Hospodársky denník
USD36,728 Sk
EUR41,629 Sk
CHF26,879 Sk
CZK1,314 Sk
  Pondelok  14.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Odysea vesmírnej stanice

Rusi udržiavajú pri živote dôležitý projekt

Budova zložená z viacerých komponentov. 51 metrov dĺžka, 72 metrov šírka, 27 metrov výška. Váha 116 ton. To, čo v pozemských rozmeroch predstavuje už úctyhodné rozmery, vo vesmíre je ako zrnkom prachu. Ale je to zatiaľ najkomplexnejšie, najmodernejšie a najúčelnejšie „monštrum z kovu a plastov“, ktoré ľudia postavili vo vesmíre. Vlastne stále stavajú. Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), ktorá nám krúži nad hlavami vo výške asi 370 km. Medzinárodný predsunutý post ľudstva vo vesmíre, keďže sa na tomto grandióznom projekte podieľa 16 štátov. V novembri 2002 ISS oslávila dva roky existencie. Dodnes stanicu navštívilo 117 astronautov zo šiestich štátov sveta, ktorí tam strávili takmer 1000 dní (996), z toho veľa desiatok hodín v otvorenom kozme pri inštalácii užitočných povrchových zariadení a vedeckých pokusoch. Z nich boli dvaja turisti - jeden Američan a jeden Juhoafričan -, ktorí si za vesmírny pohľad na Zem zaplatili po 20 miliónov USD.

ISS je však nielen projekt ľudskej hrdosti a snaživosti, ale aj projekt finančne veľmi náročný. Už teraz je jasné, že dokončenie a sprevádzkovanie ISS naplánované na rok 2006 si nevyžiada predpokladaných 60 miliárd USD, ale možno až 95 miliárd. Pravda, ak sa budovanie stanice vôbec dokončí. Lebo človek mieni, a okolnosti menia... Tohtoročný februárový tragický koniec amerického raketoplánu Columbia so sedemčlennou posádkou totiž na neurčitý čas „zmrazil“ americké lietanie do vesmíru, čím sa jediným spojivom medzi ISS a matičkou Zemou stal ruský vesmírny program s ich loďami Progres a Sojuz. A Rusi zasa trpia na finančné suchoty. Začiatkom februára tohto roka Rusi najskôr oznámili, že prerušujú komerčné lety do vesmíru, lebo prioritou je teraz výmena a obhospodarovanie posádok na ISS ako novodobá turistika. Zlá správa pre poľského milionára Leszeka Czameckiho, amerického speváka Lancea Bassa či futbalovú megahviezdu Davida Beckhama, ktorí vážne či menej vážne prejavili záujem o pobyt na ISS. V ten istý čas aj Európska vesmírna agentúra oznámila, že možno odloží odlet európskeho modulu vesmírneho laboratória, ktorý sa má stať súčasťou ISS. O tri týždne neskôr prišla správa, že vďaka krízovému stavu (nelietaniu amerických rakiet, a tým aj slabšiemu prísunu materiálu a potravín) sa na ISS zredukuje medzinárodná posádka z troch ľudí na dvoch. Stalo sa. Od konca apríla na šesťmesačnej misii na ISS je rusko-americký tandem Jurij Maľčenko - Edward Lu. Pôvodným zámerom však bolo, že už v tomto štádiu vybudovania ISS tam bude pôsobiť šesť- až sedemčlenný tím vedcov-kozmonautov. Nie sú peniaze. A teraz už ani možnosti.

Avšak svitá ne lepšie časy, lebo koncom minulého týždňa ruská strana potvrdila, že na budúci rok na ISS vyšle dve pilotované kozmické lode (Sojuz) s ľudskou posádkou a päť bezposádkových nákladných automatických lodí (Progress), pričom tohto roku musia vykonať ešte tri lety. Minimum letov na udržanie životnosti ISS. Ruské obavy, že ak USA neobnovia najneskôr na budúci rok svoje lety, projekt ISS bude vážne ohrozený, Američania vyvracajú optimistickým tvrdením, že možno už na jeseň tohto roka pošlú svoj ďalší raketoplán do vesmíru. Zo syndrómu Columbia sa už spamätali, doanalyzovali príčiny havárie a zlyhania ľudského faktora a teraz, opäť poučení, chcú pokračovať v začatej úlohe. Ešte viac nadšenia a dôvery vo vlastné sily prejavuje americká firma Space Adventures, ktorá pred mesiacom vyhlásila, že v spolupráci s Rusmi pripravia prvý, čisto súkromný let na ISS. Za 20 mil. USD. Už o dva roky. Môžete začať šetriť...

Iaromír Novák

Počasie

Na celom území očakávame ústup zdravotných ťažkostí. Budú prevládať pozitívne účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy, zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami nemajú preceňovať svoje sily, majú sa šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresovým situáciám. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi citliví na počasie môžu reagovať bolesťami hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a pocitom závratu. Výraznejšie môžu ustúpiť reumatické ťažkosti. Spánok počas oddychových fáz je hlboký a pokojný - napomáha lepšej regenerácii síl organizmu.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno. Miestami prehánky, ojedinele i búrky. Najvyššia teplota 18 až 23, na juhozápade a juhu stredného Slovenska miestami okolo 25 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 9 stupňov.n V utorok bude polojasno, na severe a východe oblačno. Ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 13 až 8, v dolinách miestami okolo 6, denná 20 až 25, na juhozápade a juhu stredného Slovenska miestami okolo 27 stupňov. V stredu bude malá, miestami zväčšená oblačnosť. Nočná teplota 14 až 9, v dolinách miestami okolo 7, denná 23 až 28, na juhu miestami okolo 30 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.46 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamjasno25
Atényslnečno32
Belehradoblačno24
Berlínjasno24
Bratislavaoblačno23
Bruseljasno27
Budapešťoblačno24
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtjasno30
Helsinkiprehánky22
Istanbulpolooblačno28
Kodaňpolooblačno23
Kyjevdážď19
Lisabonoblačno27
Londýnjasno28
Madridbúrky33
Milánopolooblačno30
Moskvaoblačno24
Osloslnečno24
Parížjasno31
Prahajasno22
Rímpolooblačno32
Sofiapolooblačno19
Štokholmslnečno26
Varšavadážď20
Viedeňoblačno23
Záhrebpolooblačno25
Ženevajasno29

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.