Hospodársky denník
USD36,759 Sk
EUR41,628 Sk
CHF26,885 Sk
CZK1,316 Sk
  Piatok  11.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zbytočná vojna s Irakom?

Nezodpovedané záležitosti rozširujú rady kritikov

Americký minister obrany Donald Rumsfeld v stredu vyhlásil, že rozhodnutie zaútočiť na Irak nebolo založené na nových dôkazoch o snahe Saddámovho režimu získať zbrane hromadného ničenia. „USA pristúpili k činu skôr preto, lebo v inom svetle prehodnotili existujúcu hrozbu, ktorú podľa nich Irak predstavoval po teroristických útokoch z 11. septembra 2001,“ uviedol.

Rumsfeld týmto svojím „priznaním“ opätovne naštrbil význam druhej vojny v Perzskom zálive. Najmä ak sa v Iraku doteraz žiadne biologické a chemické zbrane nenašli. A možno pochybovať, že by ich ustupujúca iracká armáda až tak dôkladne schovala. Základná príčina konfliktu zostáva teda nezodpovedaná. Zatiaľ. No minimálne dve teórie naznačujú, o čo vlastne mohlo ísť. Podľa jednej sa Washington rozhodol zaútočiť, pretože sa obával skorého pádu Saddáma Husajna, čo by celú rizikovú oblasť mohlo uvrhnúť do chaosu. Vojna sa tak stala len preventívnym a bezpečnostným opatrením. Druhá možnosť vychádza priamo z 11. septembra 2001. Spojené štáty boli kruto prekvapené a na malú sekundu zrazené na kolená. Tento nemilý fakt si žiadal okamžitú nápravu (potrebu víťazstva), a tak nasledovali nálety na Afganistan a obsadenie Iraku. Ani v jednom prípade sa však neuvažovalo o následkoch, a tak v oboch krajinách panuje anarchia, sľúbená demokracia je na míle vzdialená a každý deň umiera minimálne jeden americký alebo spojenecký vojak.

Nedokončené a nezodpovedané záležitosti medzitým rozširujú rady kritikov. Greg Thielmann, bývalý predstaviteľ spravodajského oddelenia na americkom ministerstve zahraničných vecí vyhlásil, že keď sa vojna v marci začala, Irak nepredstavoval žiadnu hrozbu Spojeným štátom a ani svojim susedom. Niekdajší šéf britskej diplomacie Robin Cook si zasa myslí, že spojenecké jednotky nenájdu v Iraku veľké zásoby zbraní hromadného ničenia...

Americký prezident George W. Bush a britský premiér Tony Blair sa nevyhnú povinnosti odpovedať pred Senátom či parlamentom na nepríjemne otázky. Treba veriť, že pravda nebude taká zlá, ako vyzerá na prvý pohľad.

Mladen Bosiočič

RASTER

Bezpečnostný problém

Americký prezident George W. Bush včera uznal, že neprestajné útoky na americké jednotky v Iraku vytvorili „bezpečnostný problém“, ktorý si vyžaduje, aby USA od svojho úsilia neustúpili. „Je nepochybné, že máme v Iraku bezpečnostný problém,“ priznal Bush. Podľa jeho slov sa budú Spojené štáty musieť vyrovnať so záležitosťou prípad od prípadu, ale musia zachovať nekompromisný postoj. Traja americkí vojaci prišli o život v stredu večer pri viacerých útokoch v rôznych regiónoch Iraku. Ich smrť zvýšila na 31 počet príslušníkov amerických síl, ktorí zahynuli pri nepriateľskej streľbe od 1. mája, keď Bush vyhlásil koniec hlavných bojov. Na otázku, či útoky znásobili význam zadržania Saddáma Husajna, Bush vyhlásil, že obhajcovia zosadeného irackého prezidenta opätovne prinášajú svojej krajine utrpenie. Dodal však, že USA dosahujú „stabilný pokrok“ a v tomto kurze budú pokračovať.

Počasie

Predpokladáme prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Možnosť slabého zintenzívnenia anginóznych bolestí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť aktívnejšie a výkonnejšie. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy. Prevládajú výraznejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Je sklon k vyššiemu krvnému tlaku, u psychicky labilných ľudí k výskytu depresií a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra pretrvávanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)

n Dnes bude jasno až polooblačno, vo východnej polovici územia prechodne zväčšená oblačnosť a miestami prehánky. Najvyššia teplota 17 až 22, na juhozápade a juhu stredného Slovenska 23 až 27 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6, na juhozápade miestami okolo 8 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 12 stupňov.n V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky a búrky. Nočná teplota 15 až 11, v dolinách najmä na východe okolo 9, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 18 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a lokálne prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 13 až 9, v horských dolinách okolo 7, denná teplota 21 až 25, na severe okolo 18 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.51 a zapadne o 21.01 hod.

Amsterdamprehánky18
Atényslnečno32
Belehradoblačno23
Berlínpolooblačno24
Bratislavajasno25
Bruselprehánky18
Budapešťpolojasno27
Bukurešťoblačno26
Frankfurtpolooblačno28
Helsinkidážď15
Istanbulpolojasno29
Kodaňprehánky17
Kyjevdážď18
Lisabonpolojasno30
Londýnoblačno22
Madridslnečno37
Moskvaoblačno24
Osloprehánky16
Parížprehánky23
Prahapolooblačno21
Rímpolooblačno30
Sofiadážď20
Štokholmoblačno20
Varšavapolooblačno21
Viedeňjasno27
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.