Hospodársky denník
USD36,906 Sk
EUR41,704 Sk
CHF26,869 Sk
CZK1,309 Sk
  Streda  16.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

KAŽDÝ MÁ SVOJU

Parlament schválil zákon, jedni sa mu tešili, druhí ho zatracovali. Obe skupiny kontaktovali novinárov a písali prezidentovi. Aby zákon nepodpísal. A. . .

Priemysel nie je laboratórium

Dokedy budeme skúšať naše podniky a ľudí, koľko sú ešte schopní uniesť

Neboli to zamestnávatelia, ktorí dovolili zahltiť slovenský trh napríklad obnoseným textilom,. . .

Len predbežná identifikácia

Eurofondy sú príležitosťou na obnovu školských a zdravotníckych objektov

Problematika fondov Európskej únie je široko pertraktovaná a praktický zo všetkých strán sa o. . .

Mať stabilnú makroekonomiku

Listovanie v materiáloch zo zhromaždenia Hospodárskeho klubu (NEF) zo 16. augusta 1999, ktoré sme vám v minulých dňoch priblížili, je čítaním podnetným. Najmä preto, že . . .

Dovolenkové práce

Záujem prevyšuje ponuky

Nie všetci študenti využívajú letné prázdniny na oddych. Mnohí sa snažia niekde zamestnať, aby v druhej polovici prázdnin mohli cestovať. Iní si chcú za. . .

Cestou spoločného auditu certifikácie

O problémoch zdravotníctva i navrhovaných riešeniach sa u nás v posledných rokoch hovorí pravidelne. No vlastne zatiaľ žiadna vláda ani žiadny minister zdravot. . .

Ďalší krach

Texaský výrobca elektrickej energie Mirant Corp. nedosiahol dohodu s veriteľmi o reštrukturalizácii svojho dlhu. Vyhlásil bankrot s možnosťou ďalšieho podnikania v zmysle kapitoly 11. . . .

Plán dodržia

Deficit rozpočtu verejného sektora Maďarska v prvých šiestich mesiacoch t. r. dosiahol 601,1 mld. HUF, čo predstavuje 72 % sumy plánovanej na celý tento rok. Uvádza sa to vo včerajšej . . .

ČNB odporúča

Česká národní banka odporúča vláde ČR, aby „určité obdobie“ po vstupe ČR do EÚ v máji budúceho roka ostala mimo prípravného mechanizmu na zavedenie eura ERM II. Dodala, že v tomto syst. . .

Žiadne úľavy

Guvernér francúzskej centrálnej banky a budúci šéf ECB Jean-Claude Trichet včera uviedol, že budúci členovia EÚ nemôžu počítať s uvoľnenými kritériami pre vstup do eurozóny. Podľa ne. . .

Lepšie časy

Index nemeckého inštitútu ZEW, ktorý meria ekonomické očakávania v krajine, vyletel o plných 20,6 bodu na 41,9 bodu a nepretržite stúpa už siedmy mesiac za sebou. Prudký vzostup má . . .

Chcú prácu aj mzdy

Manažment a zamestnanci sa dohodli

Ostrý štrajk zamestnancov spoločností Letecké motory a Poľnotech Považská Bystrica sa včera po dvoch dňoch skončil. Dôvodom štrajku bol. . .

Nasporíme si do penzie

Kapitalizačný pilier už pripomienkujú

Už v septembri by mal parlament rokovať o návrhu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, pre ktorý sa zaužíval názov kapitalizačný p. . .

ISO aj v zdravotníctve

Pacient ocení kvalitu, nielen lekársky výkon

Ako prvému zdravotníckemu zariadeniu na Slovensku odovzdali včera zástupcovia certifikačných organizácií certifikáty kvality . . .

Podľa akcionárskej zmluvy

SPP znižuje stavy pracovníkov

Počet zamestnancov SPP, ktorý ku koncu roku 2003 predstavoval 6354 osôb, sa k 1. januáru 2004 v rámci reštrukturalizácie spoločnosti zníž. . .

Jedinečná služba klientovi

Karta podielnika informuje o stave financií

Už 9800 klientov PRVEJ PENZIJNEJ správcovskej spoločnosti, a. s., využíva službu Karta podielnika, ktorá umožňuje prostred. . .

Upratovať sa im rentuje

Ubúda jednorazových zákaziek i domácností

Firma LPraktik-servis Banská Bystrica sa už osem rokov venuje upratovacím službám. Podľa majiteľky Jany Košinovej sa leto neodr. . .

Limit určený

Základné imanie aspoň 300 mil. Sk splatné v hotovosti budú musieť mať dôchodkové správcovské spoločnosti, ktoré sa v budúcom roku budú uchádzať o licenciu na poskytovanie starobného . . .

Modernizujú

Nafta, a. s., Gbely investuje do konca tohto roka do modernizácie svojich strategických podzemných zásobníkov plynu sumu do 500 miliónov Sk. Investíciami chce Nafta skvalitniť f. . .

Neprešlo 40

Previerkami Národného bezpečnostného úradu od začiatku jeho fungovania neprešlo 40 osôb. Z 13- tisíc žiadostí úrad doteraz preveril 4200 osôb, ďalších 400 prípadov ukončili z. . .

Noví rektori

Prezident R. Schuster vymenoval včera v Bratislave profesora Ing. Juraja Sinaya, DrSc., za rektora Technickej univerzity v Košiciach, profesora PhDr. Františka Mihinu, CSc., za rekt. . .

Efektívnejšie

Zjednotenie poplatku za akýkoľvek návrh a akýkoľvek počet návrhov v jednom podaní na zápis do obchodného registra by malo zefektívniť registráciu podnikateľských subjektov. Vyplýva. . .

Na cesty

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR plánuje v tomto roku zobrať z programu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest 465 miliónov Sk a použiť ich na údržbu ciest a diaľnic. Ú. . .

Opäť zdražujú

Slovnaft včera opäť zvyšoval. O korunu na liter sú vyššie ceny pri benzíne s oktánovým číslom 91 na úroveň 30,40 Sk/l a rovnako o korunu zdražuje rafinéria aj 98-oktánový benz. . .

Spoločný cieľ

Dvanásť obcí v okrese Levice má záujem vytvoriť spoločný mikroregión. Predstavitelia obcí očakávajú od tohto projektu zvýšenie možností čerpania finančných prostriedkov z fondov EÚ . . .

Bez dohody

Minimálna mzda by sa mohla zvýšiť na Slovensku zo súčasných 5570 Sk na 6080 Sk. S týmto návrhom však nesúhlasili na pondelkovej tripartite odbory. Podľa nich minimálnu mzdu treba zvýš. . .

Rast príjmov

Devízové príjmy z aktívneho zahraničného cestovného ruchu v SR dosiahli za prvých päť mesiacov 2003 objem 12,19 miliardy Sk, čo bol medziročne rast o 21,4 %. Devízové výdavky sa zv. . .

Dostanú viac

Základné a stredné školy by mali v tomto roku dostať na prevádzku ďalších 756 miliónov korún. Tohtoročný rozpočet počítal s 5,8 miliardami Sk na prevádzku regionálneho školstva.. . .

Infoservis

Informovať verejnosť o prerokúvaných zákonoch a kľúčových materiáloch z jednotlivých rezortov je cieľom nového informačného servisu vlády Infoservis. Na internetovej stránke www.vlada. . .

Výhody, ktoré núka XXL úver

Výška štátnej prémie pri stavebnom sporení nebude rásť

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) poskytla v prvom polroku na bývanie finančné prostriedky vo výške 5,5 mld. Sk . . .

Únijnú manu nečakajme

Komentuje Eleonóra Bujačková

Od samotného vstupu SR do únie nie je potrebné očakávať zázraky, ale uvedomiť si, že vytvára lepšie podmienky a predpoklady pre rýchlejší a ud. . .

Prečo by nie

Glosuje Zdena Mešťanová

Nezvyčajnú faktúru odoslala premiérovi a ďalším ministrom Iniciatíva za bezplatné školstvo pri SDĽ. Vyčíslila v nej, čo do ich vzdelania vložila spoločnosť . . .

Stabilitu či dynamiku?

Komentuje Zuzana Krútka

Zákon o sociálnom poistení č. 413 z minulého roka, ktorého účinnosť nové vedenie sociálneho rezortu dalo pozastaviť, má 71 strán a 279 paragrafov. . .

Veľavravný projekt i pre nás

Pre potravinovú bezpečnosť v strednej a vo východnej Európe

Do popredia záujmu sa dostáva projekt na podporu krajín strednej a východnej Európy v bezpečnosti a kva. . .

ZTS INMART a.s.

Hečkova 9, 037 75 Martin

zverejňuje v súlade s § 130 zák. č. 566/2001 o cenných papieroch správu o hospodárení za rok 2002

Súvaha v tis. Sk

Rok 2000 2001 2002

AKTÍVA CELKO. . .

Správca Správa štátnych hmotných rezerv SR,

Odbor štátnych hmotných rezerv, Pražská 29, 812 63 Bratislava, podľa zákona NR SR č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpiso. . .

Celoeurópsky tlak na súkromníkov

Cieľom ochranárov Slovenskej republiky je implementácia európskych kritérií

K prioritám Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) v Banskej Bystrici v tomto roku pat. . .

Aktuálne ponuky vzdelávania

z portálu www.education.sk

Bratislavský kraj

Jazyky

EASY ENGLISH - letný kurz pre nepravÝch začiatočníkov. Termín: 5. 8. 2003 - 9. 10. 2003 v čase od 17:30 do 19. . .

Európska kultúra je vzorom

Otázka: V najbližšom období ma čaká dlhší pracovný pobyt v USA. Preštudovala som si niekoľko kníh, príručiek a turistických sprievodcov, avšak nikde som nenašla stručné. . .

Vstupný pohovor podľa predstáv

Správna atmosféra pomôže kandidátovi ľahšie odhaliť vnútorné „ja“

Nie je ľahké viesť všedný rozhovor. Ešte náročnejšie je viesť rozhovor na profesionálnej úrovni. . .

Vznik združenia

Po niekoľkých rokoch snaženia vzniklo Združenie personálnych agentúr Slovenskej republiky (ZPA SR). Ako povedal jeho konateľ Mgr. Jaroslav Popovič, hlavným zámerom je vytvoriť akt. . .

Informácie i inšpirácia

Stretnutia Vitajte v Európe až na jeseň

Štvrtým modulom sa nedávno v bratislavskom hoteli Forum uzavrela jarná séria jednodňových interaktívnych stretnutí topmanažérov a. . .

drobničky

l Medzi známych slovenských šesťdesiatnikov sa zaradil satirik Milan Markovič. Humorista, ktorého pravidelnú talkshow sledujú diváci na televíznych obrazovkách vyše desať rokov je od r. . .

Podporia dobré projekty

Podporiť autorov literárnych predlôh dramatických, animovaných a dokumentárnych diel je cieľom súťaže Literárneho fondu (LF), ktorú vyhlásil v rámci programu ALFA. Aut. . .

Na plný plyn - do kina

Natalie Cooková (Cameron Diazová), Dylan Sandersová (Drew Barrymoreová) a Alex Mundayová (Lucy Liuová) sú opäť v akcii! Tentoraz ide o dva prstene, ktoré majú oveľa vyššiu . . .

Ranostredoveké pamiatky

Nitriansky samosprávny kraj ako zriaďovateľ Ponitrianskeho múzea v Nitre zakúpi spoločne s Archeologickým ústavom SAV šesť reliéfnych pozlátených plakiet z obdobia vč. . .

Po vyše 500 rokoch

Prvýkrát od vyhnania Arabov zo Španielska pred viac ako 500 rokmi otvorili v meste Granada novopostavenú mešitu. Stavba mešity Albaicín oproti palácu Alhambra trvala ta. . .

Zlatý poklad z Nimrúdu

Poklad z Nimrúdu, pozoruhodná zbierka zlatých artefaktov a šperkov z obdobia spred 3000 rokov, bola nedávno prvýkrát vystavená v bagdadskom Národnom múzeu. Zbierka, o. . .

Hitparáda rádia Interhit

od 14. -20. 7. 2003

www.radiointerhit.cz

DANCE

1. DJ Bobo - Chihuahua

2. Scooter - Weekend

3. Ricky Martin - Jaleo

4. In Grid - In Tango

5. French Affair - . . .

Petrohrad vo fotografiách

Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave približuje život a objekty Petrohradu fotografiami Jiřího Tondla. Tento Pražan v druhom najväčšom ruskom meste päť rokov študo. . .

Jed nahradí Viagru

Jed pavúka zvaného čierna vdova by mohol pomôcť pri liečení mužskej impotencie. K tomuto záveru po mnohých pokusoch dospeli čílski vedci. Neveľký druh pavúka je známy te. . .

Na popáleniny

Brazílski biológovia vynašli nový spôsob liečby popálenín: žabiu kožu. Metóda je vraj dostupná, účinná a najmä - veľmi lacná. Ak chce pacient použiť žabiu kúru, nemusí si hneď. . .

Nazrieme Marťanom do okien?

Mars na návšteve: Po 59 620 rokoch! Niektorí astronómovia vravia, že keby bol Mars obývaný, mohli by sme sa - s nadsádzkou povedané pozrieť v lete Marťanom až do oki. . .

Kúpil som, musel som vrátiť

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Môžete mi poskytnúť informácie týkajúce sa zdaňovania vyporia. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Drahomír

vo štvrtok Bohuslav

V Českej republike

dnes Luboš

vo štvrtok Martina. . .

Streda 16. júla

JOJ

*17.00*Derrick. Nemecký krimiseriál

*18.00*Profesionáli I. Britský krimiseriál

*19.00*Veľké lásky slávnych. Anne Ben. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.

nnn

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 14. 7. 2003: Bratislava 100,17, Sliač 97,98, Košice. . .

Twist

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál rádia Twist

7:10 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

8:40 Bedeker Chorvátsko

9:30 Čierna skrinka

11:15 Digitálne správy

Slovenský rozhlas

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

1.00 Spanilá jazda

4.05 Enviro

4.35 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.03 Dobrý deň, Slovensko!

8.05 Evergreeny

8.15 Živ. . .

. . .

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme mierne intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Zajtra možnosť pretrvávania zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia teplota 27 až 31, na severe a východe miestami okolo 25 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 18 stupňov.n Vo štvrtok bude jasno až polojasno. V západnej polovici popoludní pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná 28 až 32 stupňov. V piatok bude na západnom a strednom Slovensku prevažne oblačno a na mnohých miestach prehánky, búrky a miestami aj dážď. Na východe územia časom polojasno a zrážky len miestami. Nočná teplota 18 až 13, denná 21 až 25, na juhu a východe územia miestami okolo 27 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.46 a zapadne o 21.07 hod.

Amsterdampolojasno27
Aténypolojasno32
Belehradjasno29
Berlínjasno27
Bratislavajasno31
Bruseloblačno28
Budapešťjasno31
Bukurešťoblačno27
Frankfurtpolojasno31
Helsinkijasno28
Istanbuljasno29
Kodaňjasno28
Kyjevprehánky25
Lisabonoblačno28
Londýnoblačno27
Madridbúrky28
Moskvapolojasno25
Oslojasno27
Parížprehánky29
Prahapolojasno29
Rímpolojasno33
Sofiapolojasno26
Štokholmpolojasno28
Varšavapolojasno26
Viedeňjasno30
Záhrebpolojasno29
Ženevabúrky30

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.