Hospodársky denník
USD37,128 Sk
EUR41,715 Sk
CHF27,127 Sk
CZK1,307 Sk
  Piatok  18.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













VEĽKÉ ŤAŽENIE MOL

„Napriek tomu, že v súčasnosti Slovnaft nemá žiadne dlhové zaťaženie, potrebuje značnú mieru flexibility pri realizácii ambicióznych investičných zámerov. Strategickým cieľom je aj naďalej rast ceny akcií. A ten je odvodený nielen od zvyšovania celkovej výkonnosti spoločnosti, ale aj od miery rozdeľovania zisku. Preto s výplatou dividend za rok 2002 MOL ako majoritný akcionár Slovnaftu neuvažuje. Prioritou sú investície do ďalšieho rozvoja a tiež snaha uspieť v tendroch na privatizáciu rafinérskych spoločnosti v Chorvátsku (INA) , Poľsku, Srbsku, ako i v susednom Česku (Unipetrol). Týmito slovami vysvetlil zástupca maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL a podpredseda predstavenstva a. s. Slovnaft - Zoltán Áldott, prečo májové valné zhromaždenie Slovnaftu neschválilo návrh predstavenstva spoločnosti na rozdelenie zisku a výplatu dividend. Maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL vlastní v súčasnosti 70 % akcií Slovnaftu. V roku 2000 uspela v tendri na strategického investora a získala 36,2 percenta akcií a. s. Slovnaft a po predčasnom naplnení podmienok opcie získala ďalších 31,6 % akcií. Pri napĺňaní a uvádzaní smelých ambícií MOL do života, ktorých hlavným cieľom je upevniť a posilniť svoju pozíciu na rafinérskom a petrochemickom trhu v regióne, včera zaznamenala maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL výrazný úspech. Stala sa víťazom tendra na predaj 25 % akcií plus jedna akcia chorvátskej rafinérskej spoločnosti INA. Za ponúkaný balík akcií ponúkla 505 miliónov USD. Obálky s ponukami na čiastočnú privatizáciu najväčšieho chorvátskeho ropného a plynárenského koncernu predložili celkovo tri spoločnosti. Okrem MOL to bola rakúska spoločnosť OMV a ruský Rosnefť. Rakúska OMV sa boja nevzdala ešte ani začiatkom týždňa, keď už najvyššia ponuka MOL nebola tajomstvom. Jednak OMV plánovala zvýšiť svoju pôvodnú ponuku zo 420 miliónov USD tak, aby tromfla MOL, a zároveň sa snažila presvedčiť, že bude pre INA lepším partnerom ako MOL. No so svojimi argumentmi nepochodila. Chorvátsky vládny kabinet, ktorý sa touto otázkou včera zaoberal, potvrdil, že 25 % akcií spoločnosti INA získal maďarský MOL. Maďarská firma tak získala záchytný bod pre rozvoj aktivít na rýchlo rastúcom balkánskom trhu. Rozhodnutie vládneho kabinetu bolo jednomyseľné, dodáva k téme ČTK. Z podmienok tendra vyplýva, že MOL musí v nasledujúcich troch rokoch zachovať terajší počet 16 000 zamestnancov chorvátskej rafinérie a investovať stovky miliónov USD do rozvoja - ťažobných projektov, expanzie maloobchodnej siete, rekonštrukcie zastaraných rafinérskych technológií a pod. INA dosiahla vlani čistý zisk 982 miliónov kún (154,1 mil. USD), čo bol oproti roku 2001, keď dosiahla zisk 358 miliónov kún, výrazný nárast.

Pripomeňme, že najväčším akcionárom MOL je maďarský štát. Vlastní 24 percent akcií MOL. Pred niekoľkými dňami však rozhodol, že ešte tento rok v dvoch fázach odpredá 10 až 13 % akcií. Druhým najväčších akcionárom MOL (10 % akcií) sú slovenské spoločnosti Slovintegra a Slovbena. Tie ich - okrem prostriedkov v hotovosti - získali za predaj svojho 31,6-percentného podielu v a. s. Slovnaft. Už vtedy predstavitelia MOL zdôraznili, že spojenectvo s MOL otvorí pre Slovnaft trhy, ktoré síce existovali aj doteraz, ale mu neprinášali rast. Ich slová spred pol roka sa vstupom do INA začínajú napĺňať ešte viditeľnejšie ako dosiaľ. Partnerstvo MOL s INA vytvorí unikátnu alianciu integrovaných spoločností vrátane slovenského Slovnaftu a maďarskej TVK. Skupina týchto koncernov by sa tak stala v rámci strednej a východnej Európy vedúcou v danej oblasti s 1200 čerpacími stanicami v 9 krajinách. No ani po víťazstve v tendri na privatizáciu INA zrejme MOL neupustí od zámeru uchádzať sa v tendroch v Poľsku a najmä v Česku. Toto tvrdenie podporuje i skutočnosť, že koncom júna získal 5-ročný opakovaný úver vo výške 600 miliónov eur na všeobecné účely. Získala ho od konzorcia medzinárodných bánk a podľa agentúrnych správ je súčasťou finančného balíka v plánovanej výške 750 miliónov eur, ktorý by mali spoločnosti MOL poskytnúť ešte počas leta. Ide o najväčší bankový úver v histórii, aký získala maďarská spoločnosť. Zároveň je najväčším nezabezpečeným úverom, ktorý smeruje do energetického sektora v strednej a vo východnej Európe.

Z informácií, ktoré sa nám podarilo získať, vyplýva, že do tendra na privatizáciu českého Unipetrolu pôjde MOL spoločne so Slovnaftom. V boji o 63-percentný podiel v Unipetrole (privatizácia spred vyše roka bola neúspešná) bude pravdepodobne patriť MOL - Slovnaft k najväčším favoritom. Vďaka vstupu MOL do Slovnaftu dosiahla slovenská rafinéria v rokoch 2001 a 2002 vôbec jedny z najlepších hospodárskych výsledkov od svojho vzniku. Kapitálová injekcia 158 mil. USD od spoločnosti MOL zo zvýšenia základného imania bola efektívne využitá na reštrukturalizáciu úverového portfólia, nadväzne sa dosiahlo zníženie objemu pôžičiek a zadlženosť Slovnaftu ku koncu minulého roka bola len 1,4 %. Navyše synergické efekty sa podpísali aj pod zvýšenú efektívnosť, čo Slovnaftu prinieslo desiatky miliónov USD. Škoda len, že tieto fakty a trendy nepochopili tí, ktorí v tendri o Transpetrol podceňovali pozíciu Slovnaftu a jeho budúcnosť na trhu.

Zdena Rabayová

Počasie

Počasie, prevládajúce na západnom a strednom Slovensku, môže podmieniť zvýšenie výskytu zdravotných ťažkostí pri srdcovo-cievnych ochoreniach, ochoreniach dýchacieho, prípadne aj zažívacieho systému (zhoršenie priebehu chronickej bronchitídy, astmy, častejší výskyt žlčníkových a obličkových kolík). Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, únave, nervozite, bolestiam hlavy, k depresívnym stavom. Zosilňujú sa ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti. Na ostatnom území sa zvýšená intenzita dráždivosti počasia prejavuje menej výrazne. Častejšie sa tu môžu vyskytovať migrény a astmatické záchvaty. Najmä na západnom Slovensku následkom zhoršenia telesnej a duševnej výkonnosti, koncentrácie a predĺženia reakčného času je zvýšené riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave.Zajtra mierne zoslabenie nepriaznivých účinkov počasia.

(zč)

n Dnes bude prevažne oblačno. Na západe a severozápade, neskôr aj na ostatnom území miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia teplota väčšinou 25 až 30, na západe, na Kysuciach, na Orave a v Liptove okolo 23 stupňov. Slabý premenlivý, postupne západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno. Na severe a východe územia miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná 24 až 28 stupňov. V nedeľu bude jasno až polooblačno. Popoludní možnosť búrok z tepla, najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 15 až 11, denná 26 až 30 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.44 a zapadne o 21.09 hod.

Amsterdamoblačno21
Atényslnečno32
Belehradpolooblačno28
Berlínoblačno21
Bratislavaoblačno23
Bruseloblačno24
Budapešťoblačno26
Bukurešťpolooblačno26
Frankfurtpolooblačno25
Helsinkislnečno28
Istanbuljasno30
Kodaňprehánky19
Kyjevoblačno25
Lisabonpolooblačno26
Londýndážď20
Madridslnečno29
Moskvapolojasno27
Osloprehánky20
Parížpolooblačno23
Prahaprehánky22
Rímslnečno35
Sofiapolooblačno26
Štokholmslnečno29
Varšavapolooblačno25
Viedeňprehánky21
Záhreboblačno27
Ženevapolojasno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.