Hospodársky denník
USD37,204 Sk
EUR42,266 Sk
CHF27,402 Sk
CZK1,312 Sk
  Streda  23.Júla 2003

VÝROBNÉ NÁKLADY

Súčasná krízová situácia v poľnohospodárstve sa nedá podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivana Oravca zvládnuť bez mimorozpočtového zásahu a pomoci vlády. Pretože sa hovorí o zvyšovaní nákupných cien niektorých základných agrárnych komodít a následne aj pre konečného spotrebiteľa, spýtali sme sa ho na očakávaný vývoj v tejto oblasti. „Ani teraz nebudeme predávať na úrovni cien z minulého roka. Stále budeme tesne pod úrovňou výrobných nákladov,“ konštatuje predseda SPPK, pričom vysvetľuje situáciu. „Keď sa nám prudko znižovali ceny a dostávali sme o desať až pätnásť korún za kilogram bravčového mäsa menej, vtedy nikto nevyhlasoval, že poľnohospodári dostávajú menej, a preto idú ceny výrazne dole. Prečo teraz, odrazu, keď sa nič mimoriadne nedeje, len po veľkom prepade sa mierne začína výrobná cena dostávať hore, niekto hovorí, že bude zdražovanie.“ Napriek istému zvýšeniu cien nie je dôvod, aby si obchodníci prirátali také rabaty, aby niektoré druhy mäsa išli hore o dvanásť, alebo aj viac korún za kilogram. Ešte nedávno predávali chovatelia spracovateľom bravčové mäso po 33 až 35 Sk za kilogram. Postupne by mala cena dosiahnuť približne 42 Sk, no v súčasnosti je ešte stále pod výrobnou cenou. Podľa predbežnej bilancie úroda obilnín bude približne o 700 kg na hektár nižšia ako vlani. Ivan Oravec v súvislosti s cenami obilia konštatoval, že SPPK sleduje, ako sa vyvíja v Českej republike a ďalších okolitých krajinách. Terajšie predpoklady ukazujú, že budeme mať síce dostatok potravinárskej pšenice, ale chýbať bude kŕmna. Upozorňuje, že prípadná cena 4100 až 4200 korún za tonu by bola pre prvovýrobcov, vzhľadom na súčasný stav agrokomplexu, veľmi nízka. Predseda SPPK dodáva, že poľnohospodári budú chcieť za tonu potravinárskej pšenice minimálne 4500 Sk, ako to bolo po žatve aj vlani. V tomto roku pestujú mimoriadne veľa slnečnice. Toľko jej ešte Slovensko nemalo, hovorí ďalej predseda komory. Je to však východisko z núdze, lebo po vymrznutí repky každý farmár hľadal náhradu. Len v Nitrianskom okrese sa výmery tejto plodiny v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšili o 4000 hektárov. Z tohto dôvodu môžu nastať problémy v ďalšom roku. Slnečnica totiž vysilí pôdu, pričom nasledujúcich šesť rokov sa nemôže vysádzať na tých istých lánoch.

O zdražení bravčoviny o 10 až 15 percent informovala aj riaditeľka Zväzu mäsiarov Slovenska Edita Ohrablová s tým, že nastáva po tom, čo chovatelia ošípaných už nie sú ochotní naďalej dodávať jatočné zvieratá pod úroveň svojich výrobných nákladov. „Chovatelia nám pod výrobné náklady ošípané už nepredajú. Hranicou je pre nich 42 Sk,“ konštatuje E. Ohrablová. Riziko, že obchodné reťazce si po zvýšení cien bravčovinu dovezú zo zahraničia, podľa nej nie je, lebo nárast cien tejto komodity nastal aj v okolitých krajinách. Riaditeľka pritom pripomína, že na prepade cien jatočných ošípaných z prvých mesiacov tohto roku chovatelia stratili asi 750 mil. Sk. Z rovnakého dôvodu

rastu cien

v okolitých krajinách sa na zdražovanie pripravujú aj hydinári. „Aktuálne je na trhoch nedostatok hydiny a zo strany chovateľov je tu tlak na zvyšovanie predajných cien. Ku koncu augusta sa dá očakávať zvýšenie ceny o 6 až 7 %,“ uvádza generálny riaditeľ Topoľčianskeho hydinárskeho podniku Jozef Bezák. Nadmerných dovozov zo zahraničia sa aj po úprave cien netreba obávať. „Obchodníci môžu dovážať skôr iba mrazenú hydinu. Chladenú v zahraničí lacnejšie nezískajú,“ tvrdí riaditeľ. Výrobcovia chleba a pekárskych výrobkov chcú do svojho zdražovania o 6 až 8 % premietnuť hlavne vyššie ceny energií a pripravované vyššie náklady na pohonné látky po augustovom zavedení vyšších spotrebných daní. Ďalšie zdraženie týchto tovarov môže byť naštartované potom, čo sa sucho na poliach reálne premietne do väčších výpadkov obilnín.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.