Hospodársky denník
USD36,664 Sk
EUR42,103 Sk
CHF27,178 Sk
CZK1,31 Sk
  Piatok  25.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prekonať rozdiely

V týchto dňoch sa najvyšší obchodní predstavitelia z Ázie a Európy stretávajú v čínskom meste Dalian, aby prekonali názorové rozdiely v niektorých chúlostivých otázkach, čo sa týka voľného obchodu. Hlavne Európska únia sa snaží posilniť si svoju pozíciu pred septembrovým zasadnutím Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v mexickom Kankúne, kde si pravdepodobne zlizne ostrú kritiku za poľnohospodárske dotácie. Dohoda bude kľúčová pre úspech tzv. Dohského kola rokovaní WTO, ktoré má za cieľ znížiť obchodné bariéry a súčasne zachovať špeciálny prístup k najchudobnejším krajinám. Zatiaľ však 19 mesiacov rokovaní prinieslo len málo, a napriek tomu, že cieľový termín stanovený na január 2005 sa blíži, pokrok je stále v nedohľadne.

Voľný obchod je dlhodobým problémom, ktorý proti sebe stavia rozvojové krajiny a hospodárske veľmoci, akými sú Spojené štáty a Európska únia. Menej rozvinuté štáty obviňujú bohaté krajiny z dvojakého prístupu, keď na jednej strane vyžadujú od zaostalejších štátov liberalizáciu trhu a dodržiavanie pravidiel voľného obchodu, na strane druhej však samotné vytvárajú a udržujú niektoré obchodné obmedzenia. Aby to nebolo málo, v mnohých oblastiach vznikajú konflikty aj medzi Európou a Spojenými štátmi, pričom každá zo strán tvrdí, že tá druhá porušuje pravidlá WTO, avšak vlastné bariéry voľného trhu považuje za opodstatnené.

Najpálčivejším problematickým bodom je poľnohospodárstvo. Množstvo krajín obviňuje Európsku úniu a Spojené štáty, že svojimi dotáciami do agrárneho sektora skresľujú svetové ceny a podkopávajú vývoz zo zaostalejších častí sveta. Práve poľnohospodárske produkty sú pritom v rozvojových krajinách najdôležitejším exportným artiklom. Európska únia, ktorej dotácie v sektore dosahujú 40 mld. eur, sa síce nedávno dohodla na čiastočnej reforme agrárnej politiky, mimoeurópske krajiny sa však k tomuto kroku stavajú skôr skepticky, keďže podľa nich je táto zmena iba malým úspechom a nie je dostatočná. V USA sú síce subvencie o niečo nižšie, avšak americký prezident George W. Bush vlani v máji schválil ich ďalšie zvýšenie.

Krajiny ako napríklad Brazília, Thajsko a niektoré africké štáty už podali pred WTO niekoľko žiadostí na správne konanie proti Európskej únii a Spojeným štátom. Medzi najkrikľavejšie otázky patria napríklad americké dotácie na bavlnu a európske subvencie na cukor. Európskej únii sa pre zmenu nepáčia sankčné clá na oceľ, ktoré zaviedol v marci minulého roku George W. Bush. V tomto prípade už rozhodcovská komisia WTO nedávno potvrdila, že Spojené štáty porušujú pravidlá svetového obchodu. Tie sa však ešte plánujú odvolať. Strata, ktorú mali clá na oceľ spôsobiť Európskej únii, dosahuje podľa niektorých zdrojov 2,2 mld. dolárov.

Generálny tajomník WTO Thajčan Supačai Paničpakdi je však optimistický. „Z najvyšších vládnych úrovní máme plnú podporu bez váhania,“ uviedol včera v rozhovore pre talianske noviny Il Sole 24 Ore. „Je dôležité, aby lídri opakovali, že úspech Dohského kola je užitočný pre všetkých tak, aby vyjednávači vedeli, že musia s niečím prísť,“ dodal. Najpozitívnejšie očakávania má Paničpakdi v prípade lacných liekov pre chudobné krajiny. „Verím, že dosiahneme dohodu ešte pred Kankúnom,“ uviedol na margo farmaceutík generálny tajomník WTO.

Michal Mušák

Počasie

U meteosenzitívnych ľudí očakávame mierne zvýšenie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa vyskytujú bolesti hlavy, jaziev, prípadne starších poranení. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a k nespokojnosti, nervozite, podráždenosti, únave, prípadne k depresívnym stavom, k zníženiu tolerancie telesnej a duševnej námahy a schopnosti koncentrácie.Zajtra očakávame čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Doznievať môžu dýchacie ťažkosti, bolesti hlavy..(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno, miestami, najmä na severe, prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 23 až 27 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m 16 stupňov.n V sobotu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 18 až 14, denná 26 až 30, na severe okolo 24 stupňov.n V nedeľu bude polooblačno, miestami časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 18 až 14, denná teplota 26 až 31 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.18 a zapadne o 20.36 hod.

Amsterdamoblačno22
Atényjasno35
Belehradpolojasno31
Berlínpolooblačno26
Bratislavapolojasno29
Bruseloblačno24
Budapešťpolojasno31
Bukurešťbúrky27
Frankfurtprehánky26
Helsinkipolojasno26
Istanbuljasno31
Kodaňoblačno24
Kyjevjasno29
Lisabonslnečno28
Londýnoblačno22
Madridjasno33
Moskvapolojasno26
Osloprehánky23
Parížpolojasno28
Prahaprehánky27
Rímjasno35
Sofiabúrky27
Štokholmprehánky23
Varšavapolojasno28
Viedeňbúrky27
Záhreboblačno32
Ženevabúrky28

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.