Hospodársky denník
USD36,754 Sk
EUR41,685 Sk
CHF27,106 Sk
CZK1,303 Sk
  Pondelok  11.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Trhy neveria FED-u

V poslednom čase sa v médiách čoraz častejšie objavujú kritické články smerujúce proti americkej centrálnej banke. Obchodníci na finančných trhoch už dávno zabudli, ako pred niekoľkými rokmi vychvaľovali aktívnu úrokovú politiku FED-u a akými superlatívmi nazývali šéfa banky Alana Greenspana. Pre médiá už nie je „finančný guru“ či „superspan“, ktorý má spasiť americkú ekonomiku. Dlhoobdivované znižovanie úrokových sadzieb, zdá sa, nepodporilo dostať najväčšie svetové hospodárstvo z poslednej ekonomickej recesie.

Ekonómi bijú na poplach. Situácia je vážna, pretože v minulosti toľko obľubované a vyhľadávané vládne dlhopisy Spojených štátov strácajú na lukratívnosti. Investorov už dokonca nelákajú ani nové emisie 10-ročných amerických bondov. Fondy a banky sa zbavujú nielen týchto, ale aj rizikových podnikových dlhopisov a hľadajú zaujímavejšie, ale hlavne výhodnejšie formy investovania. Potvrdzuje to aj minulotýždňová správa výskumnej spoločnosti AMG, podľa ktorej v poslednom júlovom týždni z amerických investičných fondov, špecializujúcich sa na rizikové dlhopisy, odtieklo okolo 1,1 mld. USD, čo je najväčší týždenný odlev za posledných 10 mesiacov. Podľa analytikov je to spôsobené vyčerpaním rastového potenciálu v tomto sektore. Tento fakt by mohol znamenať, že niečo podobné sa môže v blízkej budúcnosti udiať aj na trhu vládnych dlhopisov.

Práve trhy vládnych dlhových cenných papierov mali dočasne investorom nahradiť v ťažkostiach sa topiaci akciový trh. Ten sa totiž už niekoľko rokov spamätúva z prasknutia technologickej akciovej bubliny. Zatraktívniť dlhopisový trh mala aj razantná politika americkej centrálnej banky, ktorá od začiatku roku 2001 znížila základnú úrokovú sadzbu z hodnoty 6,5 % na 1 %, na najnižšiu úroveň za posledných 40 rokov. Cieľ mal byť jednoznačný, naštartovať americkú ekonomiku takto sa zvyšujúcim objemom peňazí. Takéto zníženie sadzieb vyvolalo aj prudký vzostup hodnoty dlhopisov, a tie sa stali lákavou a hlavne bezpečnou investíciou v neľahkých časoch. Finančníci takúto možnosť bezpečného zisku len privítali a nevedeli si vynachváliť centrálnu banku a konkrétne jej šéfa Alana Greenspana.

Situácia sa však nevyvíjala podľa predstáv banky. Teroristické úroky z 11. septembra 2001 a následne účtovné škandály podkopali dôveru v akciové trhy a investori sa ešte viac upli na dlhopisy. Finančníci vytvárali „tlak“ na banku, aby čoraz viac a častejšie znižovala sadzby a takýmto spôsobom im vytvárala zisk. Nemecký denník Die Welt napísal, že americká centrálna banka sa stala otrokom trhov.

FED už dnes nemá veľký priestor na znižovanie sadzieb a lukratívne vládne dlhopisy prestávajú byť pre investorov zaujímavé. Obchodníci predávajú vládne dlhopisy, dôkazom čoho je aj pokles ceny v posledných týždňoch. Automaticky tak rastie výnos týchto dlhopisov. Napríklad výnos 10-ročných amerických bondov sa podľa REUTERS dnes pohybuje na úrovni 4,2 %, kým na konci júna to bolo ešte 3,5 %. Obchodníci opúšťajú dlhopisový trh, no dnes nemajú veľa investičných možnosti, kde zhodnocovať svoje aktíva. Prudké zníženie úrokových sadzieb sa minulo účinkom a americká ekonomika ešte stále ostáva v recesii. Aj preto sa čoraz častejšie objavujú kritiky na adresu americkej centrálnej banky a jej šéfa Alana Grenspana.

Marcel Laznia

Počasie

Dnes budú na území Slovenska prevládať zväčša pozitívne účinky počasia na meteosenzitívnych ľudí. Mierne podráždenie vplyvom počasia nepredstavuje väčšiu záťaž pre organizmus, pôsobí skôr priaznivo na zvyšovanie telesnej a duševnej výkonnosti a koncentrácie. Spánok je pokojný a hlboký a pomáha dobrej regenerácii síl organizmu. Častejšími bolesťami hlavy prevažne migrenózneho pôvodu, prípadne pocitom závratu môžu trpieť citlivé, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi.Zajtra mierne zvýšenie nepriaznivého vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.n Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 26 až 31, na severe a východe väčšinou okolo 24 stupňov. Severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 14 stupňov. n V utorok bude jasno až polojasno. Na severe a východe časom oblačno a miestami prehánky a búrky. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v horských oblastiach miestami okolo 9, najvyššia denná teplota 29 až 33, na severe a východe okolo 27 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Popoludní a večer ojedinele prehánky a búrky. Mimoriadne teplo. Najnižšia nočná teplota 18 až 14, v horských oblastiach a na východe okolo 12, najvyššia denná teplota 31 až 35, na severe a východe miestami okolo 29 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 5.44 a zapadne o 20.09 hod.

Amsterdampolooblačno28
Atényjasno31
Belehradpolooblačno32
Berlínjasno 29 
Bratislavapolooblačno29
Bruselpolooblačno28
Budapešťjasno29
Bukurešťbúrky26
Frankfurtjasno34
Helsinkioblačno20
Istanbulprehánky28
Kodaňpolooblačno27
Kyjevdážď19
Lisabonpolojasno33
Londýndážď27
Madridpolojasno36
Moskvabúrky19
Oslopolooblačno26
Parížpolooblačno34
Prahajasno 29
Rímpolooblačno37
Sofiaoblačno25
Štokholmpolooblačno24
Varšavajasno23
Viedeňpolooblačno29
Záhrebpolooblačno32
Ženevajasno31

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 7. 8. 2003: Bratislava 100,52, Sliač 98,45, Košice 99,38, Poprad 94,21, za 8. 8. 2003: Bratislava 100,31, Sliač 98,30, Košice 99,06, Poprad 94,01, za 9. 8. 2003: Bratislava 100,19, Sliač 98,17, Košice 99,19, Poprad 93,94.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.