Hospodársky denník
USD36,549 Sk
EUR42,018 Sk
CHF27,149 Sk
CZK1,312 Sk
  Utorok  29.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Voda plná superúspechov

M. Moravcová si nesplnila zlaté ambície

Svetový šampionát v plávaní v Barcelone priniesol svetu trinásť nových rekordov. O päť z nich sa postaral 18-ročný Američan M. Phelps na 200 motýlik, dvakrát na 200 m polohových pretekov, raz na 100 m motýlik a 400 m pol. pret. V Barcelone získal 3 zlaté (200 m motýlik, 200 a 400 m pol. pret.) a 2 strieborné medaily (100 m motýlik, štafeta 4x200 m v. sp.) a je najúspešnejším plavcom MS. Phelps sa priblížil k legende bazénov M. Spitzovi, ktorý na OH ´72 získal 7 zlatých medailí, ale „iba“ 4 svetové rekordy. „Chcel by som raz vyrovnať aj Spitzov rekord v počte zlatých medailí. Tréner Bowmanom ma vie správne motivovať. Po neúspechu vo finále na 100 m motýlik, kde som v boji o zlato prehral s Crockerom, mi priniesol výtlačok španielskeho denníka s titulkom Aj Phelps je iba človek z mäsa a kostí. Vyhecovalo ma to a na 400 m pol. pret. som vytvoril svetový rekord,“ povedal Phelps,

Jeho najväčší konkurent v Barcelone bol v počte svetových primátov Austrálčan Thorpe. Získal 3 zlaté, jednu striebornú a bronzovú medailu. Mohol byť ešte úspešnejší, ale štafetu Austrálie na 4x100 m pol. pret. diskvalifikovali. Okrem nich na seba upozornil „veterán“ svetových bazénov, 31-ročný Rus Popov. Zdá sa, že Barcelona je jeho osudom. Na OH ´92 v metropole Katalánska začal Popov zlaté ťaženie za úspechmi a po 11 rokoch mu stále patrí prím na krauliarskej stovke i 50 m trati (má dve zlatá aj z OH ´96 a prekonal ťažké bodné zranenie, pri prepadnutí v Moskve pred OH 2000).

Medzi ženami 3 najcennejšie kovy vybojovala Číňanka Xueujan (50 m prsia, 100 m prsia, polohová štafeta 4x100 m). Dva tituly majsterky sveta patria Američanke Thompsonovej a Benkovej. Rovnakú „žatvu“ zlata dosiahla aj Holanďanka de Bruijnová, o ktorej sa hovorilo pred MS, že nie je vo forme, lebo hýrila v rodnej krajine. S dvoma titulmi z Barcelony odchádza aj Nemka Stockbauerová. Najviac titulov si vyplávali Američania, ktorým patrí i prvenstvo v celkovej medailovej bilancii (12 - 13 - 6). Druhé skončilo Rusko (10 - 5 - 6) a tretia je Austrália (8 - 12 - 6).

Slovensko vo svetovej konkurencii obstálo opäť len vďaka Martine Moravcovej. Jej zisk dvoch medailí - striebro na 200 m v. sp. a bronz na 100 m motýlik - nás katapultoval na 19. miesto. Ale aj tak MS nevyšli Moravcovej podľa jej predstáv, najmä z hľadiska zisku najcennejšieho kovu. „S dvoma medailami som spokojná. Na predchádzajúcich MS v dlhom bazéne som nezískala ani jednu. Ale čakala som od najobľúbenejšej a najsilnejšej disciplíny - motýľkarskej stovky, že v nej zaútočím na premiérové zlato z MS v dlhom bazéne. Finále mi nevyšlo a bronz bol určitým sklamaním. Všetko som si vynahradila vo finále krauliarskej dvojstovky, kam som postupovala až ôsma. Striebro bolo veľkou náplasťou za nenaplnené ambície na 100 m motýlik,“ zhodnotila MS Moravcová.

Tak, ako sa o úspechy nášho plávania tradične stará Moravcová, zvyšok našej výpravy zase zaisťuje neúspechy. Tentoraz štartovali iba dvaja plavci Kaňuk a Langeová, ktorí absolvovali MS aj napriek nesplneným limitom. Ani jeden sa neprebojoval do semifinále. Kaňuk síce vytvoril na 50 m prsia slovenský rekord, ale ten vôbec nestačí na najlepšiu šestnástku. V krauliarskom šprinte zaostal časom 23,56 za vlastným národným rekordom o 47 stotín a skončil na 48. mieste. Langeová na 50 m v. sp. v rozplavbe dosiahla čas 26,10 s, čo je o11 stotín viac ako jej maximum a skončila na 23. priečke. Už roky sa presviedčame, že nie sme krajinou, kde vyrastajú svetoví plavci. Každý, kto túži dosiahnuť úroveň Moravcovej, musí investovať do svojho rastu a odísť trénovať tam, kde sa dá vypracovať na plavca svetového kalibru. Nie sme v tomto smere ojedinelou krajinou. Veľa plavcov, ktorí žali úspechy aj v Barcelone, trénujú mimo rodnej krajiny. Je to prirodzené a oveľa efektívnejšie ako čakať na zázraky, ktoré sa bez týchto krokov

S. Geregayová/TASR

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšená je náchylnosť na reumatické ťažkosti, ako aj na nervozitu, predráždenosť, únavu až depresiu a na celkové nepríjemné telesné a duševné pocity. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí. (zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo dážď, na strednom a východnom Slovensku miestami aj trvalý. Miestami búrky. Na juhozápade popoludní zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota 21 až 26, na severe miestami 16 až 20 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s, na východe predpoludním ešte slabý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. n V stredu bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 17 až 13, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 22 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno a lokálne prehánky. Nočná teplota 15 až 11, denná teplota 23 až 28 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.25 a zapadne o 21.32 hod.

Amsterdamoblačno22
Atényslnečno33
Belehraddážď24
Berlínpolooblačno23
Bratislavaoblačno23
Bruseloblačno20
Budapešťdážď22
Bukurešťoblačno29
Frankfurtoblačno25
Helsinkipolooblačno24
Istanbulpolooblačno29
Kodaňpolooblačno23
Kyjevoblačno25
Lisabonslnečno29
Londýnzamračené22
Madridslnečno34
Moskvapolooblačno26
Oslopolooblačno22
Parížoblačno22
Prahaoblačno21
Rímpolojasno33
Sofiaoblačno26
Štokholmpolooblačno25
Varšavadážď18
Viedeňoblačno23
Záhrebdážď24
Ženevaoblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.