Hospodársky denník
USD36,426 Sk
EUR41,531 Sk
CHF26,768 Sk
CZK1,313 Sk
  Utorok  8.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Medzinárodný rozmer normalizácie

V tejto oblasti sa naozaj nemôžeme hrať len na vlastnom piesočku

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR bol už od roku 1993 v pracovnom kontakte s niektorými medzinárodnými organizáciami, v niektorých bol členom alebo sa o to usiloval. Ide o tieto organizácie:

- Európska organizácia pre kvalitu (EOQ)

- Organizácia štátnych metrologických inštitúcií krajín strednej a východnej Európy (COOMET)

- Medzinárodná organizácia pre legálnu metrológiu (OIIML)

- Európsky inštitút pre telekomunikačné normy (ETSI)

- Medzinárodná elektrotechnická komisia (IEC)

- Európska komisia pre normalizáciu v elektrotechnike (CENELEC)

- Medzinárodná organizácia pre normalizáciu (ISO)

- Európska komisia pre normalizáciu (CEN)

- Metrická konvencia

- Európska spolupráca v legálnej metrológii (WELMEC)

- Organizácia pre skúšanie v Európe (EUROLAB)

Koncom roku 1997 sme v metrologických medzinárodných organizáciách získali štatút samostatného člena a v európskych normalizačných organizáciách (CEN, CENELEC) sme získali najprv štatút pridruženého (afilovaného) člena. V oblasti akreditácie bol úrad v roku 1997 začlenený do aktivít týchto medzinárodných a regionálnych organizácií:

IAF Medzinárodné akreditačné fórum

ILAC Medzinárodná organizácia na spoluprácu pri akreditácii laboratórií

EAC Európska organizácia na akreditáciu certifikačných orgánov

EAL Európska organizácia na spoluprácu pri akreditácii laboratórií

Od samého začiatku úrad zabezpečoval aj činnosť národného sekretariátu Medzinárodnej organizácie pre normalizáciu (ISO) a Európskej komisie pre normalizáciu (CEN), a to až do roku 2000, keď túto funkciu prevzal Slovenský ústav technickej normalizácie (SÚTN).

Slovenská republika sa prihlásila k Medzinárodnému dohovoru o vzájomnom uznávaní skúšobných značiek ručných palných zbraní - za člena do Stálej medzinárodnej komisie na skúšky ručných palných zbraní (C.I.P.) nás prijali v septembri 1996. OMS trvale zabezpečuje v C.I.P. činnosti národného sekretariátu. Vysoká aktivita slovenských expertov a celého sekretariátu pod vedením predsedu úradu vyvrcholila v rokoch 2000 až 2002 počas dvojročného funkčného obdobia slovenského prezidentovania C.I.P., ktoré vykonával predseda ÚNMS SR RNDr. Dušan Podhorský, DrSc.

Na aktivity úradu, orientované na spoluprácu v medzinárodných organizáciách, nadväzovali aj snahy o spoluprácu so zahraničnými partnerskými organizáciami, ktoré v prípadoch obojstranného záujmu vyústili do podpísania vzájomných dvojstranných dohôd o spolupráci v oblasti normalizácie, metrológie, skúšobníctva a certifikácie. ÚNMS SR už v apríli 1993 podpísal dohodu o vzájomnej spolupráci s Britským normalizačným inštitútom BSI o bezplatnom preberaní noriem BS (Nemá tu byť tiež BSI?) do sústavy slovenských technických noriem. V máji 1993 bola podpísaná podobná dohoda s Nemeckým inštitútom pre normalizáciu DIN o predaji noriem DIN na území SR. Ďalej podpísali s ÚNMS SR dohody o spolupráci partnerskej organizácie z týchto krajín:

- Rumunsko - v r.1993

- Slovinsko, Rusko v r. 1994

- Bielorusko – v r. 1995

- Arménsko – v r. 1997

- Chorvátsko – v r. 2000

- Kazašská republika a Juhoslovanská zväzová republika – v r. 2001

- Čína a Turecko – v r. 2002

Ďalšie medzinárodné dohody, ktoré vypracúva a spravuje úrad, sú rezortné dohody o uznávaní výsledkov skúšok a certifikátov, ktoré ÚNMS SR uzatvára v gescii Ministerstva hospodárstva SR. Dosiaľ boli uzavreté tieto dohody o vzájomnom uznávaní:

- s Bieloruskou republikou v júni 1995

- s Litovskou republikou vo februári 1996

- s Českou republikou v auguste 1997

- s Poľskou republikou v auguste 1998

- s Bulharskou republikou v apríli 2000

- s Ruskou federáciou v júni 2000

- s Ukrajinou v januári 2002

- s Juhoslovanskou zväzovou republikou v januári 2002.

Na základe dohôd o spolupráci a o uznávaní certifikátov sa rozvíja konkrétna spolupráca priamo medzi skúšobňami, resp. medzi partnerskými inštitúciami.

V oblasti medzinárodných programov zahraničnej pomoci koordinoval úrad projekty zamerané na pomoc normalizácii, metrológii, skúšobníctvu, certifikácii, akreditácii a manažérstvu kvality. Už od roku 1993 bol úrad národným koordinátorom pre Slovensko v multilaterálnom regionálnom programe Európskej komisie Phare/PRAQ, ktorý bol zameraný na budovanie infraštruktúry na zabezpečenie kvality v 13 krajinách strednej a východnej Európy.

Spolu s programom PRAQ sa cez úrad koordinovali projekty národného programu Phare za “rezort Standards”, ktoré sa začínali ako tzv. programy pre všeobecnú technickú pomoc s označením Phare-GTAF. Za roky 1993 – 2002 sme z týchto projektov získali 5,135 mil. EUR.

Významné boli aj ďalšie aktivity v rámci celosvetových, ako aj niektorých regionálnych organizácií. V rámci OSN to bolo pôsobenie v TBT (čo tak rozpísať - kto vie, čo je to?) WTO (Svetovej organizácie pre obchod?) a v poslednom období v EHK OSN a v START-e (normalizačné a legislatívne postupy). Úrad je koordinátorom spolupráce expertov krajín CEFTA v oblasti skúšobníctva a certifikácie, v rámci štátov bývalého Sovietskeho zväzu sa zasa zúčastňujeme na zasadnutiach Euro-ázijskej rady pre normalizáciu, metrológiu a certifikáciu EASC. Hlavnými nositeľmi aktivít v uvedených organizáciách sú príslušné pracoviská úradu: notifikačné stredisko TBT WTO, odbor skúšobníctva a certifikácie, odbor európskej integrácie, resp. predseda úradu, ktorý v súčasnosti zastáva funkciu podpredsedu pracovnej skupiny WP 6 (Bežný čitateľ ťažko bude vedieť, čo je WP 6) pre politiku v technickej harmonizácii a štandardizácii a koordinátora novozriadenej pracovnej skupiny na dohľad nad trhom v EHK OSN.

Ing. Michal Popeliš, CSc.

Počasie

Na území Slovenska môžu byť intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti kĺbov, starších poranení a jaziev. Je zvýšený sklon k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení, k depresívnym stavom a u ľudí s vysokým tlakom krvi k anginóznym ťažkostiam. Spánok bude hlboký, dobre zregeneruje telesné a duševné sily organizmu. Pri vegetatívnej dystónii je zvýšená potreba spánku. Zajtra očakávame prevládanie uvedených účinkov počasia.

(z.č.)

n Dnes bude polooblačno, miestami zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 19 až 23, na juhu miestami okolo 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 11 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 9, na hrebeňoch hôr a miestami aj v nížinách v nárazoch okolo 15 m/s.n V stredu bude polooblačno až oblačno. Miestami prehánky ojedinele aj búrky. Nočná teplota 9 až 13, v dolinách okolo 7 stupňov, denná 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, v horských oblastiach časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 13, v dolinách okolo 7 stupňov, denná 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.54 a zapadne o 20.58 hod.

Amsterdamzamračené20
Aténypolooblačno34
Belehradpolooblačno26
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno25
Bruselzamračené24
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno22
Frankfurtzamračené26
Helsinkipolooblačno25
Istanbuloblačno27
Kodaňdážď19
Kyjevobčasný dážď21
Lisabonslnečno27
Londýnzamračené20
Madridslnečno33
Moskvadážď24
Osloprehánky22
Parížpolooblačno26
Prahapolooblačno22
Rímpolooblačno33
Sofiadážď18
Štokholmoblačno23
Varšavaoblačno22
Viedeňoblačno23
Záhrebpolooblačno26
Ženevajasno26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.