Hospodársky denník
USD36,759 Sk
EUR41,628 Sk
CHF26,885 Sk
CZK1,316 Sk
  Piatok  11.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Otec na „materskej“ dovolenke

Máme zamestnanca, ktorého manželka je v tomto čase na materskej dovolenke. Od 1. júna 2003 chce nastúpiť do zamestnania a o dieťa sa chce starať náš zamestnanec - otec dieťaťa. Môžeme mu poskytovať peňažnú pomoc v materstve?

- V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o novonarodené dieťa podľa § 166 až 169 Zákonníka práce (ďalej len „ZP“) patrí žene voľno bez náhrady mzdy, teda materská dovolenka po dobu 28 týždňov a rodičovská dovolenka až do troch rokov veku prípadne až do siedmich rokov veku dieťaťa, ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť alebo o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť osobitne náročnú. Ide o dôležité osobné prekážky v práci podľa § 141 Zákonníka práce. Táto doba sa považuje za ospravedlnenú neprítomnosť v práci. Za tento čas žene, ani mužovi nepatrí náhrada mzdy, ale za splnenia zákonom stanovených podmienok sa im poskytuje hmotné zabezpečenie podľa osobitných predpisov v zmysle práva sociálneho zabezpečenia, a to peňažná pomoc v materstve a rodičovský príspevok.

A. Materská dovolenka a peňažná pomoc v materstve

V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Žena nastupuje materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom.

Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom však nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Počas materskej dovolenky sa žene poskytuje dávka nemocenského poistenia, a to peňažná pomoc v materstve podľa zákona č. 88/1968 Zb. z. o predĺžení materskej dovolenky, o dávkach v materstve a o prídavkoch na deti z nemocenského poistenia v znení neskorších predpisov.

Peňažná pomoc v materstve je obligatórna, opakujúca sa peňažná dávka nemocenského poistenia, ktorá nahrádza mzdu alebo plat (stratu príjmu či zmarenú mzdu) počas materskej dovolenky. Účelom tejto dávky je hmotné zabezpečenie žien v čase, keď nemôžu pracovať, teda keď spoločnosť uznáva, že nemajú pracovať pre pokročilé tehotenstvo a po pôrode v súvislosti so starostlivosťou o novonarodené dieťa a z tohto dôvodu nemajú mzdu alebo plat (príjem).

Podmienky nároku na peňažnú pomoc v materstve

Nárok na peňažnú pomoc v materstve má zamestnankyňa, ktorá spĺňa podmienky ustanovené zákonom č. 88/1968 Zb. z. o predĺžení materskej dovolenky, o dávkach v materstve a o prídavkoch na deti z nemocenského poistenia v znení neskorších predpisov (§ 6). Základnou podmienkou vzniku nároku na peňažnú pomoc v materstve je účasť na nemocenskom poistení, pričom zamestnankyňa musí nastúpiť na materskú dovolenku za trvania tohto poistenia alebo v čase, v ktorom sa jej ešte zachovávajú nároky zo skoršieho poistenia.

Ďalšou podmienkou je tzv. čakacia doba, čiže účasť na nemocenskom poistení musí trvať aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Čas účasti na nemocenskom poistení nemusí byť získaný nepretržite a ani v jednej a tej istej organizácii. Do tohto času sa započítavajú všetky dni, v ktorých bola žena zúčastnená na nemocenskom poistení v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a vo všetkých organizáciách. Do tohto času sa zahŕňajú aj dni účasti na nemocenskej starostlivosti v ozbrojených silách vrátane účasti na sociálnom zabezpečení vojakov, účasť na sociálnom zabezpečení samostatne zárobkovo činných osôb a spolupracujúcich osôb, zaradenie do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie, čas školskej dochádzky alebo štúdia a čas poberania dôchodku z dôchodkového zabezpečenia.

Treťou z podmienok je skutočnosť, že tehotenstvo sa skončilo pôrodom, a nie potratom. V prípade potratu nárok na peňažnú pomoc v materstve nevzniká. Dôležitou skutočnosťou je aj zápis narodeného dieťaťa (živého či mŕtveho) do matriky (knihy o narodení).

Poslednou z podmienok je skutočnosť, že zamestnankyňa nepracuje, a z toho dôvodu nemá nárok na mzdu, ani na iný zárobok, teda spĺňa podmienku straty zárobku. (Tabuľka č. 1).

Peňažná pomoc v materstve sa spravidla poskytuje po dobu 28 týždňov materskej dovolenky. Poskytuje sa od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Peňažná pomoc v materstve po dobu 28 týždňov materskej dovolenky sa poskytuje aj v prípade, ak zamestnankyňa vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej než šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr, ako ho určil lekár. Ak zamestnankyňa z materskej dovolenky vyčerpá pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, peňažná pomoc v materstve sa jej poskytuje iba do uplynutia 22 týždňov odo dňa pôrodu. Doba poskytovania peňažnej pomoci v materstve v tomto prípade sa po pôrode nemôže predĺžiť o dni, o ktoré zamestnankyňa nastúpila na materskú dovolenku neskoršie, než mala. Znamená to, že v takom prípade dochádza k skráteniu podpornej doby o jej nevyčerpanú časť pred skutočným dňom pôrodu.

Vo všeobecnosti platí, že doba poskytovania peňažnej pomoci v materstve zamestnankyni, ktorá dieťa porodila, nemôže byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť skôr, ako uplynie šesť týždňov (teda pred uplynutím šiestich týždňov) odo dňa pôrodu. Peňažná pomoc v materstve sa určuje z priemernej čistej dennej mzdy zamestnankyne pripadajúcej na pracovný deň, najviac však zo sumy 350 Sk pri päťdennom pracovnom týždni. Táto suma sa úmerne upraví v prípade, ak je pracovný čas rozvrhnutý na iný počet pracovných dní v týždni. Rozhodujúce skutočnosti na určenie výšky peňažnej pomoci v materstve sa zisťujú vždy ku dňu, od ktorého má zamestnankyňa na peňažnú pomoc v materstve nárok.

Výška peňažnej pomoci v materstve za pracovný deň je 90 % z čistej dennej mzdy zamestnankyne, najviac však zo sumy 350 Sk, a to od prvého dňa nástupu na materskú dovolenku. Z uvedeného vyplýva, že výška peňažnej pomoci v materstve, na rozdiel od nemocenského alebo podpory pri ošetrovaní člena rodiny, nie je diferencovaná za prvé tri dni a od štvrtého dňa vzniku nároku. Peňažná pomoc v materstve prináleží zamestnankyni za pracovné dni. Pracovným dňom sú rovnocenné sviatky, za ktoré sa poskytuje náhrada mzdy alebo za ktoré sa mesačná mzda inak nekráti.

Poskytovanie peňažnej pomoci zamestnancovi

Právna úprava rieši aj veľmi zložité sociálne situácie, ak sa o dieťa stará muž. Podmienky nároku sú obdobné ako v prípade ženy. Vyžaduje sa

1. účasť na nemocenskom poistení,

2. čakacia doba 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom,

3. strata zárobku.

Peňažná pomoc sa však poskytuje iba

- slobodnému, ovdovenému, rozvedenému alebo z iných vážnych dôvodov osamelému zamestnancovi, ktorý nežije s družkou, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu, alebo

- zamestnancovi, ktorý je rodič dieťaťa, ktorého matka zomrela, alebo

- zamestnancovi, ktorý sa stará o dieťa, ak sa jeho manželke neposkytuje peňažná pomoc v materstve a sama sa nemôže alebo nesmie podľa lekárskeho posudku o dieťa starať pre závažné dlhodobé ochorenie.

Ide spravidla o ojedinelé prípady.

Podmienky pre nárok na peňažnú pomoc a spôsob jej určenia sa v prípade zamestnanca posudzujú podľa stavu ku dňu prevzatia dieťaťa. Peňažná pomoc sa poskytuje odo dňa prevzatia dieťaťa po dobu, po ktorú sa zamestnanec o dieťa stará. V prípade osamelého zamestnanca patrí najdlhšie po dobu 31 týždňov, a v ostatných prípadoch po dobu 22 týždňov, nie však dlhšie, ako dieťa dosiahne osem mesiacov veku. V tejto súvislosti je potrebné upozorniť na skutočnosť, že predpisy nemocenského poistenia nepriznávajú mužovi rovnaké nároky pri existencii tej istej sociálnej udalosti ako žene a dochádza k diskriminácii mužov v hmotnom zabezpečení počas rodičovskej dovolenky. (Tabuľka č. 2).

B. Rodičovská dovolenka

Podľa nového Zákonníka práce na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku (do účinnosti nového Zákonníka práce, teda do 31. 3. 2002 išlo o tzv. ďalšiu materskú dovolenku) až do troch rokov veku dieťaťa (§ 166 ods. 2 ZP). V prípade, ak ide o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť alebo o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté dieťa vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť osobitne náročnú, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene alebo mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do siedmich rokov veku dieťaťa.

Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

Počas tejto rodičovskej dovolenky žena alebo muž za splnenia podmienok ustanovených zákonom č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení neskorších predpisov majú nárok na štátnu sociálnu dávku, a to na rodičovský príspevok.

Pri súbežnej starostlivosti obidvoch rodičov o to isté dieťa patrí počas rodičovskej dovolenky do troch mesiacov veku dieťaťa, teda žene aj mužovi, rodičovský príspevok za dobu jedného kalendárneho mesiaca. Ak o to požiadajú, obaja majú nárok na rodičovskú dovolenku, čiže žena aj muž. Napríklad v prípade manžela, ktorý je zárobkovo činný a požiadal o rodičovskú dovolenku, avšak nepoberá už rodičovský príspevok, ide o dôležitú osobnú prekážku v práci na strane zamestnanca bez náhrady mzdy.

Rodičovský príspevok

Rodičovský príspevok je obligatórna, opakujúca sa, netestovaná, peňažná štátna sociálna dávka, ktorú od 1. novembra 2002 upravuje zákon č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení neskorších predpisov. Poskytuje sa rodičovi - žene alebo mužovi na zabezpečenie osobnej a riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom poskytuje sa do šiestich rokov veku dieťaťa. (Poznamenávame, že o tejto dávke sme písali už v predchádzajúcich číslach aj v súvislosti s platením odvodov do fondov).

Rodičovská dovolenka muža (§ 166 ods. 1 ZP)

V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi - zamestnancovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu ako patrí žene - zamestnankyni materská dovolenka, ak sa stará o narodené dieťa. Zamestnanec o rodičovskú dovolenku žiada a zamestnávateľ je povinný mu ju poskytnúť. V tomto prípade je zamestnanec zabezpečený tiež dávkou nemocenského poistenia, a to peňažnou pomocou v materstve, ktorá sa však zamestnancovi poskytuje iba výnimočne za osobitných podmienok. Vo väčšine prípadov sa zamestnancovi - mužovi poskytuje rodičovský príspevok.

Z uvedeného vyplýva, že vášmu zamestnancovi, ktorého manželka nastúpi do zamestnania, bude patriť rodičovská dovolenka, ak sa bude starať o narodené dieťa. Nárok na peňažnú pomoc mu však nevznikne (aspoň neuvádzate rozhodujúce skutočnosti, akou je napríklad to, že matka dieťaťa sa nemôže alebo nesmie podľa lekárskeho posudku o dieťa starať pre závažné dlhodobé ochorenie atď.). Vášmu zamestnancovi, ak sa o narodené dieťa bude starať osobne a riadne, vznikne nárok iba na štátnu sociálnu dávku, a to na rodičovský príspevok vo výške 3790 Sk mesačne.

Tabuľka č. 1:

Materská a rodičovská dovolenka a hmotné zabezpečenie

počas materskej a rodičovskej dovolenky

v prípade ženy

materská 1 dieťa - na čas 28 týždňov

dovolenka 2 a viac detí - na čas 37 týždňov

6, resp. 8 týždňov pred pôrodom

22 týždňov po pôrode, prípadne viac

Podmienky 1. trvanie poistného pomeru

nároku - aspoň 270 dní počas dvoch rokov pred pôrodom

na 2. strata zárobku

peňažnú pomoc 1 dieťa - na čas 28 týždňov

v materstve 2 a viac detí - na čas 37 týždňov

čas a výška 6, resp. 8 týždňov pred pôrodom

poskytovania 22 týždňov po pôrode, prípadne viac

90 % z priemernej čistej dennej mzdy,

najviac zo sumy 350 Sk

rodičovská do troch rokov veku dieťaťa

dovolenka dieťa s dlhodobo

nepriaznivým zdravotným stavom - do siedmich rokov veku

do troch rokov veku dieťaťa

rodičovský dieťa s dlhodobo nepriaznivým

príspevok zdravotným stavom - do šiestich rokov veku

3790 Sk mesačne

prípadne ak je zárobkovo činná 1200 Sk mesačne

Tabuľka č. 2:

Materská a rodičovská dovolenka a hmotné zabezpečenie

počas materskej a rodičovskej dovolenky

v prípade muža

materská -

dovolenka

Podmienky 1. trvanie poistného pomeru

nároku - aspoň 270 dní dva roky pred pôrodom

na 2. strata zárobku

peňažnú pomoc

v materstve a

prípady (kedy) 1. slobodný, ovdovený, rozvedený alebo z iných vážnych dôvodov osamelý zamestnanec, ktorý nežije s družkou, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu,

2. matka dieťaťa zomrela,

3. manželke sa neposkytuje peňažná pomoc v materstve a sama sa nemôže alebo nesmie podľa lekárskeho posudku o dieťa starať pre závažné dlhodobé ochorenie

1 dieťa - na čas 22 týždňov

2 a viac detí - na čas 31 týždňov

a čas odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti

poskytovania 90 % z priemernej čistej dennej mzdy,

najviac zo sumy 350 Sk

rodičovská od narodenia dieťaťa do troch rokov veku dieťaťa

dovolenka od narodenia dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým

zdravotným stavom - do siedmich rokov veku

od narodenia dieťaťa do troch rokov veku dieťaťa

rodičovský od narodenia dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým

príspevok zdravotným stavom - do šiestich rokov veku

3790 Sk mesačne

prípadne ak je zárobkovo činný 1200 Sk mesačne

JUDr. Z. Macková, PhD.

Počasie

Predpokladáme prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Možnosť slabého zintenzívnenia anginóznych bolestí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť aktívnejšie a výkonnejšie. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy. Prevládajú výraznejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Je sklon k vyššiemu krvnému tlaku, u psychicky labilných ľudí k výskytu depresií a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude jasno až polooblačno, vo východnej polovici územia prechodne zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Najvyššia teplota 17 až 22, na juhozápade a juhu stredného Slovenska 23 až 27 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade miestami okolo 8 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 12 stupňov.n V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky a búrky. Nočná teplota 15 až 11, v dolinách najmä na východe okolo 9, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 18 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a lokálne prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 13 až 9, v horských dolinách okolo 7, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.51 a zapadne o 21.01 hod.

Amsterdamprehánky18
Atényslnečno32
Belehradoblačno23
Berlínpolooblačno24
Bratislavajasno25
Bruselprehánky18
Budapešťpolojasno27
Bukurešťoblačno26
Frankfurtpolooblačno28
Helsinkidážď15
Istanbulpolojasno29
Kodaňprehánky17
Kyjevdážď18
Lisabonpolojasno30
Londýnoblačno22
Madridslnečno37
Moskvaoblačno24
Osloprehánky16
Parížprehánky23
Prahapolooblačno21
Rímpolooblačno30
Sofiadážď20
Štokholmoblačno20
Varšavapolooblačno21
Viedeňjasno27
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.