Hospodársky denník
USD36,326 Sk
EUR41,586 Sk
CHF26,814 Sk
CZK1,313 Sk
  Piatok  4.Júla 2003

Ukradnuté orgány

Legislatíva na všetko nepamätá

V týchto dňoch pobúrila hladinu širokej verejnosti správa o obchodovaní s neoprávnene odoberanými ľudskými orgánmi a tkanivami. Polícia v tejto súvislosti už prehliadla nemocnicu v Skalici. Z obchodovania s ľudskými orgánmi a tkanivami je podozrivý český lekár, ktorého v utorok zadržali colníci na hraničnom priechode Skalica. Ide o prvý takýto prípad na Slovensku. Pri kontrole vozidla Citroën Berlingo našli colníci prenosný chladiaci box so 16 plastovými nádobami, v ktorých boli ponorené osrdcovníkové vaky, zaistili aj 17 skúmaviek pravdepodobne s krvou. Lekár prevážal i kostné štepy. Podľa prvotných informácií biologický materiál získaval z ľudských mŕtvol bez potrebného povolenia v istom štátnom zdravotníckom zariadení. Materiál smeroval do jednej z krajín EÚ a mal byť údajne použitý na vedecké účely.

Naša legislatíva hovorí však jasne, že na Slovensku možno odoberať orgány z tiel mŕtvych na liečebné a vedeckovýskumné ciele len po posúdení odborným konzíliom. Odber a použitie orgánu z tela mŕtveho za úhradu je však zakázaný. Navyše je tu ešte možnosť našich občanov vyjadriť nesúhlas s odberom, a to počas života. No ak preukázateľným spôsobom nevyjadríte nesúhlas darovať po smrti svoje orgány, môžu vám byť odobraté a použité na transplantačné účely. Samozrejme, nie však ukradnuté. Vzhľadom na to, že už spomenutý zákon u verejnosti vyvolal značný nesúhlas, slovenské centrum orgánových transplantácií svojho času založilo register nedarcov orgánov, ktorý by mal evidovať tých, ktorí s týmto krokom nesúhlasia, aj preto by mal byť každý potenciálny darca orgánov kontrolovaný, či nefiguruje v databáze nedarcov. O možnosti zaregistrovať sa v takejto databáze sa však u nás pomerne málo vie.

V spomínanom prípade colníci spolupracovali na prípade s policajným vyšetrovateľom. Informácie o podozrivom obchodovaní s orgánmi získali približne pred tromi týždňami, lekár plánoval vycestovať do Česka. V prípade uznania viny súdom lekárovi za neoprávnené odoberanie orgánov a tkanív hrozí trest od šiestich mesiacov do troch rokov. Ministerstvo zdravotníctva SR trvá na dôslednom prešetrení obchodovania s neoprávnene odoberanými ľudskými orgánmi i tkanivami, ako aj na prísnom potrestaní páchateľov a komplicov.

Problematika týkajúca sa vývozu ľudských orgánov začína byť veľmi aktuálna a jediná ochrana je v dôslednej legislatíve a prísnom postihu. Transplantácia je problémom medicínskym i etickým, veď okrem toho, že je veľmi náročná z odbornej stránky, sú tu problémy vyslovene ľudské. Darcov je v pomere k potrebe veľmi málo. Situáciu treba hodnotiť vždy z hľadiska legislatívy, organizácie, odberov orgánov, samotnej transplantácie až po pooperačnú starostlivosť a lieky. No problémy s kradnutými orgánmi, to je to posledné, čo by sme u nás potrebovali, a tak hneď na úvod nemožno dovoliť, aby takéto skutočnosti nabrali širší rozmer. V tejto súvislosti by bolo potrebné zodpovedať otázku, ako sú teda u nás chránené nemocnice, ich pacienti, zosnulí a smútiaci pozostalí? Možno niektorým zostala v pamäti medializovaná informácia, podľa ktorej bolo svojho času Rusko v šoku, keď polícia v istej krasnojarskej pitevni odhalila obchod s ľudskými orgánmi. Takmer zo 6000 mŕtvol, ktoré sa do pitevne dostali, boli vybraté orgány, tie potom predávali na čiernom trhu. Celá aféra sa spustila po tom, ako jeden zo zamestnancov ponúkol príbuzným, čakajúcim na transplantáciu orgánu, pomoc. Ide o varujúci príklad, ktorý upozorňuje, kam až sú schopní ľudia obchodujúci s orgánmi zájsť...

Ľudmila Koníková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.