Hospodársky denník
USD37,204 Sk
EUR42,266 Sk
CHF27,402 Sk
CZK1,312 Sk
  Streda  23.Júla 2003

Lepšia predpoveď, potom menej škôd

Projekt budovania protipovodňového a varovného systému Slovenska POVAPSYS, ktorý má stáť takmer jednu miliardu korún, sa úspešne rozbieha. „Jeho momentálny stav možno hodnotiť veľmi pozitívne,“ uviedol pre Hospodársky denník generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Štefan Škulec. Priaznivý vývoj projektu, na ktorý vláda uvoľnila potrebné financie, akceleroval nielen zásluhou SHMÚ a ministerstva životného prostredia, ale aj vrtochmi počasia v uplynulých rokoch, keď sa zrejme definitívne ukázalo, že prívalové dažde a neočakávané prehánky a následné, najmä lokálne povodne, sa stanú bežnou súčasťou nášho života. Včas upozorniť obyvateľov, ako aj zodpovedných pracovníkov povodí pred takýmito dôsledkami bude úlohou práve tohto systému, ktorý má prispieť k eliminovaniu veľkých hospodárskych škôd, ale aj k záchrane životov ľudí v postihnutých oblastiach. „Vlani vláda rozhodla o financovaní tohto projektu. Na POVAPSYS pridelila 250 miliónov korún. V súčasnosti sú rozbehnuté konkrétne projekty a pripravujú sa verejné obstarávania pre kľúčové zložky tohto systému. Ide napríklad o výkonný komunikačný superpočítač, meteorologický rádiolokátor pre lokalitu Kojšovská hoľa a ďalšie systémy na kľúčové výpočty. Pripravuje sa modernizácia komunikačnej siete a verejné obstarávanie na modernizáciu meteorologickej, hydrologickej a klimatologickej monitorovacej siete na povrchu zeme.“

Z hľadiska nasledujúceho roku optimizmus pracovníkov SHMÚ posilňuje podľa generálneho riaditeľa najmä posledný vývoj, podľa ktorého sa aj v štátnom rozpočte na rok 2004 predbežne počíta s financiami v objeme 190 mil. Sk. Ďalšou dobrou správou je pokročilá fáza európskeho spolufinancovania tohto systému z Kohézneho fondu. Príspevok by sa mal začať čerpať v druhej polovici budúceho roku. „Z hľadiska celého projektu to znamená, že napriek jeho neskoršiemu začatiu, ale vzhľadom na uvoľňované finančné prostriedky, sa budovanie systému skracuje. Do dvoch až troch rokov sa skoncentrujú tie činnosti, ktoré boli pôvodne plánované na štyri až päť.“ Aj keď to generálny riaditeľ nespomína, dozvedeli sme sa, že pod tento úspešný štart sa podpísali aktivity SHMÚ, ktorý má korektné zahraničné kontakty a je uznávanou inštitúciou. Podľa doterajšieho priebehu sa dá predpokladať, že v roku 2005 by mohol byť celý systém dokončený. Získaním novej výkonnej techniky by SHMÚ už v budúcom roku mohol robiť výpočty, ktoré sa v súčasnosti realizujú len v zahraničí a prispejú tak u nás ku skvalitneniu prognóz počasia.

Nádej, že systém bude čo najrýchlejšie dokončený, podporuje aj programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa POVAPSYS viackrát spomína. Znamená to, že financie naň musia byť, lebo aj v tomto prípade platí, že prevencia pred povodňami a ďalšie výhody a prínosy systému prinesú pozitíva, pričom je to lacnejšie ako sanácia následných škôd spôsobených vrtochmi počasia.

Andrej Pokojný

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.