Hospodársky denník
USD36,351 Sk
EUR41,518 Sk
CHF26,759 Sk
CZK1,315 Sk
  Utorok  1.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Stačia tri milióny rokov

Recept na „okamžitý“ vznik planéty podobnej našej Zemi je jednoduchý: stačí vziať vesmírny prach rozvírený okolo novozrodenej hviezdy a čakať iba tri milióny rokov. Rovnako rýchlo sa môžu sformovať i stavebné bloky pre gigantické planéty plyno-kvapalného charakteru, ako je Jupiter - teda trikrát rýchlejšie, než sa domnieva väčšina vedcov, tvrdí skupina amerických astronómov. Tri milióny rokov môže znieť ako dlhá doba, keď sa to porovná s dĺžkou ľudského života; z hľadiska vesmírneho času je to ale asi ako žmurknutie oka. Zem stará okolo štyri a pol miliardy rokov je považovaná za stredne starú planétu - a v porovnaní so Zemou sa dajú tieto teoreticky tri milióny rokov staré planéty prirovnať k dieťaťu, ktoré má asi týždeň.

Astronómka Elizabeth Ladová z floridskej univerzity a jej kolega Karl Haisch z univerzity v Michiganu dospeli pri študovaní prachových prstencov sústreďujúcich sa okolo raných hviezd k záveru, že planéty sa začali vytvárať cca tri milióny rokov po zrode hviezd. Vedci zistili, že prstencov, ktoré obklopujú mnoho raných hviezd zhlukujúcich sa v hviezdnych „jasliach“ vo veku asi jeden milión rokov, bolo relatívne málo v dobe, kedy hviezdy boli staré tri milióny rokov. A v dobe, keď hviezdy mali šesť miliónov rokov, prstence už neexistovali. Pokiaľ ide o skutočne mladé hviezdokopy, tak 80 až 90 percent hviezd v týchto zhlukoch má prstenec, vravia vedci. Keď sa ale pozrieme na staršie zhluky, tak počet hviezd, ktoré sprevádza indikátor prstenca, klesá s ich vekom až dospejeme do veku okolo päť či šesť miliónov rokov, kedy prach zmizol, dodávajú.

Astronómovia pátrali v súhvezdiach Orion a Perseus, a to v oblasti štyroch výsečí, v ktorých sa vytvárajú hviezdy. Oblasti sa nachádzajú vo vzdialenosti asi jeden milión svetelných rokov od Zeme.

Jeden svetelný rok, čo je vzdialenosť, ktorú urobí svetelný lúč za jeden rok, sa rovná zhruba desiatim biliónom kilometrov.

K detekcii prstencov okolo zhluku mladých hviezd, z ktorých by prípadne mohli vzniknúť planéty, použili vedci infračervené svetlo. Zistili, že prachové prstence prijímajú infračervené svetlo od centrálnej hviezdy a vydávajú svoje vlastné infračervené svetlo. Vedci pri tomto meraní zaznamenali mimoriadne emisie infračerveného svetla a z toho predpokladali prítomnosť prachového prstenca.

Zo zistenia, že v mnohých prípadoch sa prachový prstenec rozpúšťa do troch miliónov rokov, či skôr, vyvodili vedci záver, že skalnaté planéty ako Zem - ktoré sú vytvorené z takéhoto prachu - sa museli začať tvoriť minimálne v rovnakom čase.

Usúdili aj, že plyn v prstencoch sa musel rozptýliť rovnako tak rýchlo, čo znamená, že gigantické planéty ako Jupiter sa začali vytvárať zhruba v rovnakom časovom okamihu.

Pôvodne astronómovia predpokladali, že planéty sa začali formovať asi desať miliónov rokov po zrode hviezdy.

Pravda, simulácia na supercomputeri, o ktorom vlani informoval časopis Science, naznačujú ešte rýchlejšiu cestu k vytváraniu planét: výpočty pripúšťajú, že planéty sa môžu formovať za menej než niekoľko stoviek rokov - namiesto za milióny rokov.

Jozef Hutka

Počasie

Na území Slovenska bude zvýšená intenzita dráždivosti počasia, čo môže podmieniť u meteosenzitívnych ľudí trpiacich na prieduškovú astmu zhoršenie zdravotného stavu - môže sa prejaviť častejší výskyt dýchavičnosti, resp. astmatických záchvatov. Zhoršená je výkonnosť, koncentrácia a schopnosť pohotových reakcií. Pretrváva výskyt bolestí hlavy, prípadne aj reumatických a srdcovo-cievnych ťažkostí. Zajtra predpokladáme zvýšenie nepriaznivého vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Popoludní a večer na severe a západe pribúdanie oblačnosti a početné búrky, ojedinele s krupobitím. Inde búrky len ojedinele. Najvyššia teplota 30 až 34, na horách vo výške 1500 m 22 stupňov. Južný vietor s rýchlosťou 3 až 7 m/s sa pri búrkach zmení na severozápadný a zosilnie, na juhozápade v nárazoch miestami 20 až 30 m/s.n V stredu bude v noci veľká oblačnosť a početné prehánky a búrky, ojedinele s krupobitím. Cez deň oblačno, časom až polooblačno a miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 18 až 14, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno. Miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 15 až 11, v údoliach okolo 9, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.54 hod.

Amsterdamdážď17
Atényslnečno33
Belehradbúrky32
Berlínbúrky23
Bratislavapolojasno33
Bruseldážď18
Budapešťslnečno32
Bukurešťpolooblačno30
Dublindážď17
Frankfurtdážď20
Helsinkiprehánky17
Istanbuloblačno29
Kodaňprehánky20
Kyjevpolooblačno26
Lisabonoblačno25
Londýndážď19
Madridprehánky27
Milánopolojasno32
Moskvaprehánky17
Oslopolojasno22
Paríždážď19
Prahaprehánky27
Rímjasno32
Sofiaprehánky29
Štokholmoblačno21
Varšavaprehánky25
Viedeňbúrky32
Záhrebslnečno30
Ženevabúrky25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.