Hospodársky denník
USD35,948 Sk
EUR41,464 Sk
CHF26,651 Sk
CZK1,313 Sk
  Streda  2.Júla 2003

Talianska opera pre Európu

Berlusconi a Prodi sú údajne príliš explozívnym tandemom

Európsku úniu očakávajú v najbližšom období závažné udalosti. Padne rozhodnutie o definitívnom znení európskej ústavy a treba „vyčistiť priestor“ pre desiatich nových členov exkluzívneho klubu. Zhodou okolností prevzalo včera rotujúce predsedníctvo EÚ Taliansko, a tak je len samozrejmá otázka, ako sa podarí horkokrvnej krajine na čele s kontroverzným premiérom Silviom Berlusconim zvládnuť kroky vyžadujúce chladnú hlavu. Pozitívne je, že najbohatší európsky líder, mediálny magnát a majiteľ futbalového veľkoklubu AC Miláno, získal na poslednú chvíľu od talianskeho parlamentu imunitu, a tak nebude musieť vysedávať počas predsedníctva na súdoch, aby sa obhajoval proti obvineniam z korupcie. Menej pozitívne je, že v prípade Berlusconiho existuje reálne nebezpečenstvo konfliktov, či už s krajanmi, ako s predsedom Európskej komisie Romanom Prodim, alebo s inými šéfmi vlád únie. Navyše plány talianskeho premiéra na rozšírenie EÚ o Rusko a Izrael výrazne znepokojujú Paríž, ako aj Berlín.

Napriek všetkému by však Taliansko malo dostať svoju šancu a neriadiť sa podľa reakcií európskych médií. Napríklad nemecký Der Spiegel označil talianskeho magnáta za „krstného otca“ a španielsky El País otvorene napísal, že Európa má z Berlusconiho na čele strach. Francúzske noviny Le Figaro dokonca označili tandem Berlusconi a Prodi za explozívny. Obaja politici sú takí rozdielni, ako len ľudia môžu byť. Jeden je búrlivý miliardár, ktorému viac záleží na vonkajšej stránke a na dekóre ako na podstate. Druhý je nevýrazný technokrat, avšak odolnejší. Ak experti očakávajú, akú skúsenosť prinesie tento tandem, potom aj preto, aby sa potvrdila potreba skončiť s rotujúcim predsedníctvom, konštatoval denník.

Hlavnou úlohou Berlusconiho polročnej misie bude v októbri odštartovať tzv. medzivládnu konferenciu, ktorá na základe návrhov Konventu rozhodne o definitívnom znení európskej ústavy. Rím sa bude snažiť, aby sa rokovania o ústave skončili ešte do konca roka počas talianskeho predsedníctva. K podpisu ústavy síce dôjde až po 1. máji 2004, Taliansko však tvrdí, že aby bol dostatok času na jazykové a právne úpravy dokumentu v 21 jazykoch rozšírenej únie, treba text dokončiť najneskôr v decembri. Hoci ústava sa bude podpisovať až v máji počas írskeho predsedníctva, premiér Berlusconi dal jasne najavo, že k podpisu by malo dôjsť v Ríme. Počas talianskeho predsedníctva sú tiež naplánované dva summity EÚ - 16. - 17. októbra a 12. - 13. decembra, pričom oba sa uskutočnia v Bruseli. Nie je vylúčené, že lídri európskej dvadsaťpäťky sa zídu v októbri aj v Ríme, aby začali medzivládnu konferenciu o ústave.

Mladen Bosiočič

RASTER

Priority

- začiatok medzivládnej konferencie, ktorá rozhodne o definitívnom znení európskej ústavy, má sa začať v októbri

- pokračovať v integrácii 10 vstupujúcich krajín

- boj proti nelegálnej migrácii, organizovanému zločinu, terorizmu

- postavenie EÚ vo svete, vzťahy s USA, Ruskom, Blízkym východom

- oživenie ekonomického rastu

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.