Hospodársky denník
USD36,326 Sk
EUR41,586 Sk
CHF26,814 Sk
CZK1,313 Sk
  Piatok  4.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pamäťové čipy budúcnosti

MRAM spája výhody dnešných technológií

Integrovaním prvkov magnetickej pamäte do vysokovýkonnej štruktúry integrovaného obvodu sa podarilo spoločnostiam IBM a Infineon Technologies vyvinúť v súčasnosti najvyspelejšiu pamäťovú technológiu magnetickej pamäte s náhodným prístupom MRAM (Magnetic Random Access Memory). MRAM je pamäťová technológia, ktorá používa na ukladanie dátových bitov magnetické impulzy namiesto elektrických. Jej uplatnenie by viedlo k podstatnému zlepšeniu prenosných výpočtových produktov, ktoré by získali väčšiu pamäťovú kapacitu s rýchlejším prístupom a menšou spotrebou než umožňujú súčasné pamäte. MRAM navyše spája najväčšie výhody v súčasnosti používaných pamäťových technológií: veľkú kapacitu a nízku cenu dynamickej pamäte RAM (DRAM), rýchlosť statickej RAM (SRAM) a stálosť zaznamenaných údajov podobne ako pri pamäti flash. Pretože MRAM udržiava informácie aj po odpojení napájania, osobné počítače a iné produkty by sa s jej pomocou mohli zapínať okamžite, bez nábehu alebo bootovania systému.

Energicky nezávislá pamäť MRAM má zásadný vplyv najmä na mobilné výpočtové zariadenia. Pamäťové technológie DRAM a SRAM udržujú uložené údaje len pokiaľ je pripojené elektrické napájanie. Po jeho odpojení sa všetky dáta stratia. Prenosný počítač napríklad pracuje s kópiou softvéru uloženou v operačnej pamäti. Po jeho zapnutí sa musí pracovná kópia softvéru prekopírovať z pevného disku do operačnej pamäte, kde k nej má používateľ rýchly prístup. Vždy, keď sa počítač vypne a zapne, prebieha celý proces znova. Ak by sa použila pamäť MRAM, prenosné počítače by fungovali ako iné elektronické zariadenia, napríklad televízny alebo rozhlasový prijímač, ktoré stačí zapnúť a prístroj sa preberie k životu takmer okamžite. Na počítači navyše všetko zostane v rovnakom stave, ako pri

Na sympóziu VLSI, ktoré sa konalo začiatkom júna v japonskom Kjóte prezentovali spoločnosti IBM a Infineon svoju rýchlu pamäťovú jednotku MRAM s kapacitou 128 kB. Vyrobená je najmenšou doteraz použitou technológiou s presnosťou 0,18 mikrónov. Vďaka nej sa spoločnostiam podarilo vtesnať najmenšiu pamäťovú bunku MRAM do priestoru 1,4 štvorcových mikrometrov.

Technológia MRAM môže začať nahrádzať niektoré z pamäťových technológií súčasnosti už v roku 2005.

(jz)

Počasie

Očakávame prevládanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu, bolestí hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice, mierne zhoršenie ekzematóznych ochorení, prípadne sklon k depresívnym stavom u psychicky labilných jednotlivcov. Večer a v noci sa môže zvýšiť záťaž srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, nervozita, podráždenosť a únava. Nižšia môže byť aj telesná a duševná výkonnosť, koncentrácia a schopnosť pohotových reakcií. Zdravotné ťažkosti podmienené počasím budú zväčša len miernej intenzity.Zajtra ústup nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno a miestami prehánky, ojedinele i búrky, najmä na severe a východe. Na juhozápade a juhu stredného Slovenska postupne aj polooblačno. Najvyššia teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 11 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 7 m/s.n V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a početné prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 15 až 11, v dolinách okolo 9 stupňov, denná teplota 20 až 24, na severe okolo 17 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, v horských oblastiach až oblačno a lokálne prehánky. Nočná teplota 15 až 11, v horských dolinách okolo 9 stupňov, denná teplota 20 až 24, na severe okolo 17, na juhozápade miestami až 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.56 a zapadne o 20.57 hod.

Amsterdamdážď19
Atényslnečno38
Belehradprehánky29
Berlínprehánky21
Bratislavaoblačno23
Bruselprehánky19
Budapešťpolooblačno26
Bukurešťpolooblačno30
Frankfurtprehánky21
Helsinkiprehánky19
Istanbuljasno34
Kodaňdážď18
Kyjevprehánky28
Lisabonslnečno28
Londýnpolooblačno21
Madridslnečno29
Moskvaoblačno23
Osloprehánky20
Parížpolooblačno22
Prahaprehánky19
Rímpolooblačno31
Sofiapolojasno29
Štokholmprehánky19
Varšavaoblačno21
Viedeňoblačno23
Záhrebdážď23
Ženevaprehánky22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.