Hospodársky denník
USD37,204 Sk
EUR42,266 Sk
CHF27,402 Sk
CZK1,312 Sk
  Streda  23.Júla 2003

Črtá sa pád Tonyho Blaira?

Konzervatívci po 11 rokoch prvýkrát na čele prieskumov

Od začiatku vojny dodnes prišlo v Iraku o život 42 Britov. Premiér Tony Blair túto skutočnosť prekonal s ustarosteným pohľadom, ktorý formovali roky strávené vo verejných funkciách. Výkyvy v prieskumoch verejnej mienky boli stráviteľné. Pozíciou jeho vlády otriasla až samovražda odborníka na biologické zbrane.

Nie je ťažké doviesť zjednodušovaním veci až k absurdite. No v tejto kauze veľa toho nehrá, aj keď sa na ňu pozrieme pod drobnohľadom. Dôkazy o irackom zbrojnom programe, ktoré Tony Blair predložil domácej a zahraničnej verejnosti ako hlavný dôvod na vojenskú intervenciu, boli v samom štarte tenké a nepresvedčivé. V konečnom dôsledku sa zvádzali na to, či ste britskému premiérovi a jeho zdrojom informácií ochotní nekriticky uveriť na slovo. Dnes by preto pramálo malo záležať na tom, či informácie boli zveličené alebo nie.

No mnohí zrejme boli ochotní Blairovi uveriť a keď po vyprchaní eufórie z vojenského víťazstva zistili, že chýbajú zakázané zbrane, pocítili sklamanie. Ani teraz sa však nestavia najlogickejšia otázka - prečo sa šlo do vojny na základe indícií? Naopak, médiá, politici a aj širšia verejnosť pátrajú po tom, kto a akým spôsobom irackú hrozbu nafúkal! Namiesto serióznej analýzy príčin sledujeme slovnú prestrelku medzi členmi vlády a BBC.

Vtom prichádza ďalší šok. Keď sa už zdá, že z irackých zbraní hromadného ničenia sa stane typická letná politická aféra, vládny odborník David Kelly zrejme neunesie tlaky z viacerých strán a spácha samovraždu. Pripomenie tak Britom, ale aj celému svetu, že tu vôbec nejde o fazuľky, ale o otázky života a smrti.

V každom prípade sa britská vláda dostala do mimoriadne delikátnej pozície. Konzervatívci sa po prvý raz po 11 rokoch vypracovali na čelo prieskumov verejnej mienky a zrazu sa im ukazuje reálna šanca znovu získať moc najneskôr vo voľbách 2005. Labouristickej vláde bude prácu v nasledujúcom období sťažovať aj vyšetrovanie Kellyho smrti a okolností, ktoré s ňou súvisia. Do kariet jej nehrá ani vývoj v samom Iraku, nehovoriac už o výzvach niektorých popredných labouristov, aby Blair odstúpil.

Takýto krok premiéra je však nepravdepodobný. Pravda, pokiaľ ďalšie vyšetrovania neprinesú dramatické odhalenia. Demisia by totiž bola verejným priznaním, že vojna bola chybou, a to si Blair v žiadnom prípade nemôže dovoliť. No nikto už nemôže pochybovať o tom, že ustarostenosť v jeho pohľade je

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.