Hospodársky denník
USD36,906 Sk
EUR41,704 Sk
CHF26,869 Sk
CZK1,309 Sk
  Streda  16.Júla 2003

Útok nožom ako teroristický čin

Kritika Izraela za obmedzovanie slobody tlače

Jeruzalem/Londýn (TASR) - Dvadsaťštyriročný Izraelčan, ktorého v noci navčera pobodal v Tel Avive palestínsky útočník, svojmu zraneniu podľahol. Útočník nožom pobodal troch ľudí pri jednom telavivskom bare. Palestínčan sa pokúsil vniknúť do baru Tarabin Club. Najprv poranil jedného zo strážcov podniku, a potom na úteku po nábreží zranil jednu ženu. Tretím zraneným bol príslušník ochranky z blízkej reštaurácie, ktorý bol zranený ľahko. Útočníka prenasledoval ďalší ochrankár z Tarabin Clubu, ktorý Palestínčana postrelil do nohy. Polícia označila útok za teroristický. Podľa izraelských médií zadržaný útočník, 23-ročný obyvateľ východného Jeruzalema, priznal členstvo v Brigádach mučeníkov al-Aksá, prepojených s hnutím Fatah palestínskeho prezidenta Jásira Arafata. Lídri viacerých buniek Brigád vyhlásili, že s útokom nemajú nič spoločné. Incident zvýraznil krehkosť prímeria a zatienil rokovania izraelského premiéra Ariela Šarona v Londýne, ako aj urovnanie sporu medzi Arafatom a palestínskym premiérom Mahmúdom Abbásom. Izraelská polícia pátra po mužovi, ktorý útočníka doviezol na miesto činu. Palestínsky minister informácií Nabíl Amr vyhlásil, že palestínske úrady budú pokračovať v úsilí dostať tieto činy pod kontrolu a zastaviť ich. „Prímerie bude pokračovať,“ dodal.

Izraelskému premiérovi Arielovi Šaronovi sa nepodarilo presvedčiť svojho britského kolegu Tonyho Blaira, aby Británia prerušila vzťahy s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom, ktorého Šaron označil za „hlavnú prekážku“ pre obnovený mierový proces na Blízkom východe. „Stále máme rôzne názory na viacero otázok vrátane Arafata,“ vyhlásil popredný izraelský predstaviteľ po súkromnej večeri, ktorú Blair pre Šarona v pondelok usporiadal vo svojom sídle na Downing Street. Hovorca Downing Street označil rozhovory za srdečné a konštruktívne s tým, že obaja lídri potvrdili oddanosť mierovému plánu, známemu ako cestovná mapa. Nie je známe, či Blair na Šarona tlačil, aby urýchlil tempo opatrení na posilnenie izraelsko-palestínskej dôvery, akými sú rušenie židovských osád v Predjordánsku, vybudovaných bez povolenia izraelskej vlády. „Teraz je každému jasné, že Arafat je hlavnou prekážkou pre pokrok v mierovom procese. Arafat sabotuje každú príležitosť na posun vpred a akúkoľvek iniciatívu alebo aktivitu palestínskeho premiéra Mahmúda Abbása podkopáva,“ povedal Šaron. Palestínčania argumentujú, že je to Šaron, kto blokuje mierový proces svojím odmietaním výziev na prepustenie všetkých viac ako 6000 Palestínčanov zadržiavaných Izraelom.

Medzinárodná federácia novinárov (IFJ) podrobila ostrej kritike izraelský vládny kabinet za bojkot novinárov verejnoprávnej britskej BBC a vyzvala premiéra Ariela Šarona na nápravu súčasného stavu. V komuniké sa okrem iného konštatuje: Vlády označujúce sa za demokratické si nemôžu ľubovoľne vyberať, s ktorými médiami budú komunikovať. Nezávislá a kritická žurnalistika je cenou za demokraciu. Ak izraelská vláda vysiela posolstvo podkopávajúce slobodu tlače, potom iba komplikuje problémy, ktoré už teraz eviduje mnoho novinárov a nezávislých spravodajcov na Blízkom východe. Keď sa Izrael stavia proti princípom transparentnosti a verejnosti, ešte sťažuje demokratickú transformáciu v regióne.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.