Hospodársky denník
USD37,147 Sk
EUR41,878 Sk
CHF27,251 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  12.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Musí urobiť reformy

Európska únia dlhodobo zápasí s výrazne vyššou nezamestnanosťou ako Spojené štáty. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) pritom vo svojej najnovšej správe predpokladá, že tento fakt sa výrazne nezmení ani v najbližších piatich rokoch. Napriek očakávanému ekonomickému oživeniu by mala nezamestnanosť v roku 2008 dosahovať úroveň 7,5 %, čo je síce pokles oproti hodnote 8,9 % z júna tohto roka, avšak porovnanie s USA už nie je také lichotivé. Tam bolo v tom istom mesiaci 5,7 % nezamestnaných. „Ak sa nič nezmení, OECD predpokladá, že miera nezamestnanosti bude v priemere 8,25 % v období od rokov 2003 až 2008,“ uviedol pre agentúru REUTERS Laurence Boone, ktorý je ekonómom OECD pre oblasť eurozóny.

Správa OECD vyzýva Európu na reformu pracovného trhu. Európa by mala upraviť svoju politiku tak, aby sa ľuďom oplatilo pracovať, to znamená, že by sa mali znížiť výhody pre nepracujúcich, ako aj zrušiť podpora pre tých, ktorí idú predčasne do dôchodku. Nepružnosť trhu spôsobuje aj minimálna mzda. EÚ by tiež mala odstrániť existujúce pravidlá pre stanovovanie miezd.

Problémom Európy sú aj veľmi striktné pravidlá pracovného trhu, ktoré výrazne sťažujú zamestnávateľom postup pri prepúšťaní. To má síce slúžiť existujúcim zamestnancom ako ochrana, avšak na druhej strane si podnikateľ dobre rozmyslí, či na voľné miesto niekoho prijme, ak vie, že ho nebude jednoduché prepustiť. Mnoho prác má pritom iba krátkodobý charakter a zamestnávateľ môže za súčasných podmienok len ťažko reagovať na výkyvy dopytu. Naopak, v niektorých obdobiach má prebytok, v iných nedostatok pracovníkov.

Európska únia by tiež podľa OECD mala podporovať mobilitu pracovnej sily, ktorá je tu omnoho nižšia ako v Spojených štátoch. Ak by sa ľudia viac sťahovali za prácou, pomohlo by to prekonať regionálne rozdiely v nezamestnanosti. OECD odporúča, aby si krajiny vzájomne medzi sebou uznávali certifikáty, týkajúce sa práce a aby boli práva na penziu prenosné, aj keď sa človek presťahuje do zahraničia. Tieto kroky pritom nie sú veľmi náročné a hoci nie je isté, že povedú k výraznému zvýšeniu mobility, aspoň čiastočne by mali pomôcť problém odstrániť. Nevýhodou EÚ oproti USA však ostáva jazyková bariéra.

Odporúčania OECD sú v súlade s názorom hlavného ekonóma Medzinárodného menového fondu Kennetha Rogoffa. Ten v apríli odhadol, že ak by členské krajiny EÚ zreformovali trh práce podľa amerického vzoru, nezamestnanosť by sa strednodobo znížila až o 3 percentuálne body. Ak by členské krajiny navyše sprivatizovali štátne podniky a liberalizovali trhy výrobkov, podľa Rogoffa by sa výkonnosť európskej ekonomiky mohla zvýšiť až o 10 %.

Vysoká nezamestnanosť sa negatívne prejavuje viacerými spôsobmi. Jednak ekonomika ako celok vyrobí menej, čo pre štát napríklad znamená nižšie príjmy z daní, navyše nezamestnaným musí vláda vyplácať podporu, čo pre zmenu zvyšuje tlak na strane výdavkov. Viaceré štáty, medzi nimi aj najväčšie európske ekonomiky Nemecko a Francúzsko, majú aj z tohto dôvodu problémy s udržiavaním rozpočtového deficitu. Obidve spomínané krajiny minulý rok prekročili hranicu 3 % HDP, ktorá je stanovená Paktom stability a rastu ako maximálny prípustný schodok. Pozitívom je, že pod vplyvom situácie v Nemecku už vláda Gerharda Schrödera začala podnikať kroky, ktoré aspoň čiastočne uvoľňujú prísne pravidlá na pracovnom trhu.

Predstavitelia Európskej únie sa niekoľkokrát verejne vyjadrili, že chcú, aby spoločenstvo svojou ekonomickou silou konkurovalo Spojeným štátom americkým. Ak to však naozaj chcú dosiahnuť, budú musieť vyvinúť ešte veľa úsilia, aby vykonali potrebné reformy.

Michal Mušák

Počasie

Na našom území pretrváva nízky výskyt väčšiny zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Bude prevládať zväčša všeobecne priaznivé počasie s pozitívnym vplyvom na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Len v južných nížinných oblastiach Slovenska vyššie teploty v poludňajších a popoludňajších hodinách môžu u ľudí citlivých na teplo, najmä u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami, spôsobiť pocit nepohody, resp. zvýšenie zdravotných ťažkostí. Preto by sa mali vyhýbať námahe, stresom, priamemu slnečnému žiareniu a zaťažujúcej strave. U ľudí s nižším tlakom krvi je zvýšený sklon k bolestiam hlavy a pocitom závratu.Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v účinkoch počasia na meteosenzitívnych ľudí. Je náchylnosť na vyššiu pulzovú frekvenciu. (zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, neskôr miestami zväčšená oblačnosť. Najvyššia teplota 27 až 32, na severe miestami okolo 25 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 16 stupňov. Slabý vietor.n V stredu bude prevažne polojasno, ojedinele prehánky a búrky. Nočná teplota 17 až 13, v horských dolinách okolo 11 stupňov, denná teplota 30 až 34, na severe okolo 28 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno a miestami prehánky a búrky. Nočná teplota 19 až 15, v horských dolinách okolo 13 stupňov, denná teplota 28 až 32, na severe okolo 26 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.44 a zapadne o 20.08 hod.

Počasie v európskych mestách dnes, teplota v °C

Amsterdamoblačno25
Atényslnečno33
Belehradoblačno25
Berlínoblačno26
Bratislavapolooblačno32
Bruseloblačno33
Budapešťoblačno26
Bukurešťjasno23
Frankfurtbúrka33
Helsinkioblačno21
Istanbuljasno30
Kodaňpolooblačno26
Kyjevoblačno23
Lisabonslnečno35
Londýnpolooblačno33
Madridslnečno36
Moskvaoblačno22
Oslobúrka26
Parížpolooblačno35
Prahaoblačno30
Rímpolooblačno37
Sofiajasno22
Štokholmoblačno23
Varšavaoblačno24
Viedeňpolooblačno31
Záhrebpolooblačno26
Ženevajasno32

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.