Hospodársky denník
USD37,213 Sk
EUR42,356 Sk
CHF27,418 Sk
CZK1,313 Sk
  Štvrtok  24.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bude to jeden, dva či tri piliere

Rozhodnete sa, či chcete dôchodok z jedného, dvoch alebo troch zdrojov

Dôchodková reforma sa dostala do štádia, keď zákony týkajúce sa povinného dôchodkového poistenia čaká už „len“ legislatívny proces. Návrh zákona o sociálnom poistení, ktorý okrem iného upravuje poistenie v prvom (jestvujúcom, priebežnom, pay-as-you-go) pilieri, čaká v Národnej rade na druhé čítanie. Návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení, invalidnom poistení a pozostalostnom poistení (druhý, tzv. kapitalizačný pilier) je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Doplnkové dôchodkové poistenie (tretí, jestvujúci, fungujúci pilier) sa má síce zmeniť, nie je však zatiaľ jasné, ako.

„Nebudem nikoho presviedčať, aby vstúpil do kapitalizačného piliera. Postavili sme systém ako dobrovoľný. Kto nechce a má obavu, nemusí tam ísť. Môže zostať do konca života v priebežnom systéme. Je to jeho slobodná voľba,“ povedal minister práce sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník, keď od neho novinári žiadali argumenty pre vstup do nového systému. Podľa neho je na úvahu každého dnes ekonomicky aktívneho občana (pre novo zamestnaných bude poistenie v dvoch pilieroch už povinné), či sa rozhodne brať dôchodok z jedného, alebo dvoch pilierov.

Reforma je nevyhnutná

Súčasný dôchodkový systém je založený na systéme pay-as-you-go, čo v praxi znamená, že vzápätí po tom, čo ekonomicky aktívny občan alebo jeho zamestnávateľ odvedie poistné na účet Sociálnej poisťovne, vyplatí sa dôchodok jestvujúcemu dôchodcovi. Jeho právo na dôchodok je založené na predchádzajúcich platbách do systému. Pritom vzťah medzi prostriedkami vloženými do systému a náhradou mzdy sa u nás vytratil, dôchodky sú nivelizované a nízke. Navyše, pri zachovaní súčasného stavu by sa priebežný systém stával čoraz deficitnejším. Natoľko, že by to ohrozovalo ekonomiku štátu.

Reformuje sa 1. pilier

Dôchodky sa budú priznávať na základe tzv. osobného mzdového bodu. Ten ako pomer medzi ročným vymeriavacím základom poistenca a priemerným ročným príjmom v národnom hospodárstve zdôrazňuje princíp zásluhovosti. Osobný mzdový bod (OMO) v hodnote 1 zodpovedá príjmu na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve v tom-ktorom roku. Za 40 rokov prispievania do systému zozbiera teda pracovník, ktorý bol stále na úrovni priemernej mzdy 40 OMO. Občan sa bude môcť rozhodnúť aj pre predčasný starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený aspoň 10 rokov a jeho predčasný starobný dôchodok bude predstavovať aspoň 1,2-násobok sumy životného minima, čo je v súčasnosti 4716 Sk mesačne. Pri výpočte predčasného dôchodku sa občanovi za každý mesiac pred dovŕšením dôchodkového veku odráta 0,5 %. Poberateľovi starobného dôchodku, ktorý bude pracovať a zároveň platiť poistné na dôchodkové poistenie, sa navrhuje zohľadnenie takým spôsobom, že sa mu k vyplácanému dôchodku pripočíta suma zodpovedajúca polovici osobných mzdových bodov, ktoré v tom čase získa. Dôchodkové poistenie bude rozčlenené na starobné a invalidné. Zmení sa definícia invalidity, prestane platiť úprava o poskytovaní čiastočného invalidného dôchodku, invalidita sa bude posudzovať podľa percentuálneho ohodnotenia pracovnej schopnosti poistenca.

SZČO, ktorá sa rozhodne pre zotrvanie v priebežnom pilieri, bude doň odvádzať Sociálnej poisťovni 28,5 % z hrubej mzdy, a to: 6 % na invalidný dôchodok, 20 % na starobný a 2,5 % do prechodného rezervného fondu.

Zamestnanec, ktorý sa rozhodne zotrvať v priebežnom pilieri, bude odvádzať Sociálnej poisťovni 7 % z hrubej mzdy, z toho 3 % na invalidný a 4 % na starobný dôchodok. Jeho zamestnávateľ bude odvádzať 16 % na starobný, 3 % na invalidný dôchodok a 2,5 % do prechodného rezervného fondu.

Prečo 2. pilier

Niektoré krajiny sa rozhodli reformovať len prvý pilier. Finančne sa systém udrží, znamená to však zníženie dôchodkov, čo v prípade SR neprichádza do úvahy. Udržať dôchodkový systém založený na priebežnom princípe je totiž možné len zvyšovaním dôchodkového veku, znížením dôchodkov alebo zvyšovaním odvodov do systému, prípadne ich kombináciou. Reforma priebežného piliera viedla k zníženiu dôchodkov z neho vyplácaných - napr. vo Francúzsku o 14 %, v Japonsku o 15 % (pričom zároveň zvýšili dôchodkový vek zo 60 na 65 rokov), v USA o 25 % (zároveň zvýšili dôchodkový vek zo 65 na 67 rokov a zaviedli zdaňovanie dôchodkových dávok), v Taliansku dokonca o 38 %.

Zavedenie 2. piliera zároveň diverzifikuje riziko jestvujúce pri jednom pilieri.

Dvojpilierový systém

Povinný bude pre:

• tých, ktorí začnú po prvý raz pracovať,

• všetkých nových zamestnancov,

• nové SZČO s ročným príjmom vyšším ako 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve.

Pre ostatných bude nepovinný. Rozhodnúť sa budú môcť od 1. 1. 2005 do 30. 6. 2006.

SZČO, ktoré vstúpia do dvojpilierového systému, budú odvádzať rovnako 28,5 % z hrubej mzdy. Z toho pôjde 10 % do Sociálnej poisťovne na starobný dôchodok a 3,5 % do prechodného rezervného fondu. Zvyšných 15 % pôjde dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS), z toho 10 % na osobný dôchodkový účet (ODÚ) občana a zvyšných 5 % na invalidné poistenie.

Zamestnanec, ktorý vstúpi do dvojpilierového systému, bude odvádzať 7 % z hrubej mzdy do Sociálnej poisťovne na starobný dôchodok. Jeho zamestnávateľ odvedie 3 % Sociálnej poisťovni na invalidný dôchodok a 3,5 % na rezervný fond. Do DSS poukáže 15 %, z toho 10 % priamo na ODÚ a 5 % na invalidné poistenie.

Do druhého piliera sa bude prispievať aj v obdobiach, keď občan prechodne nepracuje. Za ženy na materskej dovolenke rovnako ako za vojakov základnej a civilnej služby bude platiť štát. Za poberateľov invalidného dôchodku bude platiť životná poisťovňa, s ktorou má príslušná DSS zmluvu. Občan si v prípade záujmu bude môcť spätne doplatiť aj

Ráta sa s tým, že kým náhrada príjmu z priebežného piliera by mala byť asi 46 % mzdy, reálna výnosnosť druhého piliera sa odhaduje na 30 až 35 %. Z toho vyplýva, že náhrada mzdy vyplácaná z oboch pilierov by sa mala pohybovať na úrovni 53 až 58 % mzdy (46:2 + 30, resp. 35).

Dôchodková správcovská spoločnosť

bude novou finančnou inštitúciou. Ako novinárom povedal JUDr. Daniel Futej, ktorý sa ako konzultant pre legislatívu podieľal na príprave sporivého piliera, jej predmetom činnosti sú:

1. Výkon správy dôchodkových fondov - riadenie investícií, administrácia, propagácia a reklama.

2. Zhodnocovanie peňazí, výplata dôchodkov, určovanie a vedenie osobných dôchodkových účtov a ďalšie.

DSS uzavrie so životnou poisťovňou zmluvu o invalidnom a pozostalostnom poistení. Invalidné a pozostalostné dôchodky (sirotské, vdovské, vdovecké) bude potom vyplácať životná poisťovňa podľa tých istých kritérií ako Sociálna poisťovňa.

Občan bude mať možnosť ľubovoľne si vybrať dôchodkovú správcovskú spoločnosť a raz za 6 mesiacov môže bezplatne prestúpiť z jednej DSS do druhej. DSS povinne zo zákona vytvára tri dôchodkové fondy: rastový, vyvážený a konzervatívny. Občan bude môcť prestupovať aj z jedného dôchodkového fondu do druhého (pokiaľ to neodporuje limitom na členstvo vo fondoch). V rámci jednej DSS je takýto prestup vždy bezplatný.

Veľmi prísne kritériá určuje zákon na to, aby DSS mohla začať svoju činnosť, tvrdí D. Futej. Musí ísť o akciovú spoločnosť, musí mať sídlo na území SR a musí mať povolenie, ktoré vydáva úrad pre finančný trh (ÚFT). Základné imanie je minimálne 300 mil. Sk a musí byť splatené v hotovosti na účet budúceho depozitára DSS. „Podmienok je v zákone ešte oveľa viac, je veľmi striktný pri udeľovaní licencie,“ hovorí D. Futej.

Striktné podmienky sa týkajú aj zakladateľa. Musí ísť o spoločnosť, na ktorej imaní má minimálne 51-percentný podiel tzv. kvalifikovaný subjekt. Tým môže byť banka, poisťovňa, obchodník s cennými papiermi, správcovská spoločnosť. Takáto finančná inštitúcia musí mať sídlo v krajinách OECD alebo v európskom hospodárskom priestore a musí byť aktívna vo svojom predmete činnosti minimálne tri roky. Takisto je vylúčené, aby bola jedna spoločnosť priamo, alebo nepriamo vlastníkom inej DSS. Vylučujú sa spoločnosti s úzkymi väzbami. Kvalifikované osoby nesmú byť kľúčovými osobami alebo majiteľmi inej DSS.

Presne sa určuje i to, kto môže byť depozitárom: banka alebo pobočka zahraničnej banky na území SR. Žiadateľ o licenciu DSS musí preukázať organizačné, vecné a technické predpoklady. Musí preukázať, že zakladateľ dokáže zabezpečiť technicky elektronický prenos dát on-line. Predpokladá sa totiž, že bude vytvorený elektronický prenos dát medzi DSS, depozitárom a ÚFT. Čiže ÚFT bude môcť v každom momente sledovať, aké transakcie sa v ktoromkoľvek momente realizujú na osobných dôchodkových účtoch, či to, ako sa zhodnocuje majetok v dôchodkových fondoch (DF). Sídlo ústredia musí byť na území krajín OECD.

DSS povinne vytvára tri fondy podľa investičnej stratégie a investičných rizík; každý z nich má svoj vlastný štatút.

Dôchodkové fondy

Rastový - môže investovať až 80 % do akcií

Vyvážený - investuje rovnovážne do akcií a do dlhopisov

Konzervatívny - minimálne 80 % dlhopisových a peňažných investícií, zvyšok dáva na zabezpečenie proti menovému riziku

• Občan, ktorému zostáva do dovŕšenia dôchodkového veku menej ako 15 rokov, povinne investuje vo vyváženom DF alebo v konzervatívnom DF.

• Občan, ktorému zostáva do dovŕšenia dôchodkového veku menej ako 7 rokov, povinne investuje výlučne v konzervatívnom DF.

Majetok v DF je majetkom sporiteľa a je oddelený od majetku DSS. Keby sa DSS dostala z hocijakého dôvodu do konkurzu, na majetok DF nemožno siahnuť.

Zákon presne predpokladá aj to, kto sa môže stať sprostredkovateľom a ako sa bude realizovať náborová propagačná a organizačná činnosť. Každá jedna osoba, či už pôjde o zamestnanca DSS, alebo jednotlivca so živnostenským oprávnením, bude musieť byť preskúšaná na

Jediný poplatok,

ktorý bude DSS účtovať občanovi, je poplatok za správu DF. Viac ako to si môže DSS nárokovať len v prípade, ak ušetrí z 5 % určených na invalidné poistenie. (Napríklad uzavrie výhodnú zmluvu so životnou poisťovňou.)

Starobný dôchodok z 2. piliera

Vyplácanie dôchodku je flexibilné:

1. doživotný dôchodok

Občan si sám vyberie životnú poisťovňu, kde si z peňazí našetrených a zhodnotených na ODÚ kúpi doživotný dôchodok. V prípade, že zomrie, pozostalým bude životná poisťovňa vyplácať pozostalostné dôchodky, pokiaľ na ne budú mať nárok.

2. programový výber s doživotným dôchodkom

Občan si rovnako ako v predchádzajúcom prípade zakúpi doživotný dôchodok minimálne vo výške 1,2-násobku životného minima a zvyšok peňazí ponechá na ODÚ, kde sa ďalej zhodnocujú, pričom si ich postupne alebo naraz vyberá. Keď zomrie, pozostalí, pokiaľ na to majú nárok, dostanú od životnej poisťovne pozostalostné dôchodky, pričom peniaze na ODÚ zdedia.

Dôchodok z dvoch pilierov

Občan bude mať nárok na dôchodok zároveň zo Sociálnej poisťovne aj z DSS alebo zo životnej poisťovne, v oboch prípadoch musí byť v systéme aspoň 10 rokov. V prípade, že neprispieval do kapitalizačného piliera plných 10 rokov, peniaze sa prevedú na jeho osobný účet v Sociálnej poisťovni. Ďalšou podmienkou na poberanie dôchodku pred dovŕšením oficiálneho dôchodkového veku 62 rokov je to, že súčet dávok z oboch pilierov predstavuje minimálne 1,2-násobok životného minima.

Invalidné dôchodky

Podmienky nároku na invalidný dôchodok budú z druhého piliera rovnaké ako z priebežného. Bude ho financovať životná poisťovňa a zároveň bude životná poisťovňa prispievať za tohto občana 10 % na ODÚ v DSS a 10 % zaňho do SP na jeho budúci starobný dôchodok.

„Hlavným dôvodom, prečo sme zapojili životné poisťovne do dôchodkového systému, je ten, že počet invalidov a objem vyplácaných prostriedkov na ich dôchodky je oproti priemeru krajín vyspelej Európy strašne vysoký, viac než o 100 % vyšší,“ povedal pre Hd minister Ľ. Kaník. „To však nesvedčí o tom, že sme telesne poškodení a neduživejší, ale o tom, že náš systém je deravý a korupčný. Štát je na odstraňovanie takýchto neduhov slabý, no inštitúcia, ktorá bude finančne závislá, si ustráži, aby nedochádzalo k zneužívaniu systému.“ Podľa Kaníka sa očakáva postupne veľmi výrazná úspora nákladov na invalidné dôchodky, čím sa vytvorí veľký priestor na zníženie odvodov.

Bezpečnosť dôchodkov

Ako ďalej zdôraznil minister práce, sociálnych vecí a rodiny, bezpečnosť DSS sa bude sledovať prísnejšie ako pri bankách. Za hlavnú bezpečnostnú záruku označil investičné limity, ktoré majú byť základným predpokladom, aby systém fungoval a nebol zneužitý. Okrem toho každá DSS bude podliehať kontrole ÚFT, resp. NBS, keďže sa v r. 2005 predpokladá prechod ÚFT do Národnej banky Slovenska. Depozitár nesmie vykonať žiadnu operáciu, ktorá by bola v rozpore so zákonom alebo so stanovenými limitmi. Zákon ukladá povinnosť každý týždeň zverejniť aktuálnu hodnotu jednotky v dôchodkovom fonde. DSS bude mať povinnosť zriadiť internetovú stránku, na ktorej si každý sporiteľ na základe svojho prístupového kódu kedykoľvek bude môcť skontrolovať stav na svojom osobnom účte. Budú tam tiež všetky základné informácie a každý týždeň aktuálne informácie.

Peniaze dôchodkových fondov budú prísne oddelené od majetku DSS. Dôchodková správcovská spoločnosť bude podliehať kapitálovej primeranosti podobne ako banky. Štát garantuje bezpečnosť a funkčnosť systému tým, že v prípade protiprávneho poškodenia majetku DF ručí do výšky 100 %, a to po vyčerpaní prostriedkov z majetku DSS a zodpovednosti štatutárov fondov. Prípadné škody musí uhradiť do plnej výšky. „Nepredpokladáme, že k tomu dôjde, a to na základe veľmi prísnej viacstupňovej kontroly,“ dodal minister. Keby sa čokoľvek stalo so životnou poisťovňou v čase vyplácania dôchodku, štát garantuje výšku vyplácaného dôchodku do výšky 70 %. „Je to síce menej ako v banke, ale v skutočnosti je dvadsaťročné vyplácanie 70 % dôchodku oveľa viac ako 90 % hotovosti na bankovom účte,“ komentoval Ľ. Kaník štátnu záruku.

Mimoriadne dôležité je, že pri takto nastavenej dôchodkovej reforme sa podarí zachovať fiškálnu rovnováhu v súlade s maastrichtskými kritériami. Náklady na reformu by nemali presiahnuť 1 % z HDP.

Zuzana Krútka

Tabuľka č. 1: Miera náhrady mzdy starobným dôchodkom v roku 2001

Ukazovateľ Priem. mes. zárobok Redukovaný priem. mes. zárobok* Dôchodok ako % mzdy podľa počtu odpracovaných rokov

25 37 42 žena** - 42 muž** - 47

Minimálna mzda 4290 3097 96,8 % 113,3 % 120,2 % 154,6 % 161,4 %

50 % priem. mzdy 6200 3687 76,1 89,7 95,3 123,6 129,3

Priemerná mzda 12 400 4067 40,9 48,8 51,6 66,8 66,8

200 % priem. mzdy 24 800 4067 20,5 24,2 25,8 33,4 33,4

Max. vymer. základ 32 000 4067 15,9 18,8 20,0 25,9 25,9

* starobný dôchodok sa vypočítava z redukovaného zárobku

** prípady, keď žena i muž pracovali 5 rokov po dosiahnutí dôchodkového veku

Tabuľka č. 2: Deficity v priebežnom systéme pri zachovaní súčasného stavu

rok 2005 2010 2015 2020 2030 2040 2050 2070

Deficit ako % z HDP 0,00 % -0,30 % -1,10 % -1,90 % -3,00 % -4,20 % -5,60 % -5,30 %

Zdroj: MPSVR SR

Tabuľka č. 3: Dôchodkové fondy

Dôchodkový fond Mesačný poplatok ako % mesačnej čistej hodnoty DF Ročný poplatok ako % mesačnej čistej hodnoty DF

Rastový 0,50 % 0,6 %

Vyvážený 0,042 % 0,5 %

Konzervatívny 0,033 % 0,4 %

Zdroj: MPSVR SR

Tabuľka č. 4: Najvýraznejšie aspekty nového dôchodkového systému

1. Vytvorenie osobných účtov na dôchodkové sporenie - pracujúci sa stanú vlastníkmi svojich vlastných úspor

2. Ochrana záujmov členov DF v dlhodobom horizonte. Opatrenia na reguláciu penzijných fondov zahŕňajú rad opatrení odlišných od ostatných opatrení na slovenskom kapitálovom trhu. Najdôležitejšie je oddelenie financií DF od majetku DSS.

3. Špeciálne investičné limity na prostriedky DF.

4. Povinný depozitár. Penzijné spoločnosti budú spravovať peniaze členov fondu, ale peniaze budú uložené v osobitnej inštitúcii, u depozitára, ktorý bude dostávať inštrukcie od DF, ako prostriedky investovať.

5. Diverzifikácia rizika medzi dva piliere

6. Možnosť voľby a sloboda voľby - či vstúpi do 2. piliera, alebo nie, ktorú DSS a ktorý DF si zvolí, neskôr ich môže zmeniť; zvoliť si môže aj spôsob užívania dôchodku.

Tabuľka č. 5: Konzultanti projektu dôchodkovej reformy

• Zahraniční:

A. Iglesias, Čile - koordinátor dôchodkovej reformy, šéf tímu

p. Wiese, USA - poistno-matematické prognózovanie a modelovanie

p. Acuňa, Čile - regulačný rámec

p. Schmidt Hebbel, Čile - riadenie dlhu

p. Artaňa-Reimann, Čile - problematika kapitálového trhu

p. Martinez, Čile - penzijné dávky

p. De Jong, Holandsko - problematika dôch. pre pozostalých a invalidných dôchodkov

p. Batty, Veľká Británia - legislatíva dôchodkovej reformy

• Domáci:

p. Chren, asistent koordinátora

f. EMPA + Fakulta matematiky a fyziky - poistno-matematické prognózovanie a modelovanie

f. M.E.S.A.10 - dohľad + regulácie

f. EMPA - riadenie dlhu

p. Strapek - problematika kapitálového trhu

p. Futej - poistenie doplnkových dôchodkov

konzorcium f. Borec - legislatíva dôchodkovej reformy

f. Markant - prieskumy verejnej mienky

p. Pokojná - public relation

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšená je náchylnosť na reumatické ťažkosti, ako aj na nervozitu, predráždenosť, únavu až depresiu a k celkové nepríjemné telesné a duševné pocity. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude prevažne polojasno. Na severe a východe oblačno a v tejto časti územia miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia teplota 27 až 31, na severe okolo 25 stupňov. Slabý vietor severných smerov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 17 stupňov.n V piatok bude prevažne oblačno a na viacerých miestach prehánky a búrky. Nočná teplota 19 až 15, denná 23 až 27 stupňov .n V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno a miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 19 až 15, denná 25 až 29 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.17 a zapadne o 20.37 hod.

Amsterdampolooblačno22
Atényslnečno32
Belehradbúrka33
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno27
Bruseloblačno24
Budapešťpolooblačno29
Bukurešťpolooblačno28
Frankfurtpolooblačno28
Helsinkipolooblačno26
Istanbuljasno31
Kodaňpolooblačno21
Kyjevjasno29
Lisabonslnečno26
Londýnoblačno21
Madridoblačno31
Moskvapolojasno24
Osloprehánky26
Parížpolooblačno26
Prahaoblačno25
Rímjasno35
Sofiapolooblačno28
Štokholmprehánky25
Varšavaprehánky24
Viedeňpolooblačno27
Záhreboblačno32
Ženevaoblačno26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.