Hospodársky denník
USD35,996 Sk
EUR41,509 Sk
CHF26,764 Sk
CZK1,312 Sk
  Štvrtok  3.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čo formovalo človeka

Prečo sa u žien vyvinula skrytá ovulácia a prečo ľudia žijú a vychovávajú deti v pároch? Vývojové teórie ukazujú, že pevný zväzok medzi mužom a ženou významne urýchlil vývoj nášho druhu. Jedným z dôvodov, prečo prvé páry zostávali spolu, bol i celosezónny sex.

Život v páre, sex nielen s cieľom plodenia detí, ale i pre radosť. Starostlivosť otcov o deti. Skrytá ovulácia. Všetko je normálne a typické pre ľudskú sexualitu. Podľa štandardov 4300 ostatných druhov pozemských cicavcov je však toto všetko naopak bizarné.

Dospelé samice väčšiny cicavcov môžu byť oplodnené iba po obdobie ovulácie. Vtedy podnikajú všetko, aby získali pre svoje zámery - priviesť na svet potomstvo - samcov. Počas zostávajúceho obdobia sú pre opačné pohlavie sexuálne nepríťažlivé a aj samy prípadné výpady samcov odrážajú. Sex je u zvierat vzácne oddelený od oplodňovacej funkcie. Navyše väčšina samcov cicavcov mizne zo scény, sotva obdaria samicu svojimi spermiami. Matka cicavca sa zvyčajne po príchode potomkov na svet stará o mláďatá sama, otec v tom čase už pozerá, kde by mohol ďalej rozsievať svoje gény. Prečo je to u ľudí inak?

Našimi najbližšími príbuznými sú africké šimpanzy a bonobovia. Podľa nových genetických výskumov máme 95 - 98 percent génov spoločných. Iba o čosi menej je to u goríl a orangutanov. Zaujímavé však je, že čo primát, to celkom iný druh rodinného usporiadania. Orangutany žijú väčšinou osamelo, samice sa schádzajú so samcom len s cieľom kopulácie a otcovia sa o potomstvo nestarajú. Samec gorily postupne získava hárem niekoľkých samíc, s každou z nich má pohlavný styk iba raz za niekoľko rokov. Šimpanzy a bonobovia žijú v promiskuitných tlupách, trvalé zväzky nevznikajú ani medzi samicou a samcom, ani medzi samcom a mláďatami. Rogert Short, britský biológ, si v 70. rokoch všimol veľmi odlišnú anatómiu primátov, a to práve na aparáte dôležitom pre rozmnožovanie - semenníkoch. Porovnával ich a zistil, že samce promiskuitných šimpanzov ich majú veľké, kým obrovské samce polygamných goríl iba malé. Logicky sa núkal záver štúdie: čím väčšie pohlavné žľazy samcov, tým promiskuitnejšie samice. A ako sú na tom muži? Ich semenníky nie sú dostatočne veľké, aby umožňovali promiskuitný život typický pre šimpanza. A háremovú polygamiu nezvládajú, pretože nie sú takí veľkí ako samce gorily. Evolučný biológ Matt Ridley, ktorý sa zaoberá aj evolúciou ľudskej sexuality, však usudzuje, že sme síce prispôsobení na monogamiu a dopúšťame sa občasnej nevery, ale keby muži mohli, celkom určite by volili polygamiu. Vychádza pritom jednak z histórie a jednak zo štúdií prírodných národov, ktoré sa dodnes udržali na úrovni doby kamennej. Muži sa podľa Ridleyho nedopúšťajú polygamie preto, že na to nemajú silu, peniaze a zakazuje to zákon, tvrdia vedci. Zároveň však pripomínajú, že polygamia v podstate vylučuje z hry ostatných samcov - a u ľudí, kde je pomer žien a mužov asi jedna ku jednej, by sa logicky nedostávalo na mnoho mužov. Anatomické zvláštnosti možno vysvetľujú striedmy či neviazaný postoj k sexu, ale dobrovoľný život v dvojici a spoločnú výchovu detí neobjasňujú.

(hdc)

Počasie

Očakávame pomerne pozitívne pôsobenie počasia na srdcovo-cievne ochorenia. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných pacientov s nízkym tlakom krvi. Intenzívnejšie môžu byť ťažkosti u osôb s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. V priebehu popoludnia predpokladáme zvyšovanie záťaže srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia. Zvyšuje sa pocit nervozity, podráždenosti únavy až depresie.

Zajtra očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(z.č.)

n Dnes bude polooblačno až oblačno. Miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia teplota 20 až 25, na východe a juhu stredného Slovenska okolo 27 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 14 stupňov.n V piatok bude oblačno, na západe časom až polooblačno. Miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 15 až 11, v dolinách okolo 9, denná 22 až 26, na severe okolo 19 stupňov. V sobotu bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách okolo 9, denná teplota 20 až 24, na severe okolo 17 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.57 a zapadne o 20.56 hod.

Amsterdamprehánky20
Atényslnečno31
Belehradpolooblačno31
Berlínprehánky18
Bratislavaprehánky25
Bruselprehánky17
Budapešťprehánky28
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtprehánky19
Helsinkidážď20
Istanbuljasno34
Kodaňdážď16
Kyjevoblačno24
Lisabonpolooblačno25
Londýnprehánky18
Madridpolojasno27
Moskvaoblačno19
Osloprehánky15
Parížoblačno22
Prahaprehánky21
Rímpolooblačno31
Sofiajasno29
Štokholmdážď16
Varšavadážď23
Viedeňprehánky23
Záhrebdážď26
Ženevaoblačno19

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.