Hospodársky denník
USD37,213 Sk
EUR42,356 Sk
CHF27,418 Sk
CZK1,313 Sk
  Štvrtok  24.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













VÍZIA JOHNA SNOWA

Zdá sa, že jedinou ekonomickou spásou sveta ostáva predsa len hospodárstvo Spojených štátov. V podobnom duchu sa tento týždeň vyjadril americký minister financií a pravá ruka prezidenta Georga W. Busha John Snow. Z troch najväčších ekonomických centier posledných desaťročí si podľa neho najlepšie vedú práve Spojené štáty. Japonsko už takmer 10 rokov pociťuje účinky ekonomickej recesie, ktorá sa mieša s defláciou a zjednotenú Európu zastihli problémy príliš rýchleho zjednotenia. A tak jediným východiskom z najväčšej svetovej stagnácie od skončenia druhej svetovej vojny zostáva iba oživenie ekonomiky číslo 1, ktoré už je, mimochodom, podľa ministra financií na spadnutie.

Snow v utorkovom interview pre spravodajskú stanicu CNN predpovedal skoré oživenie hospodárstva. „Myslím si, že oživenie je na ceste a ekonomika je pripravená na vzostup,“ povedal americký minister. Podľa neho hrubý domáci produkt USA vzrastie výrazne už v druhej polovici tohto roka a svoje rastové tempo si zachová aj v nasledujúcich dvanástich mesiacoch. „Predpokladáme, že v treťom štvrťroku HDP stúpne vyše 3 % a v ďalšom kvartáli až cez úroveň 3,5 %. Celý rok 2004 by mala ekonomika stúpať tempom 4 %,“ povedal minister financií v televíznom interview. Od tohto oživenia si Snow sľubuje aj zníženie nezamestnanosti, ktorá v máji dosiahla najvyššiu úroveň od apríla 1994 (6,4 %). „Keď hospodárstvo dosiahne výrazný rast, zníži sa aj počet nezamestnaných,“ povedal John Snow.

V poradí druhý minister financií prezidenta Georga Busha sa o dobrých vyhliadkach americkej ekonomiky rozhodol presviedčať nielen ekonómov a analytikov, ale aj pospolitý ľud. Už budúci týždeň sa spolu s ministrom obchodu Donom Evansom a ministerkou práce Elaine Chaovou vydá na dvojdňovú cestu autobusom po štátoch Minnesota a Wisconsin, kde bude občanom podávať dôkazy o tom, že hospodárstvo sa naozaj zlepšuje.

Predpovede o „oživení najväčšej ekonomiky USA, ktoré už je na ceste“, nie sú v posledných rokoch v Spojených štátoch ničím výnimočným. Od chvíle, keď Národný ústav pre výskum ekonomického cyklu (NBER), združujúci najvýznamnejších ekonómov USA, vyhlásil na marec 2001 oficiálny začiatok recesie v Spojených štátoch, začali sa objavovať prvé predpovede jej konca. Najoptimistickejšie verzie hovorili o návrate k oživeniu už na konci roku 2001. Istý čas správne smerovanie ekonomiky a blízke oživenie videl aj „guru finančného sveta“, šéf americkej centrálnej banky (FED) Alan Greenspan. V roku 2001 centrálna banka sa snažila dostať ekonomiku z recesie razantným znižovaním úrokových sadzieb. Prišiel však rok 2002 a krachy významných amerických spoločností, ktoré pochovali dôveru investorov v akciové trhy a v účtovníctvo firiem. Predpovede o oživení sa tak odvtedy pravidelne posúvajú na „ďalší štvrťrok či polrok“.

Podľa Snowa najväčším ekonomickým problémom dnešného sveta je nerovnaký vývoj v hospodárskych centrách. Kým podľa neho americká ekonomika už čoskoro pocíti vzostup aj vďaka ďalšiemu zníženiu daní, Japonsko a Európa budú aj naďalej dosahovať slabé prírastky HDP. To by sa malo prejaviť aj na posilnení amerického dolára oproti ostatným menám. Minister v utorok znovu zopakoval, že Spojené štáty sa držia politiky silného dolára. Trhy však viac ako slová ministra financií, ktorý v minulosti nepriamo vyzýval na zmenu politiky silného dolára, zaujímajú ekonomické výsledky krajiny. Aj preto euro počas včerajšieho dňa získalo na páre s americkým dolárom viac ako 1 % a kurz týchto dvoch mien sa pohyboval na úrovni 1,1442 USD /1 EUR.

Marcel Laznia

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšená je náchylnosť na reumatické ťažkosti, ako aj na nervozitu, predráždenosť, únavu až depresiu a k celkové nepríjemné telesné a duševné pocity. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude prevažne polojasno. Na severe a východe oblačno a v tejto časti územia miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia teplota 27 až 31, na severe okolo 25 stupňov. Slabý vietor severných smerov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 17 stupňov.n V piatok bude prevažne oblačno a na viacerých miestach prehánky a búrky. Nočná teplota 19 až 15, denná 23 až 27 stupňov .n V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno a miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 19 až 15, denná 25 až 29 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.17 a zapadne o 20.37 hod.

Amsterdampolooblačno22
Atényslnečno32
Belehradbúrka33
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno27
Bruseloblačno24
Budapešťpolooblačno29
Bukurešťpolooblačno28
Frankfurtpolooblačno28
Helsinkipolooblačno26
Istanbuljasno31
Kodaňpolooblačno21
Kyjevjasno29
Lisabonslnečno26
Londýnoblačno21
Madridoblačno31
Moskvapolojasno24
Osloprehánky26
Parížpolooblačno26
Prahaoblačno25
Rímjasno35
Sofiapolooblačno28
Štokholmprehánky25
Varšavaprehánky24
Viedeňpolooblačno27
Záhreboblačno32
Ženevaoblačno26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.