Cyklistika

BMX

Majstrovstvá Európy (11. - 13. 7.), Vallet, Francúzsko

Elite ženy: 2. miesto: Dagmara Poláková (Kaktus Bike Bratislava)

v 10. kolách získala 383 bodov, z ktorých sa jej započítalo 8 najlepších bodových ziskov - 324 bodov. Za víťaznou J. Horákovou z ČR zaostala o7 bodov. Elite muži: 14. miesto: Milan Krebs (Kaktus Bike Bratislava) - 2/204 b. Víťaz I. Lakucs 411 (Lotyšsko).

Juniori 17 r.: 8. miesto: Martin Fabian (Iuventa Bratislava ) - 286/262 b. Víťaz A. Matisons 385 (Lotyšsko). Juniori 18 r.: 24. miesto: Marek Švec (Iuventa Bratislava) - 324 bodov.

Európsky challenger (12. a 13. 7.)

3. miesto, Natália Bednáriková, (kategória G12), Iuventa Bratislava. 5. miesto: Hana Jergušová (G12), Košický Šarkan. 5. miesto: Viktor Valachovič (B10), Rača Bratislava. 6. miesto: Katarína Achsová (G16), Rača Bratislava. 3. miesto: Tím SR v súťaži družstiev 224 b. ( V. Valachovič (77 b.), N. Bednáriková (73 b.), M. Tomčo (56 b.), M. Vitko (38 b.)). 1. Holandsko 330, 2. V. Británia 277.

Tím SR v zložení D. Poláková, M. Krebs a M. Fabian je na MS v Perthe, (25. - 27. 7.). 19. júla absolvoval medzinárodné preteky Pacific Oceania International na trati šampionátu BMX v Perthe D. Poláková skončila na 4. priečke. M. Krebs sa prebojoval do finále, kde mal kolíziu s českým pretekárom L. Tammemom a nepostúpil ďalej. Junior M. Fabian obsadil 15. - 16. miesto.

Cestná cyklistika

Po prvý raz v krátkej histórii slovenskej cestnej cyklistiky boli v tomto roku zaradené preteky o Cenu Bradla do 1.5 kategórie svetového pohára. 101 cyklistov zo 7 krajín bojovalo na náročnej členitej trati so stúpaním na pezinskú Babu, myjavské kopce, Poľanu, Priepastné, Dlhý vŕšok so záverečným stúpaním na mohylu M. R . Štefánika, aj o 60 bodov do SP. V kvalitnom medzinárodnom peletóne „tvrdili muziku“ najmä naši cestári. Z množstva sľubných únikov bol nakoniec úspešný na 146 km úseku pri stúpaní na horskú prémiu Poľana, ktorú vyhral Husár. Vo vedúcej 12-člennej skupine bolo 5 Slovákov! V členitej koncovke to skúšali rôzne formácie i jednotlivci. Už sa zdalo, že úspešný bude individuálny únik „volavky“ z Podbrezovej - Čerepana. Pár kilometrov pred cieľom aj jeho pohltila silná vedúca skupina. Rozhodnutie prišlo v záverečnom 3-kilometrovom stúpaní. K útoku sa rozhodol výborne jazdiaci Maťo Jurčo. Jeho nástup zachytil iba Broniš. Po vypracovaní asi 30-sekundového náskoku Jurčo, poznajúc výborné šprintérske schopnosti súpera, sa rozhodol ho zbaviť, ale nepodarilo sa mu to. Broniš v závere bol rýchlejší a zvíťazil. Slovenskí cyklisti vo vedúcej skupine využili početnú prevahu a vybojovali si do SP 40 zo 60 možných bodov.

Výsledky: Bratislava – Brezová pod Bradlom (171 km): 1. Broniš 4:13,34 hod., 2. Jurčo (obaja SR) – rovnaký čas, 3. Skiba (Légia Varšava), Husár (SR) +44 s, 5. Pfafennberger (Tyrolia Viedeň) +45 s, 6. Valach (SR) +58 s.

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme mierne intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho prípadne zažívacieho systému.Zajtra čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť a prehánky, miestami aj búrky. V priebehu dňa na západnom a neskôr aj na strednom Slovensku ubúdanie oblačnosti a zrážok. Najvyššia teplota 23 až 27, na juhu miestami až 29 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 17 stupňov. n Vo štvrtok bude polojasno až oblačno a miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 19 až 15, denná 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov.n V piatok bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky a búrky. Nočná teplota 19 až 15, denná 23 až 27 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.15 a zapadne o 20.38 hod.