Hospodársky denník
USD36,759 Sk
EUR41,628 Sk
CHF26,885 Sk
CZK1,316 Sk
  Piatok  11.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Slovami vedu nezachránime

Komentuje Eleonóra Bujačková

Nielen slovenská veda márne už roky volá po zodpovedajúcom finančnom dotovaní, problémy má aj EÚ. Tá sa síce vehementne snaží povzbudiť vedu v pristupujúcich štátoch, ale sama na to nemá. Európska únia zaostáva za Spojenými štátmi a Japonskom vo výdavkoch na vedu a výskum i v relatívnom počte vzdelaných ľudí, ktorí sa im venujú. Žiaľ, odlev európskych mozgov do Ameriky pokračuje a zodpovední nevedia, ako ďalej. Podiel hrubého domáceho produktu na výdavkoch na výskum v krajinách „pätnástky“ sa ustálil na 1,9 percenta, hoci si štáty EÚ na summite v Lisabone v marci 2000 vytýčili métu troch percent, aby sa únia v priebehu desiatich rokov stala najvýkonnejšou vzdelanostnou ekonomikou na svete. Tieto pochmúrne myšlienky nevyjasní ani perspektíva rozšírenia, ktoré naopak spôsobí ďalší pokles vedy a výskumu v ekonomickom živote rozšírenej EÚ. Ani jedna zo vstupujúcich krajín totiž nedosahuje podiel výdavkov EÚ; naopak, ich investície do vedy a výskumu neustále klesajú.

Je teda viac ako pravdepodobné, že ani Slovensko toto nepriaznivé skóre nevylepší. Necelé percento určené z HDP na slovenskú vedu, nie je dôstojné. Preto treba vzdať hold desiatkam vedeckovýskumných pracovníkov či už na akadémii alebo na vysokých školách, že v tejto finančnej i spoločenskej mizérii dokážu držať krok so svetovým kvalitatívnym štandardom. Čiastočnou náplasťou je možnosť čerpania grantov určených na medzinárodné projekty, čím sa znásobuje efektívnosť výskumu. Mnoho slovenských vedecko-výskumných pracovníkov je zaradených v spoločných tímoch v rámci vedeckého programu Európskej únie. Mnohí špičkoví odborníci však otvorene priznávajú, že svoj ďalší odborný rast spájajú s odchodom do zahraničia, napriek tomu, že ani predstaviteľom únie nie je zatiaľ celkom jasné, ako by finančne zvládli pomerne veľký záujem vedeckých pracovníkov a výskumníkov z nových členských štátov. Jednou z možností sú stáže, vedecké pobyty, hosťovanie a už spomínané granty. Pre slovenské vedecko-výskumné pracoviská je šancou šiesty rámcový program šancí, ako získať slušné peniaze a zabezpečiť svoje prežitie.

Staré okrídlené, že ekonomika potrebuje mozgy, nadobúda ešte nástojčivejší zvuk. Európa totiž už dlho musí odolávať silnejšej Amerike, a tak „kradnutie“ najlepších ľudí ešte znásobí prehlbujúci sa rozdiel. Veda nepozná hranice, každý pobyt a pôsobenie v zahraničí má význam pre ďalší rast. Bolo by však ideálne, keby po získaní nových skúseností, metodík a poznatkov, pokračovali vedci doma, vo vlastnom výskume. To je možné iba za predpokladu, že podiel výdavkov na vedu bude na potrebnej úrovni. Inak slovenský výskum a veda budú živoriť a najlepší budú odchádzať. Napriek viacerým skutočne významným výsledkom európskej vedy (vrátane slovenskej), nič to nemení na celkovo pochmúrnom obraze - v Amerike do výskumu plynie 2,7 percenta HDP, v Japonsku viac ako tri percentá. Na tisícku pracujúcich pripadá v EÚ 5,1 vedca či bádateľa, v USA 7,4 a v Japonsku 8,9. Pritom investovanie do výskumu je jedinou cestou, ako obnoviť našu konkurencieschopnosť. Všetky ostatné sú odsúdené na neúspech.

Počasie

Predpokladáme prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Možnosť slabého zintenzívnenia anginóznych bolestí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť aktívnejšie a výkonnejšie. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy. Prevládajú výraznejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Je sklon k vyššiemu krvnému tlaku, u psychicky labilných ľudí k výskytu depresií a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude jasno až polooblačno, vo východnej polovici územia prechodne zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Najvyššia teplota 17 až 22, na juhozápade a juhu stredného Slovenska 23 až 27 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade miestami okolo 8 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 12 stupňov.n V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky a búrky. Nočná teplota 15 až 11, v dolinách najmä na východe okolo 9, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 18 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a lokálne prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 13 až 9, v horských dolinách okolo 7, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.51 a zapadne o 21.01 hod.

Amsterdamprehánky18
Atényslnečno32
Belehradoblačno23
Berlínpolooblačno24
Bratislavajasno25
Bruselprehánky18
Budapešťpolojasno27
Bukurešťoblačno26
Frankfurtpolooblačno28
Helsinkidážď15
Istanbulpolojasno29
Kodaňprehánky17
Kyjevdážď18
Lisabonpolojasno30
Londýnoblačno22
Madridslnečno37
Moskvaoblačno24
Osloprehánky16
Parížprehánky23
Prahapolooblačno21
Rímpolooblačno30
Sofiadážď20
Štokholmoblačno20
Varšavapolooblačno21
Viedeňjasno27
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.