Hospodársky denník
USD36,728 Sk
EUR41,629 Sk
CHF26,879 Sk
CZK1,314 Sk
  Pondelok  14.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kúpime raz Českú republiku?

Účelom reforiem má byť viac príležitostí a rast životnej úrovne

Rovnú daň z príjmov fyzických a právnických osôb môže kedykoľvek zaviesť akákoľvek krajina, je to otázka politickej vôle. „Osobne si myslím, že pri zavedení rovnej dane netreba zvyšovať ostatné dane. Skúsenosti zo sveta ukazujú, že možno zaviesť rovnú daň ako takú,“ konštatuje vplyvný obhajca liberálnej hospodárskej politiky, radikálneho zníženia daní a uplatnenia rovnej dane - žurnalista, politik, dvojnásobný kandidát na post prezidenta USA v rokoch 1996 a 2000, americký multimiliardár Steve Forbes. Slovensko dosiahne najnižšiu sadzbu rovnej dane v rámci krajín Európskej únie. „Ako bude plynúť čas, ostatné krajiny začnú napodobňovať to, čo vy robíte teraz. Som veľmi rád, že som tu, na začiatku (vášho) obrovského hospodárskeho príbehu,“ dodal. Steve Forbes minulý týždeň navštívil Slovensko a pri tejto príležitosti odpovedal aj na otázky Hospodárskeho denníka. Zaujímal nás jeho názor aj ako vlastníka prestížneho Forbes Magazine na 19-percentnú daň z pridanej hodnoty, ktorá má byť u nás aj na produkty knižnej kultúry a tlačené médiá. „Čo sa týka dane z pridanej hodnoty, podľa môjho názoru nepotrebujete zvýšiť sadzbu. Ja by som túto daň znížil.“ S. Forbesa sme sa tiež spýtali, či je vhodné meniť spotrebné dane v priebehu hospodárskeho roka a či takýto postup považuje za korektný. Podľa neho, ak by sa mali nejaké zmeny v daniach robiť uprostred rozpočtového roka, tak len také, ktoré dane znížia. Zároveň pripomenul, že zvyšovanie daní nepatrí do jeho slovníka.

S. Forbes, ktorý patrí medzi najrešpektovanejšie osobnosti súčasného sveta, k reformám, ktoré sa uskutočňujú aj na Slovensku, dodáva, že majú slúžiť na zlepšenie príležitostí pre ľudí, aby sa zvýšila ich životná úroveň a mali väčšie

možnosti výberu

a kontroly nad svojím životom. Zníženie daňových sadzieb znamená nielen to, že ľudia si môžu ponechať viac z toho, čo zarobia, ale takto sa môžu vytvárať aj nové pracovné miesta. Tento princíp platí, ako uviedol, aj pri zdravotnej starostlivosti. „Mali by ste byť v takej situácii, aby ste, čo sa týka zdravotnej starostlivosti, mali možnosti výberu. Nie, aby ste robili to, čo od vás chcú politici, aby ste robili. To isté platí aj o vzdelávaní a štátnom dôchodkovom systéme. Prostriedky, ktoré vložíte ako príspevky, by mali patriť vám a nie politikom. Účelom je, aby ste si zvýšili životnú úroveň.“ Na otázku, do akej miery môžu urobiť peniaze človeka slobodnejším, S. Forbes hovorí, že financie neriešia všetky problémy. „Ale je lepšie ich mať ako nemať.“ Keď sa zníži daň, ľudia budú mať viac peňazí. Potom budú k nám podľa neho chodiť delegácie z Nemecka i Francúzska a skúmať ako zabezpečiť, aby hospodárstvo fungovalo. „Svet sa mení. Kto by si bol kedy myslel, že Poliaci budú ponúkať svoje velenie nemeckým jednotkám v Iraku. Nastane aj deň, keď hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa Slovenska bude vyšší ako v Českej republike. Ak Česká republika rýchlo nenapodobní váš príklad v rovnej dani, potom sa ocitnete v situácii, že si budete môcť kúpiť Českú republiku,“ uzavrel S. Forbes.

-----------------------------------------

Steve Forbes sa narodil v roku 1947 v Morristowne v štáte New Jersey. Študoval na univerzite v Massachusetts a doktorát z histórie získal na univerzite v Princetone. Tam založil magazín Business Today, z ktorého sa stal najväčší americký časopis vydávaný študentmi pre študentov s nákladom viac ako 200-tisíc výtlačkov. Podľa The Wall Street Journalu „bez myšlienok Steva Forbesa by vlastne ani John McCain, ani George W. Bush nemali v roku 2000 takmer žiadny vlastný program.“

Vladimír Turanský

Počasie

Na celom území očakávame ústup zdravotných ťažkostí. Budú prevládať pozitívne účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšej regenerácii síl organizmu.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno. Miestami prehánky, ojedinele i búrky. Najvyššia teplota 18 až 23, na juhozápade a juhu stredného Slovenska miestami okolo 25 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 9 stupňov.n V utorok bude polojasno, na severe a východe oblačno. Ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 13 až 8, v dolinách miestami okolo 6, denná 20 až 25, na juhozápade a juhu stredného Slovenska miestami okolo 27 stupňov. V stredu bude malá, miestami zväčšená oblačnosť. Nočná teplota 14 až 9, v dolinách miestami okolo 7, denná 23 až 28, na juhu miestami okolo 30 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.46 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamjasno25
Atényslnečno32
Belehradoblačno24
Berlínjasno24
Bratislavaoblačno23
Bruseljasno27
Budapešťoblačno24
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtjasno30
Helsinkiprehánky22
Istanbulpolooblačno28
Kodaňpolooblačno23
Kyjevdážď19
Lisabonoblačno27
Londýnjasno28
Madridbúrky33
Milánopolooblačno30
Moskvaoblačno24
Osloslnečno24
Parížjasno31
Prahajasno22
Rímpolooblačno32
Sofiapolooblačno19
Štokholmslnečno26
Varšavadážď20
Viedeňoblačno23
Záhrebpolooblačno25
Ženevajasno29

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.