Hospodársky denník
USD36,906 Sk
EUR41,815 Sk
CHF27,003 Sk
CZK1,3 Sk
  Piatok  1.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













NENAŤAHUJÚ RUKY

Účinok všetkých negatívnych faktorov na tohtoročné hospodárenie agrokomplexu odhaduje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) predbežne na 6,4 mld. Sk. Suma zahŕňa nielen dôsledky sucha, ale aj predpokladaný pokles tržieb spôsobený poklesom realizačných cien prvovýrobcov, zníženie dotácií, zvýšené náklady na náhradné osevy vyoraných lánov, ale aj rast výdavkov na tzv. červenú naftu z dôvodu zvýšenia dane z pridanej hodnoty. Suché počasie spôsobilo v tomto roku poľnohospodárom z dôvodu slabšej žatvy, ako aj nižšej kvality urodeného jačmeňa pokles tržieb približne o 1,848 mld. Sk. Existujú prvé návrhy ako kompenzovať tieto straty. Štátny rozpočet je ťažké otvárať, aj keď niektorí predstavitelia Národnej rady SR, ktorých poľnohospodári už informovali o tohtoročných mimoriadnych ťažkostiach, nevylúčili ani túto možnosť. Koaliční, ale aj opoziční poslanci súhlasne tvrdia, že je to možné, ale len ako krajná alternatíva. Existuje možnosť požiadať napríklad Slovenský pozemkový fond, aby znížil výšku nájomného za pôdu, podobne ako v roku 2000, keď Slovensko tiež postihlo veľké sucho. Vtedy fond odpustil poľnohospodárom 50 % týchto platieb. Po skompletizovaní všetkých podkladových materiálov chce SPPK predložiť návrh na finančné odškodnenie vláde SR. Zvažuje aj ďalšie možnosti ako získať financie. Podľa poľnohospodárov by sa mohla odložiť účinnosť zákona o červenej nafte, ktorý ju predražuje, ale sú aj ďalšie spôsoby, spočívajúce v interných racionalizačných opatreniach v samotných poľnohospodárskych podnikoch. Na farmách sa už zvažuje aj ďalšie prepúšťanie pracovníkov, v mnohých firmách približne rok nevalorizovali mzdy a niektorí prehodnotia svoje projekty na čerpanie financií z európskych fondov, lebo na spoluúčasť nemajú vlastné prostriedky. Robia sa maximálne úsporné opatrenia, aby slovenský agrokomplex prežil. Ak by niekto podotkol, že zničená

zmrznutá úroda

a následne vážne poškodená suchom je podnikateľským rizikom poľnohospodárov, treba pripomenúť, že aj v zahraničí sa im straty kompenzujú. Naši agropodnikatelia neočakávajú, že dostanú od štátu 70 alebo 60 % z toho, čo im z úrody ukrojila príroda. Ani v roku 2000 to tak nebolo. Vedia, že časť rizika a dôsledkov musia niesť. Predpokladajú, že kompenzácie by mohli byť na úrovni okolo 50 %. Pred tromi rokmi to bolo od 40 do 58 %, podľa miery postihnutia regiónov a jednotlivých lokalít. V súčasnosti však ešte nechcú hovoriť o konkrétnych číslach. Zatiaľ len tvrdia, že ak sa im nepomôže, v agrokomplexe „nastane výbuch“. To, čo trápi našich poľnohospodárov, je aj skutočnosť, že nežičlivosť prírody, ako aj takmer rozpad trhu vo viacerých komoditách, ich postihol v poslednom, predvstupovom roku. Majú aj obavu, či vôbec dokážu plniť kvóty, ktoré boli s EÚ vlani dohodnuté. Ich rozčúlenie dosiahlo vrchol po utorkovej informácii, keď niektorí predstavitelia Európskej komisie odporučili, že časť z financií určených na roky 2004 až 2006 by bolo dobré poľnohospodárom odobrať a prideliť ich na rozvoj infraštruktúry. Vnímajú to ako

hlbokú urážku

slovenských „sedliakov“, lebo podľa nich asi niekto chce, aby sme na Slovensku prešli na totálnu minimalizáciu produkcie potravín. Pritom po vybudovaných diaľniciach by k nám mohli agrárne produkty ľahšie prichádzať zo zahraničia. Hnevajú sa, že napriek skončeným rokovaniam zahraničie nabáda našich politikov meniť domáce priority. Poľnohospodárska samospráva nie je spokojná, že situáciou v agrokomplexe by sa mala vláda zaoberať až v septembri. Pod tlakom agropodnikateľov aj samotný minister pôdohospodárstva Zsolt Simon začína hovoriť o konci augusta. Dňa 22. 8. by mala vláda po dovolenke rokovať a dovtedy je nevyhnuté, aby aj rezort mal pre ňu pripravený podkladový materiál o spomínaných skutočnostiach. Poľnohospodári však pripúšťajú, že ak má byť situácia preverená skutočne seriózne, tak skôr ako do polovice tohto mesiaca sa to nedá urobiť. Treba čakať na výsledky žatvy, a potom, ale rýchlo, rozhodnúť.

Vladimír Turanský

Počasie

Predpokladáme, že na našom území sa budú u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami ťažkosti podmienené počasím zmenšovať. Pre týchto ľudí je prevládajúci typ počasia pozitívny (vegetatívne stabilná klíma). Pretrvávať môžu zdravotné problémy u osôb s ochoreniami pohybového systému, intenzívnejšie sú reumatické bolesti, prípadne bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšená je náchylnosť na depresiu u psychicky labilných jednotlivcov.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí bez podstatnejšej zmeny.

(zč)

n Dnes bude oblačno, miestami postupne polooblačno. Na niektorých miestach občasný dážď alebo prehánky, ojedinele i búrky. Najvyššia teplota 24 až 28 stupňov. Vietor severných smerov 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov.n V sobotu bude polooblačno, časom až oblačno a miestami prehánky, ojedinele búrky. Nočná teplota 17 až 13 stupňov, denná teplota 24 až 28 stupňov. V nedeľu bude prevažne malá oblačnosť, popoludní, najmä na západe ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 17 až 13 stupňov, denná teplota 25 až 29 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.25 a zapadne o 21.34 hod.

Amsterdamoblačno22
Atényprehánky31
Belehraddážď22
Berlínoblačno25
Bratislavaoblačno23
Bruselpolooblačno24
Budapešťprehánky23
Bukurešťdážď21
Frankfurtjasno29
Helsinkislnečno29
Istanbuloblačno30
Kodaňpolooblačno24
Kyjevdážď20
Lisabonslnečno38
Londýnoblačno22
Madridjasno36
Moskvapolooblačno26
Oslooblačno24
Parížpolooblačno26
Prahadážď25
Rímpolooblačno31
Sofiaprehánky22
Štokholmprehánky28
Varšavaprehánky28
Viedeňprehánky22
Záhrebdážď21
Ženevajasno27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.