Hospodársky denník
USD36,351 Sk
EUR41,518 Sk
CHF26,759 Sk
CZK1,315 Sk
  Utorok  1.Júla 2003

Po troch rokoch s prebytkom

Bilancia zahraničného obchodu Slovenska skončila v máji po dlhom čase v prebytku, keď naposledy export prekonal import v apríli 2000. Kladný výsledok 1,86 mld. Sk príjemne prekvapil ekonómov, ktorí očakávali deficit medzi 5,5 a 8,1 mld. Sk. Zároveň je to výrazné zlepšenie v porovnaní s minulým rokom, keď skončila obchodná bilancia v máji v mínuse 10,89 mld. Sk. Za prvých päť mesiacov tohto roka dosiahol kumulatívny schodok výšku 10,74 mld. Sk, čo je iba 30 % z minuloročnej hodnoty 35,77 mld. Sk v období január až máj.

Výrazne sa zvýšila predovšetkým aktivita slovenských vývozcov, keď export medziročne stúpol až o 31,4 %. Vysoký nárast zaznamenali všetky tri najväčšie vývozné odvetvia - dopravné prostriedky, stroje a kovy a kovové výrobky. Naproti tomu import sa v porovnaní s májom 2002 zvýšil len o 5,6 %. „Zverejnené májové číslo je vskutku ohromujúce, keď vezmeme do úvahy fakt, že rast exportu bol podnietený vývozmi do krajín EÚ - osobitne do Nemecka - ktoré vykazujú slabý hospodársky rast,“ uviedol analytik VÚB Vladimír Zlacký. Podľa Silvie Čechovičovej z ČSOB „môžeme dobré výsledky zahraničného obchodu očakávať i v nasledujúcich mesiacoch, hoci už pravdepodobne nepríde k takým mohutným nárastom“. Napriek dobrým číslam však analytici zatiaľ ešte nemenia svoje celoročné predpovede deficitu, ktoré sa pohybujú okolo 70 mld. Sk.

Na prekvapujúce údaje reagovala aj slovenská koruna, ktorá sa po ich zverejnení prudko zhodnotila o 30 halierov na úroveň 41,45 Sk za euro, aj keď neskôr čiastočne korigovala späť. Trh teraz očakáva, aký postoj zaujme Národná banka Slovenska, ktorá doteraz posilňovaniu slovenskej meny bránila pre obavy o deficit bežného účtu. Jeho najdôležitejšou súčasťou je práve bilancia zahraničného obchodu. Mnoho ekonómov však takúto reštriktívnu devízovú politiku považuje za neodôvodnenú a posledné čísla im aspoň nateraz dali za pravdu. „Ukazuje sa, že vplyv koruny na slovenské exporty naďalej ostáva limitovaný a nepotvrdzujú sa obavy centrálnej banky ani na strane exportov, ani na strane bežného účtu,“ uviedol ekonóm Ján Tóth z ING Bank. V podobnom duchu sa vyjadrili aj niektorí ďalší analytici.

Zároveň sa zvýšila šanca, že NBS upraví smerom dole svoje úrokové sadzby. Podľa Juraja Kotiana zo Slovenskej sporiteľne údaje potvrdili, že posilňovanie slovenskej meny je založené na ekonomických základoch. „Toto by malo byť silným impulzom pre korunu, aby sa posilnila, a myslím, že centrálna banka bude musieť znížiť úrokové sadzby, ak bude chcieť teraz zastaviť trend,“ dodal Kotian.

Michal Mušák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.