Hospodársky denník
USD37,316 Sk
EUR41,662 Sk
CHF26,901 Sk
CZK1,308 Sk
  Štvrtok  17.Júla 2003

Greenspan chce nechať nízke sadzby

Šéf amerického Federálneho rezervného systému (FED) Alan Greenspan vo svojom utorkovom prejave potvrdil, že úrokové sadzby ostanú v Spojených štátoch dlhý čas na nízkej úrovni, a to aj napriek tomu, že sa očakáva hospodárske oživenie. Greenspan pred americkou Snemovňou reprezentantov vyhlásil, že FED môže stanoviť ešte nižšiu úrokovú mieru, ako je v súčasnosti, ak to bude potrebné ako prevencia pred defláciou. Teraz je americká jednodňová úroková sadzba na 45-ročnom minime na úrovni 1 %. Greenspana uviedol, že je mylné domnievať sa, že 0,75 % je spodná hranica, kam až úrok môže klesnúť. Neskôr svoje vyjadrenia potvrdil aj pred Senátom.

Podľa Greenspana je centrálna banka pripravená prispôsobovať svoju politiku tak dlho, ako to bude potrebné, aby podporila výkon ekonomiky. „Budeme hľadať významné zlepšenie výkonu v porovnaní s tým, čo vidíme teraz, kým bude (zvýšenie sadzieb) vôbec na stole,“ uviedol šéf FED-u. Napriek tomu, že nešpecifikoval, ako dlho chce ponechať lacné úvery, ekonómi sa domnievajú, že by to mohlo byť do roku 2004 alebo dokonca ešte o rok dlhšie.

Alan Greenspan však nateraz vylúčil ráznejšie opatrenia, ako napríklad nákup dlhopisov s dlhou lehotou splatnosti. Podľa neho je pravdepodobné, že ekonomika začala fázu pokračujúceho rastu, čo znamená, že takéto opatrenia nebudú potrebné. Niekoľko ekonómov už vyjadrilo obavy pred niektorými z nových nástrojov.

Je veľmi nezvyčajné, že Greenspan načrtol dlhodobý výhľad, čo sa týka úrokových sadzieb. V minulosti si totiž zvykol nechávať otvorené možnosti. Mnoho analytikov tiež bolo prekvapených predpoveďami FED-u, čo sa týka ekonomického rastu. Ten totiž odhadol tohtoročný rast hrubého domáceho produktu na 2,5 až 2,75 %. Avšak vzhľadom na to, že v prvom štvrťroku bol ekonomický rast len 1,4 % a na druhý kvartál sa očakávajú podobné čísla, vyplýva z toho, že predpoklad rastu na druhý polrok musí byť podľa FED-u okolo 4 %. Väčšina ekonómov má výrazne opatrnejšie predpovede. Na budúci rok predpokladajú predstavitelia Federálneho rezervného systému 3,75- až 4,75-percentný rast HDP.

Greenspan zároveň varoval aj pred niektorými rizikami, ktorým americká ekonomika čelí. Patrí sem napríklad prenesenie ekonomických problémov z Európy a Japonska. Šéf FED-u medzi obavami spomenul aj nálady v jednotlivých spoločnostiach, keďže nízke sadzby zatiaľ nie sú schopné prinútiť manažérov na realizáciu nových investícií. Naopak, dobrými správami pre americkú ekonomiku je rast cien akcií, vysoký nárast pôžičiek obyvateľstvu a kroky korporácií na zlepšenie bilancie. „Veríme, že sme na bode obratu, a náš najlepší úsudok je, že veci sa budú zlepšovať,“ uviedol Greenspan. K rastu by malo pomôcť aj znižovanie daní, ktoré ohlásil americký prezident George W. Bush, avšak zákonodarcovia musia podľa Greenspana brať do úvahy vysoké a rastúce rozpočtové schodky.

(REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.