Hospodársky denník
USD37,204 Sk
EUR42,266 Sk
CHF27,402 Sk
CZK1,312 Sk
  Streda  23.Júla 2003

BOJ SILNÝCH MUŽOV

Kolaps krehkých a pochybných právnych základov nedovolí podľa ruskej spoločnosti Yukos Oil Company ruskej generálnej prokuratúre uspieť ani v takzvanej kauze „Platona Lebedeva“, ani v kauze „daňových únikov“. Charakteristickou črtou pre všetky postupy ruskej generálnej prokuratúry proti Yukosu je podľa spoločnosti v poslednom čase porušenie trestného procedurálneho práva. Ropný gigant je podľa svojich predstaviteľova obeťou hrubej propagandy, pomocou ktorej sa generálna prokuratúra snaží prekryť nedostatok dôkazov proti spoločnosti v spomínaných prípadoch a poškodiť povesť firmy.

Rozruch okolo ruského ropného gigantu sa začal 2. júla, keď bol jej hlavný akcionár Platon Lebedev zadržaný a obvinený zo sprenevery štátneho majetku v rámci privatizácie štátnej továrne na výrobu priemyselných hnojív v roku 1994. K výsluchu bol neskôr v tejto veci predvolaný aj výkonný riaditeľ Yukosu Michail Chodorkovský. Koncom nasledujúceho týždňa vtrhli do centrály spoločnosti ozbrojené policajné zložky, aby prehľadali jeho archív. „Zastrašovanie Yukosu“, ako situáciu nazval zástupca právneho oddelenia ropnej spoločnosti, gradovalo aj minulý týždeň, keď úrad prokurátora nariadil hĺbkovú daňovú inšpekciu Yukosu. Tá môže výrazne narušiť riadny chod spoločnosti.

Hlasy z kruhov analytikov, podnikateľov a opozičných politikov poukazujú na politické pozadie prípadu, ktorý odzrkadľuje mocenský boj pred blížiacimi sa voľbami. Oproti sebe stoja dvaja mocní muži. Súčasný prezident Vladimír Putin a najbohatší Rus Michail Chodorkovský, najvplyvnejší zástanca liberálnej opozície. Podľa mnohých zainteresovaných zásah proti Lebedevovi inicioval Kremeľ, aby podlomil politickú moc istej veľmi vplyvnej skupiny ľudí. Niekoľko politikov sa po jeho zatknutí dožadovalo prešetrenia spôsobu zbohatnutia takzvaných ruských „oligarchov“. Lebedevov prípad patrí do času, keď vrcholila privatizácia ruských štátnych podnikov. Tento proces bol podľa mnohých názorov zmanipulovaný. Mnohé z najhodnotnejších spoločností v súčasnosti sa dostali do rúk terajších magnátov doslova za babku. V rukách „oligarchov“ sa s obrovským majetkom naakumulovala aj moc, ktorá je pre súčasného prezidenta Putina pred marcovými voľbami príliš veľkou hrozbou na to, aby ju toleroval.

Celá kauza šíri neistotu v kruhoch zahraničných investorov. V prípade, že sa ju nepodarí v krátkom čase vyriešiť, môže dôjsť podľa ruského ministra hospodárstva Germana Grefa k výraznému ohrozeniu ekonomiky tejto krajiny. Prípadné podrobné preskúmanie privatizačných procesov by mohlo negatívne vplývať na rýchlejší rozvoj ruského priemyslu. Doplatiť by podľa Grefa mohli na celú situáciu aj firmy, ktorých sa privatizačný proces netýka. Premiér Michail Kasianov vyhlásil, že privatizačný proces v krajine nemožno nijako zmeniť ani pre nezrovnalosti medzi Kremľom a najvýznamnejšími priemyselnými predstaviteľmi.

Ľubica Martauzová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.