Hospodársky denník
USD37,128 Sk
EUR41,715 Sk
CHF27,127 Sk
CZK1,307 Sk
  Piatok  18.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Budovanie rozšírenej Európy

Riadne 36. zhromaždenie Hospodárskeho klubu (NEF) v decembri 1999. roku sa nieslo v znamení diskusie s predsedom predstavenstva Nestlé, viceprezidentom Svetového ekonomického fóra Helmutom Maucherom o integračných snahách Slovenska a európskej integrácii vôbec. Akú cestu sme za tie roky urazili, čo sa nám podarilo, čo zostalo nepovšimnuté... Odpoveď nám dá vtedajšie vystúpenie H. Mauchera a dnešná realita. Skúsený biznismen a praktik vtedy okrem iného vyslovil aj tieto názory:

„Keď hovoríme o problémoch v transformujúcich sa krajinách strednej a východnej Európy, nemali by sme zabúdať na ich veľmi odlišnú situáciu. Západným ekonómom a politikom sa to často stáva a vedie ich to k zovšeobecňovaniu postupov riešenia problémov i skúseností. Aj napriek odlišnostiam majú jedno tieto krajiny predsa len spoločné: musia väčšmi pokročiť v reformách. Mali by ich robiť štruktúrovanejšie, s lepším právnym rámcom prispôsobeným potrebám budúcnosti. Slovensko vie, kam smeruje. Ale jeho obyvatelia často zabúdajú na to, kde boli pred desiatimi rokmi a čo za ten čas dosiahli. Ja si myslím, že dosiahli dosť. Veď transformačný proces v posledných desiatich rokoch nemal obdobu. Počas neho vznikli

nové pravidlá

a nové inštitúcie, pre vládu boli definované nové úlohy. To západný svet z času na čas nechápe, keď hovorí o tom, že transformujúce sa krajiny sú rozvojové. Zabúdajú pritom na vysokú úroveň vzdelania. Ja si myslím, že Slovensko určite nie je rozvojová krajina. Zmeny za posledných desať rokov viedli k rôznym situáciám a k narastajúcemu rozdielu prosperity jednotlivých krajín. Úroveň HDP sa len v málo prípadoch z týchto krajín dostala na úroveň spred roku 1989. Ale Slovensku sa to už podarilo. To je vynikajúce východisko do budúcnosti.

Najdôležitejšie, čo treba urobiť, je pokračovať v súčasnom úsilí. Väčšina transformujúcich sa krajín ide správnym smerom, ale zmeny aj napriek tomu budú trvať dlho. Vybudovanie inštitúcii samo osebe na to nestačí. Treba zmeniť postoje a správanie sa, Slovensko potrebuje čas, aby prekonalo nedostatok skúseností s voľným trhom.

... Potrebujete zvýšiť konkurencieschopnosť, posilniť ekonomiku. Treba vždy dbať na to, aby zvýšené náklady na prácu prinajmenej nepresiahli prírastok produktivity. Pokiaľ sa podarí dodržať toto kritérium, Slovensko pôjde dopredu.

...Transformujúce sa krajiny sa niekedy až príliš upriamujú na západ a zabúdajú na to, čo môžu urobiť samy. Príkladom toho je spoločenstvo CEFTA. Dalo by sa povedať, že je to taká malá Európska únia. Členstvo v CEFTA bude iste pre Slovensko a ďalšie krajiny prínosom a myslím si, že dnes by SR

mala kontakty

v nej posilňovať. Pokiaľ ide o posilnenie súkromného podnikania a trhového systému, treba byť reálny. Treba ich rozvíjať krok za krokom. Trh nemôže fungovať, ak ho príde implantovať niekoľko profesorov z USA a povedia, od zajtra to robte takto a takto.

.. Napokon, sklamania z toho, že takto veci fungovať nemôžu, ste na Slovensku už zažili. Jedna vec sú krásne plány, iná zasa ich postupná realizácia. Je veľa vecí, ktoré treba urobiť krok za krokom a je veľa vecí, ktoré treba zlepšiť a zdokonaliť v tom istom čase. Schopnosti manažmentu, myslenie, ktoré umožňuje podnikateľskému svetu uspieť v systéme slobodného trhu, to je predsa niečo iné, než tu bolo predtým. Tento proces možno veľmi urýchliť a zlepšiť prostredníctvom privatizácie, ktorá podporuje osobnú iniciatívu, rozvíja súkromný sektor a dáva zelenú zahraničným investíciám, ktoré prinášajú skúsenosti zo svojich krajín. Pokiaľ sa privatizácia urobí dobre, Slovensko získa väčšiu podporu z medzinárodných finančných inštitúcií prostredníctvom priamych zahraničných investícií alebo od súkromných bánk.

... Slovensko musí založiť právny stupeň slobody, ktorý potrebuje trhová ekonomika. Neznamená to však, že si môže robiť každý, čo chce, ale veci musia mať právny rámec, ktorý sa niekedy označuje ako poriadko-liberalizmus. Čiže napríklad potrebujete protitrustovú legislatívu, potrebujete reguláciu finančných trhov, fiškálnu legislatívu, zákony

o výbere daní

a ďalšie. Povedie to k väčšej stabilite a bezpečnosti. Ak chcete, aby ľudia, či už zo zahraničia alebo domáci, na Slovensku investovali, je to predovšetkým otázka dôvery. Podnikatelia sú ochotní riskovať, ale potrebujú mať celkový základ dôvery. Slovensko, podobne ako ostatné transformujúce sa krajiny, potrebuje menej vládnych zásahov a menej rozhodnutí administratívy od prípadu k prípadu. Inak povedané, problémy treba riešiť systémovo.

... Paralelne s otváraním sa krajiny voľnému trhu sa musí rozvíjať aj sociálna legislatíva, ktorá sa týka starších ľudí, nezamestnaných a ľudí so zdravotným postihnutím, pretože inak nebudú spolupracovať. Treba na vec pozerať dlhodobo a nájsť správne vyváženie medzi sociálnou zodpovednosťou, sociálnou legislatívou a medzi pohybom a iniciatívou slobodného trhu. Je to jedna z najzložitejších vecí v rámci ekonomiky. Je veľmi dôležité mať správnu makroekonomickú politiku, to znamená obchodnú bilanciu, infláciu, mieru nezamestnanosti a prírastok HDP. Ale často sa zabúda na jedno: že zlepšenie makroekonomiky prichádza z mikroekonomického úsilia jednotlivcov a podnikov.

... Proces európskej integrácie vrátane vývoja v nových krajinách je veľmi pozitívny a je priaznivý pre úlohu Európy a každého jej člena, pre jeho konkurencieschopnosť i prosperitu ľudí. O tom pochybovať nemožno. Ak aj potrebujeme dlhé obdobie prispôsobovania sa, mali by sme začať už dnes. A napokon, tento integračný proces je dôležitý nielen z ekonomických dôvodov, ale tiež pre politickú stabilitu a bezpečnosť celej oblasti. Európska únia by nikdy nemala budovať nové

obranné múry

oproti ostatným, ale mala by zaviesť nové obchodné asociácie so susednými krajinami a nezabudnúť na globálnu dimenziu slobodného obchodu a na celosvetovú spoluprácu. Po zrušení železnej opony a po snahe krajín zo strednej a z východnej Európy presunúť sa smerom na západ, sa hranica alebo stred Európy presunul asi o 500 km smerom na východ. Čiže vzniká tu nová kultúrna zmes anglosaských filozofií a východných filozofií. Krajiny východnej a strednej Európy môžu dávať veľmi dôležité impulzy, ako treba Európu stavať zo stránky hospodárskej, kultúrnej, politickej. Všetci sa môžu učiť jeden od druhého. A vyzývam vás, aby ste prispievali novými ideami a svojimi skúsenosťami pri budovaní tejto väčšej Európy.“

(r)

Počasie

Počasie, prevládajúce na západnom a strednom Slovensku, môže podmieniť zvýšenie výskytu zdravotných ťažkostí pri srdcovo-cievnych ochoreniach, ochoreniach dýchacieho, prípadne aj zažívacieho systému (zhoršenie priebehu chronickej bronchitídy, astmy, častejší výskyt žlčníkových a obličkových kolík). Zvýšený je sklon k mrzutosti, podráždenosti, únave, nervozite, bolestiam hlavy, k depresívnym stavom. Zosilňujú sa ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti. Na ostatnom území sa zvýšená intenzita dráždivosti počasia prejavuje menej výrazne. Častejšie sa tu môžu vyskytovať migrény a astmatické záchvaty. Najmä na západnom Slovensku následkom zhoršenia telesnej a duševnej výkonnosti, koncentrácie a predĺženia reakčného času je zvýšené riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave.Zajtra mierne zoslabenie nepriaznivých účinkov počasia.

(zč)

n Dnes bude prevažne oblačno. Na západe a severozápade, neskôr aj na ostatnom území miestami občasný dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia teplota väčšinou 25 až 30, na západe, na Kysuciach, na Orave a v Liptove okolo 23 stupňov. Slabý premenlivý, postupne západný až severozápadný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno. Na severe a východe územia miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, denná 24 až 28 stupňov. V nedeľu bude jasno až polooblačno. Popoludní možnosť búrok z tepla, najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 15 až 11, denná 26 až 30 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.44 a zapadne o 21.09 hod.

Amsterdamoblačno21
Atényslnečno32
Belehradpolooblačno28
Berlínoblačno21
Bratislavaoblačno23
Bruseloblačno24
Budapešťoblačno26
Bukurešťpolooblačno26
Frankfurtpolooblačno25
Helsinkislnečno28
Istanbuljasno30
Kodaňprehánky19
Kyjevoblačno25
Lisabonpolooblačno26
Londýndážď20
Madridslnečno29
Moskvapolojasno27
Osloprehánky20
Parížpolooblačno23
Prahaprehánky22
Rímslnečno35
Sofiapolooblačno26
Štokholmslnečno29
Varšavapolooblačno25
Viedeňprehánky21
Záhreboblačno27
Ženevapolojasno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.