Hospodársky denník
USD37,371 Sk
EUR41,893 Sk
CHF27,259 Sk
CZK1,308 Sk
  Pondelok  21.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hrozia „kobercové nálety“?

Astronómovia varujú. Každá šiesta planétka, ktorá môže dopadnúť na Zem, bude v skutočnosti dvojitá. Odborníci vedia, ako osamelú planétku odvrátiť od zrážky. Zabrániť kolízii s dvojicou asteroidov je však takmer nemožné. Zem sa v minulosti občas zrazila s planétkou. Kolízie vždy znamenali skazu a živé organizmy na Zemi sa s ňou museli dlho vyrovnávať. Keď je planétka alebo asteroid väčší ako jeden kilometer, tak by budúci stret so Zemou mohol mať pre terajší život na našej planéte fatálne následky. V súčasnosti sa odborníci snažia určiť, koľko planétok nás vlastne ohrozuje. Dnes poznajú dráhy asi šesťsto asteroidov. Odhaduje sa, že planétok s priemerom nad jeden kilometer je približne 900. Relatívne dobrou správou je teda skutočnosť, že o dvoch tretinách z tohto počtu vedci už vedia. Riziko stretu Zeme a niektorej z nich nie je príliš vysoké. O asteroidoch, ktorých dráhy poznáme, môžeme s istotu vyhlásiť, že nás žiadna v najbližších tisícročiach

Menej dobrou správou je, že planétky sa väčšinou neobjavujú samé, ale v dvojiciach. Niekedy sú dokonca súčasťou systému asteroidov. Pri ich dopade potom hrozia doslova „kobercové nálety“. Je veľmi zvláštne, že sa asteroidy s nízkou hmotnosťou udržia v priestore milióny rokov pohromade - v dvojiciach, trojiciach či celých systémoch. Na Zemi, na Mesiaci i na niektorých ďalších kozmických telesách nájdeme presvedčivé dôkazy dopadov párov asteroidov blízko seba. Musíme sa zmieriť s faktom, že každá šiesta planétka, ktorá nás môže ohroziť, bude v skutočnosti dvojitá. V súčasnosti odborníci aspoň teoreticky vedia, ako osamelú planétku od zrážky so Zemou odvrátiť. Zabrániť kolízii s dvojicou asteroidov je však takmer nemožné. Vznik dvojíc planétok síce súvisí so spôsobom zrodu celej slnečnej sústavy, ale vedci zatiaľ nemajú dostatok informácií o tom, ako presne sa páry vytvárajú.

Planétky bombardovali mnoho telies našej sústavy. Odborníci zistili, že najpočetnejšie sú krátery na Venuši, čo je prekvapujúce. Venuša má totiž hustú atmosféru, ktorá významne zmenšuje riziko zrážky kozmického telesa s materskou planétou. Hustá atmosféra rozbije planétky na menšie kúsky oveľa skôr, než môžu napáchať škodu na povrchu „napadnutého“ vesmírneho telesa. Situácia ne Venuši je dôkazom, že od určitého priemeru asteroidu ho už hustá atmosféra nezachytí. Vedci sa domnievajú, že na Venušu dopadajú planétky častejšie zrejme preto, že sa nachádza v pásme s ich hojnejším výskytom. Hrozba kolízie planétok so Zemou je relatívne malá. Naša planéta je od Slnka ďalej než napríklad spomínaná Venuša. Množstvo asteroidov v jej okolí je menšie. Zdá sa teda, že nebezpečie kolízie Zeme s asteroidmi nie je veľké. Vedci napriek tomu v súčasnosti vyhlasujú, že táto hrozba pre život na Zemi existuje a je pre človeka dokonca väčšia než riziko globálneho otepľovania. Odhady následkov dopadu asteroidov možno robiť len veľmi ťažko. Vedcom by mohli pomôcť nedávno uvoľnené tajné vojenské správy, ktoré predstavujú cenný zdroj informácií.

(hdc)

Počasie

Predpokladáme vyššiu dráždivosť počasia, ktorá podmieňuje prevládanie mierne zvýšeného výskytu bolestí hlavy zväčša migrenózneho pôvodu a dýchacích ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (napr. dýchavičnosti, prípadne astmatických záchvatov), ako aj slabo zníženej výkonnosti a koncentrácie. Predĺžený môže byť aj reakčný čas, čo môže mať za následok vyššie riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave. Je sklon k nervozite a podráždenosti až depresii. V poludňajších hodinách na juhu územia možnosť tepelnej záťaže.Zajtra pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude slnečno a veľmi teplo. Popoludní možnosť ojedinelých búrok. Najvyššia denná teplota 30 až 34, na severe miestami okolo 28 stupňov. Slabý, na západe juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 21 stupňov. n V utorok bude jasno až polojasno, popoludní od západu pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky a búrky. Najnižšia nočná teplota 20 až 16, v dolinách miestami okolo 14, najvyššia denná teplota 30 až 34, na severe miestami okolo 28 stupňov. V stredu bude polooblačno, na niektorých miestach oblačno. Miestami prehánky a búrky. Najnižšia nočná teplota 20 až 15, najvyššia denná teplota 28 až 32, v severných okresoch okolo 26 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.17 a zapadne o 20.39 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 19. 7. 2003: Bratislava 99,77, Sliač 97,80, Košice 98,78, Poprad 93,63, za 20. 7. 2003: Bratislava 100,31, Sliač 97,98, Košice 98,91, Poprad 93,72, za 21. 7. 2003: Bratislava 100,49, Sliač 98,26, Košice 98,18, Poprad 94,06.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdampolooblačno22
Atényslnečno32
Belehradjasno28
Berlínoblačno 32 
Bratislavajasno33
Bruselpolooblačno24
Budapešťpolooblačno32
Bukurešťpolooblačno28
Frankfurtoblačno29
Helsinkioblačno26
Istanbuljasno29
Kodaňdážď24
Kyjevoblačno26
Lisabonslnečno29
Londýndážď17
Madridslnečno34
Moskvapolojasno24
Osloprehánky24
Parížjasno28
Prahapolooblačno 34
Rímpolooblačno36
Sofiapolooblačno28
Štokholmoblačno27
Varšavapolooblačno31
Viedeňjasno33
Záhrebjasno29
Ženevapolooblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.