Hospodársky denník
USD36,966 Sk
EUR41,635 Sk
CHF26,839 Sk
CZK1,309 Sk
  Utorok  15.Júla 2003

Tony Blair v krížovej paľbe

Britského premiéra nešetria noviny ani kolegovia politici

Britský premiér Tony Blair si v posledných mesiacoch musí pripadať ako na hojdačke. Raz hore, potom zasa dole. Najnovšie ho „nešťastnᓠvojna v Iraku pritlačila poriadne k zemi. Noviny sú vo svojom živle, o čom svedčí názor denníka Independent, podľa ktorého existuje 42 dôvodov, pre ktoré britská vláda musí povedať pravdu o Iraku. Uvedené číslo predstavuje počet britských vojakov, ktorí zahynuli od začiatku vojny. Ďalšie noviny Daily Telegraph konštatovali, že americký prezident George W. Bush a osobitne Tony Blair musia vysvetliť, prečo bolo lepšie zasiahnuť proti Saddámovi teraz a nečakať, až lepšie rozvinie svoj jadrový program.

Premiéra však nešetria ani jeho kolegovia politici. Jeho bývalá ministerka pre rozvoj Clare Shortová vyhlásila, že by mal odstúpiť, pokým sa situácia pre neho nestane ešte horšou a jeho kritika nepoškodí vyhliadky na opätovné víťazstvo labouristov. Brian Donohoe, poslanec za tú istú stranu, uviedol, že ak sa zbrane hromadného ničenia v Iraku skoro nenájdu, Blairovo postavenie bude neudržateľné. A napokon vodca opozičných konzervatívcov Iain Duncan Smith vyzval predsedu vlády, aby sa za neuspokojivý postup pri informovaní ospravedlnil. Vcelku bola vojna proti Iraku oprávnená, uviedol Smith pre sobotňajší český denník Lidové noviny, je však „znepokojujúce“, že nie je známe, ktoré informácie tajných služieb vláda zverejnila a ktoré nie.

Svoje si pridal aj bývalý vedúci zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix, podľa ktorého urobila britská vláda zásadnú chybu, keď tvrdila, že zosadený iracký režim môže použiť zbrane hromadného ničenia v priebehu 45 minút. V rozhovore pre BBC Blix vyhlásil, že americká a britská vláda mohli interpretovať spravodajské údaje tak, aby oprávnili ich plány ísť do vojny. „Hlavným zdôvodnením, ktoré nám povedali, boli predsa zbrane hromadného ničenia“, dodal Blix s tým, že ak sa tento základ stane nestálym alebo sa rozpadne, pôjde o vážnu záležitosť.

Verný svojmu premiérovi zostáva šéf britskej diplomacie Jack Straw. Ten včera odmietol myšlienku nezávislého súdneho vyšetrovania vo veci spôsobu, akým vláda používala spravodajské informácie okolo irackých zbraní. Podľa Strawa k tomu úplne stačí parlamentný výbor ustanovený Tonym Blairom. Problémom však je, že spomínaný výbor uskutočňuje vyšetrovania za zatvorenými dverami a jeho správy najprv dostáva premiér. A odkladať odpovede v tejto politickej hre sa nevypláca. Svedčí o tom aj podozrenie denníka Independent, ktorý uviedol, že britský premiér by chcel údajne získať nové právomoci, na základe ktorých by mohol vydať rozkaz na útok na nepriateľské štáty.

Blairovi nezostáva nič iné, iba veriť, že sa naplnia slová jeho hovorcu, ktorý vyhlásil, že jedného dňa vyplávajú na povrch „konkrétne dôkazy“ o irackých programoch zbraní hromadného ničenia. Otázkou zostáva, kedy to bude a či vôbec niečo bude?

Mladen Bosiočič

Zavádzal?

Dve tretiny britských voličov si myslí, že premiér Tony Blair krajinu zavádzal pri presviedčaní o nevyhnutnosti vojenského zásahu v Iraku. Vyplýva to z prieskumu, ktorý včera zverejnil denník Daily Mirror. Až 66 percent respondentov agentúry ICM Research vyjadrilo presvedčenie, že premiér ich - vedome alebo nevedome - zavádzal predtým, ako do Iraku vyslal vojakov. Podľa prieskumu si 27 percent myslí, že Blair im nesprávne informácie dával vedome, 39 je presvedčených, že zavádzal nevedome. Výsledky prieskumu sú ďalším úderom pre Blaira, ktorý sa úporne snaží presvedčiť voličov, že vojna v Iraku bola oprávnená.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.