Hospodársky denník
USD37,316 Sk
EUR41,662 Sk
CHF26,901 Sk
CZK1,308 Sk
  Štvrtok  17.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kritická správa

Máme viac problémov ako iní

Slovensko je na čerpanie eurofondov pripravené menej ako ostatné vstupujúce krajiny. Potvrdili to včera v Bruseli komisári pre rozšírenie a regionálnu politiku Günter Verheugen a Michel Barnier. Podľa Barniera síce žiadna z desiatich krajín nie je zatiaľ na čerpanie miliónov eur úplne pripravená, ale v prípade SR a Lotyšska je komisia viac znepokojená. „Potvrdzujem, že pri dvoch krajinách - Slovensku a Lotyšsku - je znepokojenie väčšie ako pri ostatných. Tieto dve krajiny pokročili menej ako ostatné,“ povedal. „Inými slovami: Slovensko potrebuje o niečo väčšie povzbudenie ako ostatní,“ dodal Verheugen. Komisári včera zverejnili správu, ktorá podrobne hodnotí pripravenosť desiatich vstupujúcich krajín na čerpanie peňazí zo štrukturálnych fondov a z Kohézneho fondu určených na podporu zaostalých regiónov. Správa je veľmi kritická voči všetkým štátom a vyčíta im celý rad problémov, ktoré musia naliehavo riešiť. Ide najmä o administratívne kapacity a zlaďovanie legislatívy. „Všetci preukázali odhodlanie byť pripravení, ale času je málo. Neexistuje priestor už na žiadne oneskorenia,“ zdôraznil Verheugen. Varoval, že ak noví členovia EÚ nebudú včas pripravení, nedostanú z eurofondov všetky peniaze, ktoré im patria.

Zo správy vyplýva, že najhoršie hodnotenie sa ušlo Slovensku. Pri každej inej krajine komisia v záveroch a odporúčaniach najskôr uznáva dosiahnutý pokrok a až následne upozorňuje na problémy, ktoré treba ešte odstrániť. V prípade SR sa však závery začínajú konštatovaním, že „ostáva vyvinúť ešte ďalšie enormné úsilie“, aby mohla byť príprava na eurofondy úspešne dokončená pred vstupom do EÚ.

LEGISLATÍVNY RÁMEC: Vo viacerých oblastiach je preberanie legislatívy EÚ do národného práva vážne oneskorené. Existujúca legislatíva v oblasti verejného obstarávania nie je v súlade s EÚ. Novela príslušného zákona má vstúpiť do platnosti 1. januára 2004, ak sa tak nestane, môže to ohroziť nárok na čerpanie fondov už od začiatku budúceho roka. Nie je dostatok informácií o legislatíve v oblasti životného prostredia. EK upozorňuje na riziko nedostatku zdrojov na spolufinancovanie projektov. Slovenské úrady sa odmietavo stavajú k možnosti pôžičiek od Európskej investičnej banky (EIB), pretože tie sa započítavajú do vládneho dlhu, ktorý chce vláda znižovať.

INŠTITUCIONÁLNY RÁMEC: SR síce ustanovilo riadiace i sprostredkovateľské orgány (ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja a ministerstvá zodpovedné za implementáciu jednotlivých operačných programov), ich funkcie a kompetencie však opísalo len formálne a nie je preto jasné, ako to bude vyzerať v praxi. Koordinácia medzi ministerstvami je v praxi veľmi slabá. Nie je celkom vyjasnená štruktúra sprostredkovateľských orgánov ani rozdelenie zodpovednosti medzi ne a riadiace orgány. Nejasné sú priebežné kontroly čerpania peňazí. Skutočnosť, že audit plánuje riadiaci orgán, je podľa EK neprijateľná - audit by mala pripravovať príslušná audítorská služba, funkčne nezávislá od riadiaceho orgánu.

ADMINISTRATÍVNE KAPACITY: Počet personálu v rámci jednotlivých orgánov kolíše. EK víta navyšovanie personálu v priebehu tohto roka. Komisia vyjadruje obavy, že mnoho ľudí, ktorí sú prijatí a vyškolení, vzápätí odchádza za lepšími platmi do súkromného sektora.

PROGRAMOVACIE KAPACITY, FINANČNÝ MANAŽMENT: Všetky príslušné dokumenty už komisia schválila, hoci dva operačné programy boli najskôr odmietnuté. Niektoré regióny či mimovládne organizácie sa sťažovali, že nemali dosť informácií a dostatočne sa s nimi nekonzultovalo. V oblasti monitoringu EK upozorňuje, že nie sú vypracované monitorovacie ukazovatele pre jednotlivé programy. SR chce plne funkčný monitorovací systém dokončiť do 30. apríla 2004, komisia však žiada urýchlenie jeho prípravy. Systém finančných tokov (platieb) ešte nebol odskúšaný v praxi.

PRÍPRAVA PROJEKTOV: Príprave projektov by mala byť venovaná naliehavá pozornosť. EK má pochybnosti, či novozriadené regionálne rozvojové agentúry budú mať dostatočne kvalifikované kapacity v tejto oblasti. Za relatívne pokročilú označila komisia prípravu projektov pre Kohézny fond, ktorý je určený na väčšie projekty v oblasti infraštruktúry či životného prostredia.

Na základe skúseností z predvstupových programov PHARE a SAPARD komisia očakáva problémy pri realizácii projektov. EK vyslovuje obavy, že slovenské úrady predkladajú návrhy v sektoroch, ktoré nemusia byť schopné čerpať peniaze z eurofondov.

(TASR)

Počasie

Zvýšená intenzita dráždivosti počasia podmieňuje mierne narušenie zdravotného stavu meteosenzitívnych ľudí. Nervozita a mrzutosť sa vyskytujú vo vyššej miere. Znížená môže byť výkonnosť, schopnosť sústredenia a pohotových reakcií, vyššia je frekvencia astmatických záchvatov. Neskôr je možná aj záťaž srdcovo-cievneho, prípadne zažívacieho systému, častejšie sa môžu vyskytovať reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, jaziev, prípadne fantómové bolesti.Zajtra predpokladáme pretrvávanie a neskôr ústup nepriaznivých vplyvov počasia.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Popoludní od západu veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky a búrky. Najvyššia teplota 28 až 32 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s, pri búrkach zosilnie a zmení sa na severozápadný. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 20 stupňov.n V piatok bude veľká, na juhozápade časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 18 až 14, denná 24 až 28 stupňov. V sobotu bude polojasno, na severe a východe územia oblačno a miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 16 až 12, denná 22 až 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.45 a zapadne o 21.08 hod.

Amsterdampolooblačno21
Atényslnečno33
Belehradslnečno31
Berlínbúrky25
Bratislavabúrky29
Bruseloblačno24
Budapešťpolooblačno32
Bukurešťslnečno29
Frankfurtprehánky27
Helsinkislnečno29
Istanbulslnečno29
Kodaňdážď23
Kyjevprehánky25
Lisabonpolojasno24
Londýndážď22
Madridslnečno28
Moskvapolooblačno27
Osloslnečno29
Parížprehánky26
Prahadážď24
Rímbúrky30
Sofiaslnečno27
Štokholmslnečno29
Varšavaslnečno28
Viedeňbúrky27
Záhrebpolooblačno31
Ženevaoblačno26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.