Hospodársky denník
USD36,778 Sk
EUR41,487 Sk
CHF26,723 Sk
CZK1,314 Sk
  Streda  9.Júla 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vietor sa tak rýchlo neutíši

Zákon o obchodných reťazcoch prinesie údajne veľmi veľa zla

Zákon je zlý, má množstvo právnych, ale i obsahových a faktických chýb, je nejasný, pripúšťa viacero výkladov a navyše je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, Obchodným zákonníkom a so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. Tieto slová celkom nediplomaticky adresovali predstavitelia troch organizácií združujúcich obchodníkov (Zväz obchodu SR, Slovenská obchodná a priemyselná komora, sekcia obchodu a COOP Jednota Slovensko) v liste prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi, ktorý mu včera predpoludním doručil kuriér. Uvádza sa v ňom tiež, že „jednoznačne zvýhodňuje jedného účastníka vzťahu (výrobcov a spracovateľov) pred druhým účastníkom vzťahu (obchodom).“ Prezident ZO SR Pavol Konštiak, predseda SOPK, sekcie obchodu Adrián Ďurček a podpredseda COOP Jednota Slovensko Martin Katriak v ňom žiadajú prezidenta R. Schustera o prijatie a žiadajú ho, aby zákon, ktorý charakterizujú ako „obrovským klientelizmom popretkávaný“ nepodpísal a vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie. Odvolávajú sa aj na to, že zákon o obchodných reťazcoch, ktorý uplynulý piatok schválila Národná rada SR, nemá oporu v práve Európskej únie. To čiastočne potvrdzuje aj pondelkové vyjadrenie Dirka Megancka, vedúceho vyjednávacieho tímu Európskej komisie pre Slovensko na bratislavskom zasadaní Asociačného výboru SR - Európska únia. Podľa jeho slov Európska komisia preskúma, či je zákon o obchodných reťazcoch v súlade s európskym právom. Podľa komisie sa totiž v návrhu zákona nachádzali ustanovenia, ktoré nie sú plne v súlade so slobodami jednotného európskeho trhu. „Pokiaľ bol zákon schválený v navrhovanej podobe a nie sú v ňom odstránené výhrady Európskej komisie, tak túto vec veľmi vážne nastolíme v rámci monitorovacieho procesu,“ uviedol a podotkol, že prístupový proces sa neskončil aprílovým podpisom prístupovej zmluvy. Pripomenul, že Európska komisia v novembri zverejní komplexnú monitorovaciu správu o pripravenosti Slovenska a ďalších pristupujúcich krajín stať sa členom EÚ 1. mája 2004. Je asi oprávnená domnienka, že poslanci ANO hlasovali za tento zákon najmä preto, aby sa Smeru, ktorého podpredseda R. Fico bol navrhovateľom zákona o reťazcoch, „odvďačili“ za ich podporu pri hlasovaní o novele interrupčného zákona. Inak si totiž ťažko možno vysvetliť, prečo sa liberálna strana postaví za zákon, ktorý je v rozpore so základnou dogmou liberálov o voľnom trhu.

Vo svojom právnom stanovisku obchodníci poukazujú aj na to, že zákon nie je dobre pripravený. Napríklad používa termín „zneužívanie ekonomickej sily“, zatiaľ čo zákon o ochrane hospodárskej súťaže pracuje s termínom „dominantné postavenie“. Vzhľadom na to, že zákon automaticky predpokladá zneužívanie ekonomickej sily obchodnými reťazcami, ale neuvažuje o tých výrobcoch, ktorí sú veľmi silní a spadajú do kategórií stanovených zákonom o ochrane hospodárskej súťaže, považujú zákon za neobjektívny, jednostranný a diskriminačný k obchodu. Obchodníci, ktorí zomkli svoje sily podobne ako donskí kozáci, keď písali tureckému sultánovi, nepochybujú o tom, že slovenská potravinárska výroba má svoje problémy - rešpektujú a berú ich na vedomie, mienia však, že štát ich má a môže riešiť ochranárskou, dotačnou či podpornou politikou, nie však na úkor druhého účastníka vzťahu. Zopakuje sa vývoj, aký sa v súvislosti s rovnomenným a veľmi podobným zákonom odohral presne pred rokom? Vtedy Národná rada SR schválila zákon koncom júna na predposlednej schôdzi svojho funkčného obdobia. Obsahovala však aj povinné zastúpenie výrobkov vyrobených v SR, od čoho napokon predkladatelia teraz schváleného zákona upustili. Aj pred rokom písali obchodníci prezidentovi a žiadali ho, aby zákon nepodpísal. Ten si k sebe pozval všetkých zainteresovaných - predkladateľa návrhu, predstaviteľov podnikateľov, potravinárov i obchodníkov - a požiadal ich, aby si vyšli v ústrety. Tí napokon dospeli ku kompromisným formuláciám, s ktorými prezident vrátil zákon do parlamentu. Na jeho schválenie sa už ale nenašlo dosť hlasov. Možno teda i dnes rátať s tým, že „vietor“ okolo tohto zákona sa tak rýchlo neutíši. Svedčí o tom list, ktorým včera Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK)vyzvala prezidenta, aby zákon - podpísal. Podľa SPPK zákon neobsahuje žiadne kontroverzné ustanovenia. „Jeho znenie sa nijako nedotýka tých obchodných subjektov, ktoré sa aj doteraz snažili rozvíjať korektnú spoluprácu so svojimi dodávateľmi,“ povedal predseda SPPK I. Oravec. Vytvára však podľa neho predpoklady na vznik štandardných vzťahov tam, kde také neboli.

Zuzana Krútka

Tabuľky:

Princípy zákona o obchodných reťazcoch

(Vzťahuje sa na predajne s väčšou predajnou plochou ako 1000 m2)

1. Zákaz zneužívania ekonomickej sily

2. Za zákaz zneužívania ekonomickej sily sa nepovažuje, ak sa z minimálne 90 % zľavy z ceny tovaru alebo inej výhody premietne do ceny pri jeho predaji

3. Označenie tovaru obchodným menom predávajúceho, ak je zároveň označený menom výrobcu, jeho obchodným názvom, prípadne ochrannou známkou

Výhrady k zákonu o obchodných reťazcoch

• Odporuje § 55, ods. 2 Ústavy SR, zákonu 136/2001 Z. z. o ochrane hospodárskej súťaže a § 41 Obchodného zákonníka

• Je nevyvážený a nedemokratický. Predpokladá zneužívanie ekonomickej sily len obchodnými reťazcami, inými subjektmi nie.

• Dáva priestor korupcii – subjektívne posudzovanie jeho dodržiavania

• Nepresné termíny - podlahová plocha, relevantný trh tovarov v SR, nepriame požadovanie

Možné následky účinnosti zákona o obchodných reťazcoch

• poruchy v zásobovaní základnými potravinami

• zvýšenie maloobchodných cien

• priestor na korupciu

• narušenie vzťahu dodávateľov a obchodníkov

• dlhodobé právne spory

Počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam.Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude prevažne polojasno. K večeru od severozápadu pribúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 13 stupňov. Severozápadný vietor 3 až 7, na juhozápade miestami okolo 9 m/s.n Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno. Miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 15 až 11, v dolinách okolo 9 stupňov, denná teplota 24 až 28, na severe okolo 21 stupňov. V piatok bude jasno až polooblačno, na horách ojedinele prehánky. Nočná teplota 13 až 9 stupňov, denná teplota 24 až 28 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.59 hod.

Amsterdamzamračené21
Aténypolooblačno34
Belehradpolooblačno26
Berlínoblačno22
Bratislavapolooblačno25
Bruseloblačno22
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťoblačno23
Frankfurtzamračené24
Helsinkipolooblačno23
Istanbuloblačno27
Kodaňprehánky19
Kyjevprehánky21
Lisabonslnečno28
Londýnoblačno18
Madridslnečno32
Moskvaprehánky24
Osloprehánky22
Parížpolooblačno26
Prahapolooblačno22
Rímpolooblačno32
Sofiadážď16
Štokholmoblačno23
Varšavaoblačno22
Viedeňoblačno24
Záhrebpolooblačno26
Ženevajasno26

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.