Hospodársky denník
USD36,205 Sk
EUR41,547 Sk
CHF26,816 Sk
CZK1,313 Sk
  Pondelok  7.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Opraviť, predať či vyradiť?

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Podnikám ako elektroinštalatér, robím opravy a malé montáže. Materiál si obstaráva prevažne zákazník, nosím so sebou len maličkosti, ktoré sa potrebujú pri každej montáži. Okrem toho nakupujem kancelárske potreby a benzín do automobilu. Mám výdavky na nákup týchto vecí účtovať ako materiál alebo ich môžem účtovať ako prevádzkovú réžiu?

- Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve ukladá v § 15 účtovným jednotkám v sústave jednoduchého účtovníctva účtovať v peňažnom denníku, ktorý obsahuje okrem iného údaje o príjmoch a výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov. Vykonávací predpis k zákonu o účtovníctve pre sústavu jednoduchého účtovníctva (opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky číslo 23586/2002-92) ustanovuje, že v tejto účtovnej knihe sa uvádza okrem prehľadu o pohyboch peňažných prostriedkov v hotovosti a na bankových účtoch prehľad o príjmoch zahrnovaných do základu dane, prehľad o výdavkoch, vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a prehľad o príjmoch a výdavkoch, ktoré neovplyvňujú základ dane z príjmov.

Daňové výdavky sa povinne členia na vymenované položky, medzi ktorými je aj nákup materiálu a prevádzková réžia. Toto členenie má len štatistický význam. Z daňového hľadiska má význam vplyv na základ dane z príjmov podľa ustanovení zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov. Či už sa výdavky na drobný pomocný a prevádzkový materiál, kancelárske potreby, benzín kupovaný do nádrže zaradia ako „nákup materiálu“ alebo „prevádzková réžia“, ak boli vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, považujú sa za daňové výdavky. Z metodického hľadiska sa javí výstižnejšie zatrieďovať ich ako „nákup materiálu“, i keď sa neúčtujú v knihe zásob, pretože sa neskladujú.

V roku 2001 som kúpil starší automobil, ktorý som začal používať na podnikanie a odpisoval som ho v roku 2001 a 2002. Medzitým som získal finančné prostriedky a rozhodol som sa pre uzavretie lízingovej zmluvy na vhodnejšie vozidlo. Doterajší automobil je dosť opotrebovaný, uvažujem, či ho mám dať opraviť a predať alebo ponechať na používanie synovi, prípadne rozobrať a predal by som ho na súčiastky. Aké budú v jednotlivých prípadoch daňové dôsledky?

- Majetkové hodnoty fyzickej osoby, ktoré patria podnikateľovi a slúžia alebo sú určené na jeho podnikanie, označuje § 6 Obchodného zákonníka za obchodný majetok. Fyzická osoba môže veci alebo práva, ku ktorým má vlastnícke právo, podľa vlastného rozhodnutia zaradiť do obchodného majetku alebo ho z neho vyradiť bez toho, že by sa menil vlastnícky vzťah. Nie je na to predpísaný nijaký osobitný formálny akt. Znakom zaradenia veci alebo práva do obchodného majetku je skutočnosť, že tento majetok účtuje podnikateľ vo svojom účtovníctve. Zaradenie do obchodného majetku sa účtuje ako prírastok, vyradenie z obchodného majetku ako úbytok niektorej zložky majetku.

Starší automobil, ktorý v konkrétnom prípade nadobudol podnikateľ v roku 2001 za cenu pravdepodobne presahujúcu 20-tisíc Sk, sa považuje za dlhodobý hmotný majetok, do konca roku 2002 sa účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva v inventárnej knihe alebo na inventárnej karte, od 1. 1. 2003 sa podľa nových predpisov o účtovníctve účtuje v pomocnej knihe dlhodobého hmotného majetku. K úbytku dlhodobého hmotného majetku vyradením môže dôjsť z viacerých dôvodov, ktorými sú najmä: predaj, vklad do obchodnej spoločnosti alebo družstva, likvidácia, škoda (neopraviteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie), preradenie do osobného používania, darovanie. V konkrétnom prípade prichádza do úvahy vyradenie predajom, likvidáciou (rozobratie na súčiastky), preradením do majetku na osobné používanie (ostane vlastníctvom podnikateľa, používať ho môže syn alebo hocikto iný), prípadne darovanie synovi (zmení sa vlastník).

V účtovníctve je vo všetkých prípadoch rovnaký postup: na príslušný účet v knihe dlhodobého hmotného majetku sa zapíše údaj „dátum a spôsob vyradenia“. Daňové dôsledky sú v jednotlivých prípadoch rozličné. Upravuje ich v príslušných ustanoveniach zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ZDP). Pri vyradení automobilu predajom alebo vkladom do obchodnej spoločnosti môže daňovník uplatniť odpis vo výške jednej polovice vypočítaného ročného odpisu, ak bol majetok evidovaný v majetku daňovníka k 1. 1. zdaňovacieho obdobia (§ 26 ods. 11 písm. a) bod 1. ZDP). V prípade vyradenia hmotného majetku predajom môže daňovník ako daňový výdavok uplatniť aj zostatkovú cenu, pretože však ide o osobný automobil, len do výšky príjmov z predaja (§ 24 ods. 2 písm. b) bod 8 ZDP). Rovnako môže daňovník uplatniť zostatkovú cenu pri vyradení likvidáciou, ale pretože ide o osobný automobil, len do výšky náhrad zahrnutých do základu dane (tržba za predné súčiastky).

Pri preradení do majetku v osobnom používaní alebo pri darovaní sa hmotný majetok v účtovníctve vyradí z evidencie. Pretože nebude 31. 12. 2003 už v stave dlhodobého hmotného majetku, nie je možné uplatniť odpisy za rok 2003 a odo dňa vyradenia nemožno uplatniť ani daňové výdavky na jeho prevádzku, údržbu alebo opravy. Rovnaký dôsledok má darovanie hmotného majetku inej osobe. Príjem z predaja automobilu alebo predaja súčiastok po jeho likvidácii podlieha dani z príjmov, pretože príjem z predaja majetku, ktorý daňovník účtoval ako majetok využívaný na podnikanie, nie je od dane oslobodený (§ 4 ZDP).

Ing. Tatjana Pecháčová

Počasie

Na území Slovenska očakávame prevládanie niektorých zdravotných problémov u meteosenzitívnych ľudí. Pretrvávajú zvýšené ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Výraznejšie môžu byť bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení, prípadne k depresívnym stavom u psychicky labilných jedincov. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi zlepší ich zdravotný stav.Zajtra očakávame ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)n Dnes bude prevažne oblačno, na západnom Slovensku prechodne zmenšená oblačnosť. Na strednom a východnom Slovensku miestami prehánky alebo občasný dážď, najmä v severných okresoch. Najvyššia denná teplota 17 až 22, na juhozápade a na juhu stredného Slovenska okolo 24 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 7, na juhozápade miestami s nárazmi okolo 12m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. n V utorok bude polooblačno až oblačno. Na severe a východe miestami, inde ojedinele prehánky aj búrky. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v dolinách miestami okolo 9, najvyššia denná teplota 18 až 23, na juhu západného a stredného Slovenska okolo 25 stupňov. V stredu bude polooblačno až oblačno. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele prehánky alebo búrky. Najnižšia nočná teplota 15 až 10, v dolinách miestami okolo 9, najvyššia denná teplota 18 až 23, na juhu západného a stredného Slovenska okolo 25 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.03 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdampolooblačno22
Aténypolojasno33
Belehradpolooblačno24
Berlínpolooblačno 22 
Bratislavaoblačno23
Bruselpolooblačno23
Budapešťpolooblačno25
Bukurešťpolooblačno24
Frankfurtpolooblačno24
Helsinkidážď18
Istanbuloblačno27
Kodaňoblačno19
Kyjevdážď20
Lisabonpolojasno26
Londýnpolooblačno21
Madridpolojasno31
Moskvadážď22
Oslooblačno21
Parížpolooblačno24
Prahapolooblačno 22
Rímpolooblačno33
Sofiapolooblačno22
Štokholmoblačno20
Varšavaoblačno19
Viedeňpolooblačno24
Záhrebslnečno26
Ženevajasno25

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 3. 7. 2003: Bratislava 99,43, Sliač 97,43, Košice 98,30, Poprad 93,12, za 4. 7. 2003: Bratislava 99,67, Sliač 97,42, Košice 98,34, Poprad 93,13, za 5. 7. 2003: Bratislava 99,65, Sliač 97,32, Košice 98,48, Poprad 93,03.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.