Hospodársky denník
USD36,72 Sk
EUR41,644 Sk
CHF26,97 Sk
CZK1,318 Sk
  Štvrtok  10.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pakt speje k zániku

V Európskej únii v súčasnosti prebieha búrlivá diskusia o Pakte stability a rastu a čoraz viac krajín sa správa tak, ako by ho už ani nebrali vážne. Ako nedávno napísal britský denník Financial Times, vyzerá to, že pakt speje pod tlakom ekonomickej reality k pomalej smrti.

Pakt rastu a stability stanovuje členským krajinám Európskej únie povinnosť dodržiavať maximálny deficit štátneho rozpočtu vo výške 3 % hrubého domáceho produktu. V poslednom čase však má niekoľko krajín problémy toto kritérium splniť vrátane najväčšej európskej ekonomiky Nemecka, ktoré pritom bolo jedným z hlavných iniciátorov paktu. Nemecká vláda sa navyše nedávno dohodla, že pristúpi k rýchlejšiemu znižovaniu daní, ako pôvodne plánovala. To by malo síce na jednej strane pomôcť naštartovať stagnujúce hospodárstvo, ale na druhej strane to uštedrí Paktu stability a rastu ďalšiu ranu, keďže Nemecko z tohto dôvodu na budúci rok pravdepodobne už tretí raz za sebou poruší jeho pravidlá.

Medzi krajiny, ktoré v minulom roku prekročili 3-percentnú hranicu rozpočtového deficitu, patrí aj ďalšia veľká ekonomika Francúzsko. Bývalý minister financií Alain Lambert a terajší minister rozpočtu vo februári dokonca otvorene povedal, že francúzska vláda nebude rešpektovať odporúčania Európskej únie a znižovať vládne výdavky pre obavy z recesie.

V tomto roku hrozí podobný údel Taliansku. To sa preto prípadnému porušeniu pravidiel paktu a následnej pokute rozhodlo predísť a navrhlo zvoľnenie kritérií paktu. Taliansky minister pre európske záležitosti Rocco Buttiglione nedávno povedal, že niektoré druhy výdavkov by sa nemali započítavať do schodku. Výnimku z Paktu stability a rastu by mali mať podľa neho napríklad financie určené na obranu. Francúzsko sa pre zmenu už dávnejšie vyslovilo za vyňatie výdavkov na výskum. Ďalšia z krajín, ktoré majú s dodržaním pravidiel problémy, Nemecko, sa zasa vyjadrila v prospech toho, aby sa do 3-percentnej hranice nezapočítavali jej náklady spojené so znovuzjednotením krajiny po páde Berlínskeho múru. Ďalšie návrhy, ako urobiť pakt flexibilnejším, sú spojené napríklad s hodnotením dlhodobej solventnosti, úrovne dlhu či investíciami. Zatiaľ sa však tieto výzvy ešte nepretavili do formálneho plánu. Jedinou výnimkou je dohoda, že sa bude brať do úvahy aj štrukturálny deficit, ktorý je očistený od vplyvov ekonomického cyklu, teda či sa ekonomika nachádza v recesii alebo vo fáze rastu.

Pred zvoľňovaním pravidiel však včera varovala svetová ratingová agentúra Standard & Poor's. Podľa nej môžu súčasné návrhy na reformu Paktu stability a rastu viesť k zníženiu úverového ratingu niektorých krajín eurozóny. „Väčšina predložených návrhov na zmenu alebo úpravu paktu ruší jeho prednosti, ktorými sú jednoduchosť a transparentnosť, do takej miery, že to môže ohroziť pokrok vo fiškálnej konsolidácii,“ uviedol analytik agentúry Moritz Krämer. Podľa neho by nebolo žiadnou výhodou meniť v súčasnosti pravidlá paktu. „Otvorenie paktu spôsobom, ktorý by bol určite liberálnejší a viedol by k vyšším deficitom v niektorých krajinách - to by bolo negatívne,“ dodal Krämer, avšak odmietol vymenovať krajiny, ktorých sa riziko zníženia ratingu týka.

Európska komisia naopak na vyhlásenie reagovala slovami, že úpravy paktu podporili hlavy krajín a ministri financií Európskej únie.

Michal Mušák

Počasie

Na území Slovenska očakávame prevládanie niektorých zdravotných problémov u meteosenzitívnych ľudí. Pretrvávajú zvýšené ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Výraznejšie môžu byť bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení, prípadne k depresívnym stavom u psychicky labilných jednotlivcov. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi zlepší ich zdravotný stav.Zajtra očakávame mierny ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky, popoludní od západu zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota väčšinou 21 až 25, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 19 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 10 stupňov.n V piatok bude jasno až polooblačno, na horách ojedinele prehánky. Nočná teplota 13 až 9, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov. V sobotu bude prevažne oblačno a početné prehánky alebo búrky. Nočná teplota 13 až 9, denná teplota 22 až 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.52 a zapadne o 21.00 hod.

Amsterdampolooblačno23
Atényslnečno33
Belehradpolooblačno27
Berlínpolooblačno21
Bratislavapolooblačno23
Bruseljasno24
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťoblačno28
Frankfurtpolooblačno26
Helsinkizamračené19
Istanbulpolooblačno28
Kodaňpolooblačno21
Kyjevprehánky23
Lisabonpolooblačno29
Londýnoblačno23
Madridslnečno33
Moskvapolooblačno27
Oslopolooblačno21
Parížpolooblačno28
Prahapolooblačno21
Rímpolooblačno30
Sofiapolooblačno25
Štokholmpolooblačno24
Varšavapolooblačno22
Viedeňpolooblačno23
Záhrebpolooblačno28
Ženevaslnečno28

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.