Hospodársky denník
USD36,351 Sk
EUR41,518 Sk
CHF26,759 Sk
CZK1,315 Sk
  Utorok  1.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Únia a prosperita

Komentuje Eleonóra Bujačková

EÚ znamená rast životnej úrovne a vysoký životný štandard. To sú myšlienkové automatizmy, ktoré sú pre občana hlavným motívom nášho vstupu. Ale ani v krajinách, ktoré „slúžia“ na podporu spomínaného tvrdenia, vstup do únie nezaznamenal zázrak. Najdlhšie, od roku 1973, je v únii Írsko. Keď vstupovalo, jeho HDP bol na polovici priemeru EÚ, dnes je na úctyhodných 120 percentách. V prvých pätnástich rokoch bola jeho ekonomická úroveň zhruba na úrovni vstupu. „Zázrak“ sa začal až tvrdou vnútornou reformou, takže dalo by sa povedať, že Írsku k dobrej úrovni vstup do EÚ nijako nepomohol. Grécko je členom EÚ od roku 1981. Jeho hospodárstvo najrýchlejšie rástlo v dobách tzv. polovojenských režimov. V roku 1975 dosiahla krajina 63 percent vtedajšieho priemeru spoločenstva. No od svojho vstupu do EÚ túto métu nikdy neprekonala. Treba si uvedomiť, že vstup do EÚ v žiadnom prípade rast životnej úrovne nezaručuje! Platí, že nie Brusel, ale domáca politika ovplyvňuje hospodárstvo krajiny zásadným spôsobom. Pravdou je aj to, že nemožno oddeliť rastový dosah integrácie do európskych štruktúr od ostatných faktorov. Nevieme, ako by sa európske ekonomiky vyvíjali, keby k ich integrácii do dnešnej EÚ nedošlo. A nevieme, ako by sa rozvíjala slovenská ekonomika mimo Európskej únie. Jedno však vieme celkom isto - Slovensko musí byť členom únie z čisto ekonomickej nevyhnutnosti. Podľa zahraničných analytikov naša krajina je pre susedov príkladom. Vláda začala rázne s reformami a nehodlá ustupovať oponentom, ktorí ich považujú za likvidačné pre väčšinu ľudí. Slovenské problémy však nezmiznú čarovným prútikom, rozpočtový schodok i inflácia sú stále vysoké. Vstúpme teda do EÚ bez ilúzií a zbavme sa predstavy, že je to „stroj“ na rozdávanie subvencií.

Počasie

Na území Slovenska bude zvýšená intenzita dráždivosti počasia, čo môže podmieniť u meteosenzitívnych ľudí trpiacich na prieduškovú astmu zhoršenie zdravotného stavu - môže sa prejaviť častejší výskyt dýchavičnosti, resp. astmatických záchvatov. Zhoršená je výkonnosť, koncentrácia a schopnosť pohotových reakcií. Pretrváva výskyt bolestí hlavy, prípadne aj reumatických a srdcovo-cievnych ťažkostí. Zajtra predpokladáme zvýšenie nepriaznivého vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Popoludní a večer na severe a západe pribúdanie oblačnosti a početné búrky, ojedinele s krupobitím. Inde búrky len ojedinele. Najvyššia teplota 30 až 34, na horách vo výške 1500 m 22 stupňov. Južný vietor s rýchlosťou 3 až 7 m/s sa pri búrkach zmení na severozápadný a zosilnie, na juhozápade v nárazoch miestami 20 až 30 m/s.n V stredu bude v noci veľká oblačnosť a početné prehánky a búrky, ojedinele s krupobitím. Cez deň oblačno, časom až polooblačno a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 14, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno. Miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 15 až 11, v údoliach okolo 9, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdamdážď17
Atényslnečno33
Belehradbúrky32
Berlínbúrky23
Bratislavapolojasno33
Bruseldážď18
Budapešťslnečno32
Bukurešťpolooblačno30
Dublindážď17
Frankfurtdážď20
Helsinkiprehánky17
Istanbuloblačno29
Kodaňprehánky20
Kyjevpolooblačno26
Lisabonoblačno25
Londýndážď19
Madridprehánky27
Milánopolojasno32
Moskvaprehánky17
Oslopolojasno22
Paríždážď19
Prahaprehánky27
Rímjasno32
Sofiaprehánky29
Štokholmoblačno21
Varšavaprehánky25
Viedeňbúrky32
Záhrebslnečno30
Ženevabúrky25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.