Hospodársky denník
USD36,906 Sk
EUR41,704 Sk
CHF26,869 Sk
CZK1,309 Sk
  Streda  16.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Veľavravný projekt i pre nás

Pre potravinovú bezpečnosť v strednej a vo východnej Európe

Do popredia záujmu sa dostáva projekt na podporu krajín strednej a východnej Európy v bezpečnosti a kvalite potravín. Jeho trvanie naplánovali na 24 mesiacov a začali s ním v tomto roku vo februári. Bližšie sme o ňom hovorili s Ing. Dušanom Janíčekom, členom predstavenstva Slovenských cukrovarov, ktorý je na jeho uskutočňovaní u nás priamo zainteresovaný.

Čo má byť očakávaným výsledkom projektu?

- Komplexné informácie o hygienických nariadeniach a predpisoch v krajinách strednej a východnej Európy. Snahou je dosiahnuť cieľ školeniami a seminármi o hygiene a príprava miestnych školiteľov pre racionálnu a praktickú implementáciu hygienických systémov v zúčastnených krajinách.

Kto je jeho lídrom a koordinátorom?

- Medzinárodná potravinárska konfederácia (CIAA). Na projektu sa zúčastňuje desať krajín - Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Bulharsko a Rumunsko.

Kto spolupracuje na projekte?

- Asociácie výrobcov mäsa, mlieka a producenti ovocných štiav, ktorí poskytujú expertov, metódy a vedomosti vo svojej problematike. V špeciálnych oblastiach poskytnú pomoc Maďari, Rakúšania a Belgičania. Na projekt vyčlenili takmer 1,9 mil. EUR, rozpočet na prvý rok je 50 percent z celkovej sumy.

Aká je jeho štruktúra?

- CIAA vytvára výbor, ktorý bude riadiť a kontrolovať vývoj projektu. Centrála CIAA v Bruseli bude projekt riadiť a monitorovať jeho implementáciu a sledovať financovanie. CIAA vyberie expertov z odvetví potravinárskeho priemyslu zo súčasných potravinárskych federácií členských štátov EÚ, ktorí budú zabezpečovať

prenos informácií

na podporu projektu. Vybrané organizácie v strednej a vo východnej Európe raz za štvrť roka zabezpečia výber miestnych školiteľov, logistickú podporu, poskytnú informácie o životnom prostredí a vypracujú presný odhad výdavkov. Administratívnu činnosť a monitoring pokladnice v centrále i vo všetkých krajinách zabezpečí Plasman Stratego Finance. Kontrola akcií a nákladov sa uskutoční štvrťročnými správami, v ktorých bude detailne zmonitorovaný tok peňazí a zoznam aktivít.

Kde má projekt pôvod?

- Od roku 1999 CIAA riadila dva podporné programy PHARE v prístupových krajinách - Estónsku, Lotyšsku, Poľsku, Česku, Maďarsku, Slovinsku a Bulharsku. Projekty úspešne ukončili vlani v júli. Ciele, vytýčené projektmi, postupne implementovali podľa rôznorodosti potrieb v jednotlivých krajinách. Tri ďalšie krajiny - Litva, Rumunsko a Slovensko sa na projektoch nezúčastnili pre vlastné problémy. V súčasnosti sú aj tieto štáty pripravené riešiť kľúčové úlohy a ich potravinársky priemysel dobieha stratený čas.

Na čo je projekt zameraný?

- Najmä na podporu bezpečnosti a kvality potravín. Drvivá väčšina akcií bude prebiehať v samotných krajinách, ale niektoré aktivity, ako sú špeciálne školenia a semináre, budú v Bruseli, prípadne iných lokalitách EÚ. Partnerom projektu na Slovensku je Únia podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárskom priemysle. Výber potravinárskych organizácií v predvstupových krajinách uskutočnili tak, aby podnikom umožnili čo najlepší prístup k informáciám. Vybrané organizácie sú zodpovedné za priebeh projektu v krajine. Ich úlohou bude komunikácia s organizáciami EÚ, národnými inštitúciami, organizácia seminárov, výber podnikov, ktoré dostanú školenia. Tiež musia zabezpečiť distribúciu materiálov zo seminárov. Personál už vyškolili v problematike predmetného projektu. Organizácia vyberie so súhlasom CIAA reprezentanta zodpovedného za realizovanie projektu a určí

miestnych expertov

pre priamu spoluprácu s podnikmi. Krajiny, v ktorých projekt už prebiehal, získajú podporu na stretnutia a potrebné výdavky potravinárskych expertov na spoluprácu s technickým výborom EÚ o sieťovom prepojení a na nepatrné zvýšenie úrovne informačného systému. Litva, Slovensko a Rumunsko dostanú dôležitejšiu podporu.

V čom spočíva?

- V rozvoji odborných znalostí expertmi z CIAA v potravinárskych a nápojových federáciách strednej a východnej Európy. Tiež príslušenstvo na prácu v sieti, napríklad internetové a e-mailové pripojenie, ale aj prax v organizáciách EÚ na zlepšenie technických schopností a budovanie sieťových pripojení. Výhodou je i školenie cudzích jazykov, IT systémy, prípadne iná problematika v oblasti techniky.

Aká je úloha expertov z EÚ?

- Vykonať dve týždňové návštevy v každej krajine. Prvú zamerať na organizáciu práce miestnych expertov a druhú po prvej polovici projektu na odhadnutie vykonanej práce a vypracovanie ďalších potrebných aktivít. Druhá časť aktivít bude prispôsobená špecifickým požiadavkám a potrebám krajín. Od aktivít možno očakávať podporu na nájom expertov v oblasti potravinárskeho práva, špeciálne školenia, najmä na znalosť jazykov a softvér, na komunikačné zariadenia, spoluúčasť v technickom výbore CIAA, spoluprácu v organizáciách EÚ a pod.

Aké výsledky sa očakávajú?

- Potravinárske odvetvia krajín strednej a východnej Európy získajú komplexné informácie o hygienických nariadeniach na jedenástich seminároch, najmä však na centrálnom bruselskom. Vo viac ako tristo podnikoch sa uskutoční školenie na zlepšenie potravinovej bezpečnosti a kvality. Informácie o zákonoch EÚ pre potraviny sa budú pravidelne

poskytovať na internete

a CD. Podniky budú oboznámené s možnosťami riešenia problémov v potravinovej bezpečnosti a kvality. Možno povedať, že podniky spoznajú možnosti riešenia problémov v oblasti potravinovej bezpečnosti a kvality, projekt im naznačí cestu na riešenie problémov.

Čo je druhým hlavným cieľom projektu?

- Podpora organizáciám, ktoré budú projekt uskutočňovať. Niektoré z nich majú relatívne dobré postavenie vo svojich krajinách, ale celkovo ich možno charakterizovať ako organizácie s veľmi biednymi štruktúrami, s nedostatkom finančných prostriedkov, so slabou úrovňou reprezentácie svojich členov a navyše fungujú v pokojnom ekonomickom a politickom prostredí. Vzhľadom na tieto skutočnosti experti CIAA poskytli v prvej fáze podporu siedmim krajinám s pozitívnymi výsledkami. Pomoc bude rozšírená na ďalšie tri - Litvu, Slovensko a Rumunsko, ktoré môžu rátať aj s podporou na určité kancelárske vybavenie v oblasti sieťového prepojenia na účely komunikácie s organizáciami v EÚ. Všetky zúčastnené krajiny získajú prístup do databázy CIAA, ktorá zabezpečí rovnakú informovanosť partnerov a umožní im spolupracovať vo výboroch CIAA, predovšetkým vo výbere pre potravinovú a spotrebiteľskú politiku a vo výbere pre životné prostredie a konkurencieschopnosť. Potravinárske zákony sa budú distribuovať vo viac ako 4000 kópiách podľa veľkosti národného potravinárskeho priemyslu. Veľavravný projekt ponúka bezpečnosť a kvalitu slovenských potravín.

Vladimír Levický

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme mierne intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Zajtra možnosť pretrvávania zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia teplota 27 až 31, na severe a východe miestami okolo 25 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 18 stupňov.n Vo štvrtok bude jasno až polojasno. V západnej polovici popoludní pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná 28 až 32 stupňov. V piatok bude na západnom a strednom Slovensku prevažne oblačno a na mnohých miestach prehánky, búrky a miestami aj dážď. Na východe územia časom polojasno a zrážky len miestami. Nočná teplota 18 až 13, denná 21 až 25, na juhu a východe územia miestami okolo 27 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.46 a zapadne o 21.07 hod.

Amsterdampolojasno27
Aténypolojasno32
Belehradjasno29
Berlínjasno27
Bratislavajasno31
Bruseloblačno28
Budapešťjasno31
Bukurešťoblačno27
Frankfurtpolojasno31
Helsinkijasno28
Istanbuljasno29
Kodaňjasno28
Kyjevprehánky25
Lisabonoblačno28
Londýnoblačno27
Madridbúrky28
Moskvapolojasno25
Oslojasno27
Parížprehánky29
Prahapolojasno29
Rímpolojasno33
Sofiapolojasno26
Štokholmpolojasno28
Varšavapolojasno26
Viedeňjasno30
Záhrebpolojasno29
Ženevabúrky30

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.