Hospodársky denník
USD36,759 Sk
EUR41,628 Sk
CHF26,885 Sk
CZK1,316 Sk
  Piatok  11.Júla 2003

Reminiscencie '99

Prehrávame, no vyjasnieva sa + foto Ľudovít Černák

Štyria ministri vtedajšej vlády na zhromaždení Hospodárskeho klubu (NEF) 16. augusta 1999 predložili členom klubu konkrétne námety na riešenie problémov hospodárstva SR. V našom redakčnom „listovaní“ sme popri úvahách z podnikateľskej sféry už priblížili názory J. Čargnogurského, M. Machovej. Pred rokmi (dnes však rovnako) vírila hladinu slovenského politického a ekonomického života privatizácia strategických podnikov i téma prirodzených monopolov. Dnes uverejňujeme myšlienky, ktoré v rámci diskusie vyslovil vtedajší minister hospodárstva Ľudovít Černák.

„Pripravené dokumenty hovoria, že vláda vie, čo chce... Súhlasím aj s tým, že vláda možno aj prehráva o nejaký ten gól, ale naše ministerstvo pripravilo už viacero zásadných materiálov. Na verejnom pripomienkovaní je energetická politika, v rámci nej hovoríme o koncepcii jadrovej energetiky a transformácii energetiky ako celku na trhové podmienky. Z hľadiska ďalších kompetencií ministerstva bol vládou odsúhlasený aj komplexný program podpory zahraničného obchodu, v rámci ktorého sme už zažehnali večné rozpory medzi obchodnými oddeleniami a veľvyslancami. V tomto materiáli smerujeme aj k vytvoreniu agentúry na podporu zahraničných investícií a zahraničného obchodu, v združení právnických osôb by mal figurovať aj Fond na podporu zahraničného obchodu.

V cestovnom ruchu sme zatiaľ viac pracovali na regionálnej úrovni, ale vďaka dobrej zime Slovensko dosiahlo za prvých päť mesiacov roka potešiteľné výsledky v tomto odvetví. V korunovom vyjadrení máme o 50 % vyššie príjmy z cestovného ruchu ako za rovnaké obdobie minulého roka. V dolárovom vyjadrení je to vzrast o 28,2 %, rozdiel je daný zmenou kurzu. Ďalej na minulom zasadnutí vláda prijala rozhodnutie o vytvorení Rady vlády pre malé a stredné podnikanie. Táto snaha by mala smerovať k živnostníkom, k zjednodušeniu legislatívy, ktorou sa riadia.

Z hľadiska priamych zahraničných investícií vláda prijala materiál, ktorým sme iniciovali takú zmenu v novele zákona o dani z príjmu, ktorá odstráni doterajšie, nazvime to kozmetické chyby. Predovšetkým ide o to, aby sa nedávno prezentované úľavy pri vstupe zahraničných investorov týkali všetkých rovnako. Nielen tých firiem, ktoré vznikli 1. apríla 1999. Okrem toho žiadam, aby sa výhody týkali nielen zahraničných, ale aj domácich investorov. Ďalej chceme, aby veľké investície, ich hranicu navrhujeme nad miliardu korún, boli automaticky zvýhodnené desaťročnými daňovými prázdninami. Za zásadný materiál považujem aj priemyselnú politiku SR, upravenú na podmienky EÚ. Zmenili sme v nej prístup zo stále opakovaných a neplnených odvetvových priorít a ako hlavnú zásadu navrhujeme prispôsobiť konkurencieschopnosť podmienok slovenských podnikateľov v EÚ. Ide najmä o dostupnosť k úverovým a k cudzím zdrojom vo finančnej oblasti. Aj z hľadiska vymožiteľnosti práva hodnotíme naše podmienky ako neschopné konkurencie. Ide napríklad o to, aby súdy v jednom prípade nemohli rozhodnúť o dva dni a v druhom prípade o dva roky, dokonca ani nezvolať prvé pojednávanie.“

(r)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.