Hospodársky denník
USD37,362 Sk
EUR42,169 Sk
CHF27,312 Sk
CZK1,311 Sk
  Pondelok  18.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hviezdy nad New Yorkom

Tma nad životmi a ekonomikou päťdesiat miliónov ľudí

Veľkomestá sú vlastne pascou pre ľudí... Pohodlie a vymoženosti, ktoré poskytujú v normálnom režime prevádzky, sa mihnutím oka môžu stať smrteľným nebezpečenstvom. Ak zlyhá niektorý zo základných prvkov udržiavania pulzu života megapolisov - zásobovanie elektrinou, vodou, teplom, potravinami a odvoz odpadu. Ak niektorá z týchto funkcií dlhodobo zlyhá, milióny veľkomešťanov v snahe postarať sa o svoje životné potreby (jedlo, voda, teplo) sa prestávajú správať podľa základných civilizačných pravidiel a ohrozujú nielen sami seba, ale aj mesto, v ktorom žijú.

Je teda takmer zázrak, že najrozsiahlejší výpadok elektrického prúdu v histórii Severnej Ameriky, ktorý vo štvrtok poobede dominovým efektom postihol až 50 miliónov ľudí na severovýchode USA aj s mestom New York a na juhovýchode Kanady, si vyžiadal minimum obetí, niekoľko stoviek väčších či menších požiarov (šesťdesiat iba v New Yorku), kvôli nedbalému narábaniu so sviečkami a zanedbateľný počet lúpeží. Je to dané možno aj tým, že prvé hodiny tmy sa niesli v znamení strachu, či nejde o ďalší rafinovaný teroristický útok na životný štýl Severoameričanov. A keď sa človek bojí, nemyslí na „hlúposti“ ako sú lúpeže obchodov a podobne. Strach bol celkom namieste, aj keď úrady v USA a Kanade, vrátane samotného prezidenta USA Georga W. Busha čo najbleskovejšie rozšírili správu, že nejde o teroristov, ale o nejaké technické zlyhanie elektrární, zapríčinené možno aj zásahom blesku. Strach totiž ovládol stovky až tisícky ľudí, ktorých výpadok elektrického prúdu zablokoval v metre, v tuneloch, vo výťahoch, na svetelných križovatkách zrazu bez svetla, na letiskách a vôbec ďaleko od domova a svojich blízkych.

V New Yorku sa státisíce ľudí z úradov vybrali domov už takmer zabudnutým dopravným prostriedkom: „pešibusom“. Ulice a mosty mesta pripomínali masové demonštrácie. Tisíce ľudí do svojich vzdialených domovov cez noc ani nešli, uprednostnili spánok v staniciach metra, v hotelových halách, v parkoch a na námestiach. A po dlhom čase nad New Yorkom, ponorenom v tme, svietili hviezdy. Tie pre svetlá veľkomesta bežne nevidieť.

V noci zo štvrtka na piatok, ba aj v piatok, bol v New Yorku vyhlásený výnimočný stav, starosta mesta Michael Bloomberg vyzval občanov, aby v tento deň radšej nešli do práce a do úradov. Podobne reagovali aj poprední predstavitelia iných postihnutých veľkomiest (Detroit, Cleveland, Toledo, Ottawa, Toronto, atď.). V Kanade v sobotu, v čase akej-takej normalizácie stavu, úrady vyzvali ľudí, aby radšej šetrili elektrickou energiou, až kým sa situácia celkom nedostane do normálnych koľají.

V prvých hodinách a dňoch bez svetla sa americká a kanadská strana, ktorých energetické sústavy sú spolu prepojené, navzájom obviňovali za haváriu na elektrických elektrárňach. Michael Bloomberg v piatok tvrdil, že vinu nesú Kanaďania, ktorí okrem toho včas nevarovali Američanov, aby použili náhradné zdroje. Premiér kanadského štátu Ontario Ernie Eves vzápätí zakontroval, že chyba sa stala na území stredozápadu USA. Presná príčina ešte stále nie je známa, môže trvať aj niekoľko dní, kým sa celá vec vyjasní, a teda aj to, kto bude niesť na pleciach odškodné za vzniknuté miliónové škody.

Výpočet ekonomických strát, zapríčinený nevídaným výpadkom elektrického prúdu, je ešte tiež neukončený, ale prvé odhady už uzreli svetlo sveta. Škody v meste New York sa podľa mestskej rady odhadujú na 750 miliónov dolárov. Sem spadajú vyslobodzovacie práce (výťahy, súpravy metra, tunely) a hasenie požiarov, ktoré si vyžiadali nadmierne nasadenie požiarnikov a policajtov. Iba ich nadčasy budú stáť 10 miliónov dolárov. Škody hlásia letiská, ktoré dva dni blokovali svoju prevádzku, čo malo dozvuky po celom svete. Supermarkety a obchody za takmer tri dni bez svetla majú obrovské straty pri predaji, jediné, čo ich môže tešiť, je nevídaný nákup nápojov a konzerv, batérií, bateriek a tranzistorových prijímačov. Strata na daniach bude podľa newyorskej mestskej rady okolo 40 miliónov dolárov. To bol iba príklad New Yorku, najväčšieho z postihnutých veľkomiest. Podobné scenáre platia aj pre iné mestá. Obrovské straty budú aj v Detroite, kde mamutie automobilky General Motors, Ford a Chrysler do pondelka rána uzavreli 54 svojich tovární. V Clevelande boli veľké problémy so zásobovaním pitnou vodou a všade v postihnutých zónach bol chaos s dopravou.

Posledné správy tvrdia, že masový výpadok prúdu v USA a v Kanade spôsobili poruchy na vedení v Ohio. Asi dve hodiny pred masívnym výpadkom elektriny vypadla elektráreň spoločnosti FirstEnergy v Eastlake v Ohio. Niektoré vedenia boli chybné, a preto došlo k výpadku systému v Eastlake, povedal hovorca spoločnosti, podľa ktorého poplašný systém, ktorý kontroluje dodávky elektriny, nesignalizoval ďalšie problémy. Počítačový systém nespustil poplach. O hodinu neskôr postupne vypadli tri ďalšie elektrické vedenia v tomto americkom štáte. Vzápätí vypadlo 20 elektrární, z toho deväť jadrových elektrární. Domino efekt, ktorý ponoril do tmy 50 miliónov ľudí.

Všetko zlé býva na niečo dobré. V sobotu prezident USA zdôraznil, že energetická sieť USA musí byť bezpodmienečne zmodernizovaná. Aby neplatili slová demokratického guvernéra za štát Nové Mexiko, exministra energetiky Billa Richardsona, ktorý vyhlásil: „USA sú významnou superveľmocou s elektrickou sieťou tretieho sveta.“

Iaromír Novák

-tabuľka-

Chronológia najväčších výpadkov elektriny v USA

Dátum miesto počet postihnutých ľudí

9. 11. 1965 7 štátov USA, 2 kanadské provincie 30 miliónov

13. 07. 1977 mesto New York 9 miliónov

11. 08. 1996 9 štátov USA 4 milióny domácností

23. 10. 1997 San Francisko 250 000 domácností

8. 12. 1998 okolie San Franciska 940 000

6. 07. 1999 New York niekoľko miliónov

14.-16. 08. 2003 severovýchod USA, juhozápad Kanady 50 miliónov

Zdroj: TASR

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamprehánky23
Atényjasno36
Belehradslnečno33
Berlínpolojasno24
Bratislavaprehánky28
Bruseloblačno26
Budapešťslnečno31
Bukurešťslnečno31
Frankfurtprehánky27
Helsinkiprehánky17
Istanbulslnečno32
Kodaňoblačno22
Kyjevpolojasno25
Lisabonoblačno26
Londýnpolojasno26
Madridslnečno28
Milánodážď28
Moskvaoblačno22
Oslopolojasno21
Parížoblačno28
Prahaoblačno25
Rímslnečno33
Sofiaslnečno33
Štokholmpolojasno20
Varšavapolojasno24
Viedeňprehánky26
Záhreboblačno28
Ženevaprehánky26

Počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je nutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a v prevádzkach vyžadujúcich dobrú koncentráciu a pohotové reakcie. Častejšie sa môžu vyskytovať migrenózne bolesti hlavy, mrzutosť a podráždenosť. U pacientov s prieduškovou astmou je zvýšený sklon k dýchacím ťažkostiam. Pozor na tepelnú záťaž najmä pri kardiovaskulárnych ochoreniach.Zajtra zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polojasno, postupne miestami oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia teplota 28 až 32, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 18 stupňov Slabý vietor.n V utorok bude polooblačno až oblačno. Miestami prehánky a búrky. Nočné teploty 19 až 15, na severe okolo 13 stupňov, denná 26 až 30 stupňov. V stredu bude polojasno až oblačno. Na severe a východe miestami prehánky alebo búrky, inde zrážky len ojedinele. Nočná teplota 18 až 14 stupňov, denná 24 až 28 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 19,58 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.