Hospodársky denník
USD37,362 Sk
EUR42,169 Sk
CHF27,312 Sk
CZK1,311 Sk
  Pondelok  18.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













NA ČOM STOJÍ NAŠA SPRAVODLIVOSŤ?

Peter Kasalovský

Minulý týždeň musel Najvyšší súd SR zrušiť jeden trest doživotného väzenia pre porušenie práv obhajoby Krajským súdom v Prešove. „Justičná hanba“ trvala tiež iba jeden deň, ale je to ďalší dôkaz o tom, z akej kvality je materiál jedného z nosných pilierov našej demokracie. Justícia je stále taká nezávislá, že v celom rade prípadov je závislá(!). Predovšetkým preto, že viac ako dosť sudcov rozhoduje podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

Súdnictvo však musí posudzovať skutkovú podstatu vo veciach trestných aj vo všetkých ostatných prioritne podľa Ústavy SR a zákonov. S najlepším vedomím a svedomím si totiž nevystačí. Posudzovanie skutkovej podstaty a vôbec faktov podľa tohto princípu nie je vylúčené, ale možné najskôr o 50 rokov. Justičných pochybení a v dôsledku neprávostí je totiž viac ako dosť. Ich následná náprava je zo všetkých stránok veľmi drahá.

V nejednom prípade sa občan alebo firma nedožijú súdnej satisfakcie v čase, keď to má pre ich život a pôsobenie význam. V lepšom prípade štát, teda daňoví poplatníci zaplatia náhradu škody, ktorú má na svedomí justícia. Koľkí poškodení sa však vopred vzdajú boja so súdnou mocou, pretože naň nemajú dostatok financií?! Je ich nemenej ako tých, ktorí boli poškodení trestnou činnosťou alebo boli poškodení inak, a nejdú sa súdiť.

Konečne treba povedať aj to, že náprava „pochybení“ je veľmi drahá len pre tých, ktorí boli konkrétnymi sudcami a ich rozsudkami poškodení. Nielen finančne, ale najmä občiansky a vôbec ľudsky. Sú ponížení a neraz knokautovaní „v mene republiky“. Na rozdiel od sudcov, ktorí pochybili procesne alebo nevnímali zákony, prehliadli konkrétne a jednoznačné fakty. Avšak naďalej sú príslušní priam k božskému stavu, ktorý si tak tvrdo

De facto máme neomylných a nestrestateľných občanov - sudcov. Principiálne, ale podľa všetkého neadekvátne pomerom transformujúcej sa spoločnosti. Nič na tom nemení fakt, že väčšina sudcov je profesionálne zdatná a má osobnú prestíž. Lenže dobyť sa spravodlivosti v želateľnom čase je nielen čoraz drahšie a pre mnohých občanov, resp. firmy finančne neúnosné, ale aj nemožné, pokiaľ konkrétny sudca „pochybí“.

Naša justícia a všetko, čo s ňou súvisí, sa tvári, že jej ide len a len o spravodlivosť. Celý systém je však založený na tom, že súdne konanie môže prežiť iba ten, kto na to má. Je dosť často kruté a urážajúce dôstojnosť občiansku. Je skôr vecou solventnosti ako jednou z pevných istôt nášho štátu. Viaceré súdne konania, nekonania, celý rad verdiktov a k tomu zverejnené prípady korupcie nie sú už len mementom, ale výzvou na zmeny.

Problémy justície nie sú neznáme, ale na jej imidži sa roky nič nezlepšuje. Do verejnosti sa dostávajú nanajvýš správy o personálnych bojoch, ojedinele o navrhovaných kárnych postihoch, ťažkanie si na pracovné podmienky, na vyťaženosť a mzdy. Justičná moc je navonok akoby v najlepšom poriadku, a to napriek verejnej mienke. Pokiaľ sa jej nezávislosť chápe ako imunita voči zodpovednosti za chyby, tak je to ako veriť v odzbrojenie.

Ak už je na rozsudkoch napísané „V mene Slovenskej republiky“, tak sudca musí niesť zodpovednosť za jeho obsah. Nateraz sa to javí ako ilúzia, ktorá je však realitou v nejednom štáte EÚ. A nejde predsa len o justíciu. Bez skutočnej zodpovednosti za svoje rozhodnutia pri výkone funkcie, ktoré majú za následok škodu alebo ujmu občanom, resp. nezákonnosť, sú totiž ústavní činitelia, lebo sa k svojmu mandátu dostali z vôle ľudu.

Pomaly, ale isto spejeme do stavu, keď sa začneme zaujímať o to, ako funguje štát a či jeho „služobníci“ konajú v záujme jeho občanov. Absurdít je už dosť, a snahy o vládnutie či pôsobenie bez kontroly sú veky veľkým lákadlom. Dokonca v našej ústave sa objavilo, že výsledok referenda musí schváliť deväťdesiat poslancov. S takou poistkou vládnej moci proti možnej vôli väčšiny z väčšiny voličov sme vstúpili do novej republiky a platí dodnes.

Rozmýšľajme už konečne, ako rozvíjať demokraciu. Nie je o nič horšia, ale ani lepšia ako v krajinách, ktoré majú byť naším príkladom. Nikde však nie je napísané, že nemôže byť lepšia, adekvátnejšia voči potrebám a imperatívom doby. Ako spoločnosť sme totiž v pohybe. Vyvíjame sa do kvalitatívne nových a v nejednom ohľade špecifických vzťahov, ale z hľadiska funkčnosti práva v čase a priestore sme o nemálo rokov späť.

Na celkovo zriedkavú kritiku z verejnosti predstavitelia rezortov spravodlivosti a vnútra, súdnictva a prokuratúry reagujú v tom zmysle, že vo vymáhateľnosti práva sme porovnateľní, ba lepší ako v ostatných postkomunistických krajinách, ale aj v porovnaní s pomermi vo viacerých štátoch EÚ. Akoby nejestvovali problémy s dostupnosťou justície - s realizáciou ústavou zaručených práv, v časovej promptnosti, ale aj v kvalite rozhodovania.

Už sme predsa prežili jednu-dve „tieždemokracie“, keď išlo len o prospech či výhody samozvanej menšiny vyvolených, ktorá v najväčšej tichosti legalizovala o. i. odpustkový priestor pre tých, ktorí porušovali zákony v mene vyšších princípov a potom kvôli „zápasu o lepší a svetlejší zajtrajšok“. My sa vytrvalo presviedčame, že dnes je to úplne inak, a mali by sme konečne, a radšej uveriť, že máme viac a viac spravodlivosti.

Vraj preto, lebo je tu nové súdnictvo, ktoré sa opiera o najlepšie vedomie a svedomie sudcov.

Peter Kasalovský

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamprehánky23
Atényjasno36
Belehradslnečno33
Berlínpolojasno24
Bratislavaprehánky28
Bruseloblačno26
Budapešťslnečno31
Bukurešťslnečno31
Frankfurtprehánky27
Helsinkiprehánky17
Istanbulslnečno32
Kodaňoblačno22
Kyjevpolojasno25
Lisabonoblačno26
Londýnpolojasno26
Madridslnečno28
Milánodážď28
Moskvaoblačno22
Oslopolojasno21
Parížoblačno28
Prahaoblačno25
Rímslnečno33
Sofiaslnečno33
Štokholmpolojasno20
Varšavapolojasno24
Viedeňprehánky26
Záhreboblačno28
Ženevaprehánky26

Počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, preto je nutná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave a v prevádzkach vyžadujúcich dobrú koncentráciu a pohotové reakcie. Častejšie sa môžu vyskytovať migrenózne bolesti hlavy, mrzutosť a podráždenosť. U pacientov s prieduškovou astmou je zvýšený sklon k dýchacím ťažkostiam. Pozor na tepelnú záťaž najmä pri kardiovaskulárnych ochoreniach.Zajtra zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude polojasno, postupne miestami oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia teplota 28 až 32, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 26 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 18 stupňov Slabý vietor.n V utorok bude polooblačno až oblačno. Miestami prehánky a búrky. Nočné teploty 19 až 15, na severe okolo 13 stupňov, denná 26 až 30 stupňov. V stredu bude polojasno až oblačno. Na severe a východe miestami prehánky alebo búrky, inde zrážky len ojedinele. Nočná teplota 18 až 14 stupňov, denná 24 až 28 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.52 a zapadne o 19,58 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.