Hospodársky denník
USD36,778 Sk
EUR41,487 Sk
CHF26,723 Sk
CZK1,314 Sk
  Streda  9.Júla 2003

SR v prvej štvrtine

Správa OSN o kvalite života

„Každá európska krava dostáva dotáciu vo výške tri doláre, kým 40 % Afričanov žije z menej ako dolára denne,“ tvrdí Mark Malloch Brown, administrátor Rozvojového programu OSN (UNDP), vo včera vydanej výročnej Správe o ľudskom rozvoji. 54 štátov je dnes chudobnejších ako v roku 1990. Pribudlo v nich hladujúcich a dĺžka života sa skrátila. Objem zahraničnej pomoci v 90. rokoch klesol, dlhy chudobných krajín vzrástli, AIDS zaznamenal vzostup a ceny komodít, ktoré tvorili export chudobných krajín, klesli. 20 subsaharských krajín dosiahne všeobecnú úroveň základného vzdelania najskôr okolo roku 2129, s extrémnou chudobou sa vyrovnajú zhruba do roku 2147 a až okolo roku 2165 sa im podarí zredukovať detskú úmrtnosť o dve tretiny.

Podľa tohoročnej správy UNDP (ide o každoročný dokument, ktorý sa za viac ako 10 rokov stal jedným z najrešpektovanejších ukazovateľov kvality ľudského života v krajinách sveta) najlepšie zo všetkých si žijú už po tretí rok za sebou Nóri, potom Islanďania a Švédi. Za severoeurópskou trojicou nasleduje Austrália, potom opäť Európania - Holanďania a Belgičania - a až na siedmom mieste sa ocitli USA. Spomedzi kandidátskych krajín sú na tom s kvalitou života podľa Indexu ľudského rozvoja najlepšie Slovinci (29. priečka), potom krajiny V4, z ktorých posledná pozícia patrí Slovákom (39), keď Česi si oproti vlaňajšku polepšili (32), Poliaci sú pred nami o 4 miesta (35) a Maďari o jedno (38). Zo 175 sledovaných krajín sveta tak Slováci patria k prvej štvrtine krajín s najlepšou kvalitou života, hoci oproti vlaňajšku sa zhoršili, keď klesli o tri priečky. Najrozhorčenejší sú Kanaďania, ktorým správa pridala „až“ ôsme miesto, hoci do roku 2000 boli po sedem rokov stále prví. Podľa valstných prieskumov však tvrdia, že kvalita života je u nich oveľa lepšia ako v susedných USA.

Pomocou Indexu ľudského rozvoja OSN kvantifikuje kvalitu života nielen podľa ekonomických ukazovateľov, ale aj podľa celej série sociálnych kritérií, ako očakávaná dĺžka života, prístup k vzdelaniu, pôrodná úmrtnosť, prístup k pitnej vode, k zdravotnej starostlivosti a podobne. Správa o ľudskom rozvoji sa každoročne zameriava na jednu hlavnú tému. Tou sú tohto roku rozvojové ciele milénia, k plneniu ktorých sa zaviazali členské krajiny OSN na Miléniovom zasadnutí VZ OSN. Do roku 2015 sa podľa týchto cieľov má znížiť počet ľudí postihnutých extrémnou chudobou a hladom o polovicu.

(TASR, jnk)

-tabuľka-

krajina pozícia krajiny podľa indexu ľud. rozvoja

Nórsko 1

Island 2

Švédsko 3

Austrália 4

Holandsko 5

Belgicko 6

USA 7

...

Slovinsko 29

ČR 32

Poľsko 35

Maďarsko 38

Slovensko 39

...

Sierra Leone 175

Zdroj: TASR

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.