontaktných miest pre styk s klientmi má byť 121) niektoré z nich alebo aj väčšinu zrušiť. Vedenie ministerstva si nepripúšťa neúspech a je presvedčené, že dokáže aj zamestnávateľov presvedčiť o svojej pravde. Tí však namietajú, že ide o zásadné veci, ktoré treba do detailov premyslieť tak, aby sa nikomu neublížilo. V hre sú napokon financie, ktoré zamestnávatelia (aj zamestnanci) zaplatili doteraz Národnému úradu práce a celkom isto sa do konca tohto roka nevyužijú na aktívnu politiku zamestnanosti. Pretože nová inštitúcia by už nemala byť verejnoprávna a mala by byť napojená na štátny rozpočet cez kapitolu ministerstva práce, je otázne, kam by sa tieto prostriedky, vo svojej podstate účelovo viazané, mali podieť. Možno to ani nie je také otázne. Ale nejde len o to. Samotná organizácia

nového úradu

bez ohľadu na to, ako sa bude financovať, si zaslúži dôkladné prepracovanie. Stačí sa napokon pozrieť na skúsenosti iných krajín, ktoré reformovali svoje sociálne systémy. Inšpiratívny je príklad Spojených štátov. Nie tým, ako dlho im trvalo, kým objavili tú správnu cestu, a tým, že roky postupovali cez zlyhania či pokusy a omyly. Tým, že dali regiónom niekoľko rokov na to, aby si zvolili svoje vlastné cesty pomoci a podpory. Skúsenosti z toho, čo sa osvedčilo, si jednotlivé štáty USA a ich časti odovzdávajú ďalej, a vedia sa poučiť aj z analýzy dobre mienených opatrení, ktoré neuspeli. Slovensko nie je taká veľká krajina ako USA, ale predsa priveľká na celoplošné pokusy. Či nie je jednoduchšie odskúšať hoci aj viac modelov v niekoľkých regiónoch a až potom, ako sa ukáže, čo to spravilo v praxi, sa rozhodnúť pre ten najlepší, najefektívnejší? Organizácia verejnej správy (v sociálnych veciach práve tak ako v iných) sa predsa nerobí na jedno volebné obdobie. Krajina nie je laboratórium, kde ak sa pokus nevydarí, zvolíme ďalšiu alternatívu. Myšlienka, ktorú pred dvoma storočiami vyslovil J. W. Goethe, je stále aktuálna: „Kto si zle zapne prvý gombík, ten sa už správne nepozapína.“

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes budú zo začiatku ešte prevládať vcelku priaznivé účinky počasia. Dobrá je tolerancia telesnej a duševnej námahy, ako aj schopnosť koncentrácie. V neskorších hodinách očakávame na západe územia u meteosenzitívnych ľudí postupné mierne zvyšovanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Zosilňujú sa reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšuje sa záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho aj zažívacieho systému. Znižuje sa výkonnosť a koncentrácia, preto je potrebná zvýšená opatrnosť najmä v rizikových prevádzkach a v doprave.Zajtra pretrvávanie uvedených priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí na celom území Slovenska.(zč)

n Dnes bude polojasno, neskôr od západu časom pribúdanie oblačnosti a večer miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia teplota 28 až 33 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 19 stupňov. Južný až juhozápadný, večer na západe severozápadný vietor 3 až 7 m/s.n V sobotu bude prevažne polooblačno a lokálne prehánky a búrky najmä v popoludňajších hodinách. Nočná teplota 17 až 13 stupňov, denná teplota 25 až 29, na severe okolo 23 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 17 až 13 stupňov, denná teplota 27 až 31, na severe okolo 25 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.52 a zapadne o 20.49 hod.

Amsterdampolooblačno24
Atényslnečno29
Belehradslnečno31
Berlínbúrky25
Bratislavaoblačno29
Bruseloblačno23
Budapešťpolooblačno32
Bukurešťslnečno29
Frankfurtbúrky25
Helsinkizamračené23
Istanbulslnečno30
Kodaňoblačno22
Kyjevpolojasno23
Lisabonslnečno24
Londýnpolooblačno23
Madridslnečno28
Moskvaoblačno19
Osloprehánky19
Parížpolooblačno25
Prahabúrky25
Rímpolooblačno29
Sofiaslnečno29
Štokholmprehánky20
Varšavabúrky25
Viedeňoblačno29
Záhrebpolojasno32
Ženevabúrky26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.