Hospodársky denník
USD37,543 Sk
EUR42,134 Sk
CHF27,262 Sk
CZK1,307 Sk
  Utorok  19.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Potvrdenie významu nádrží

Priehrady a jazerá slúžia na závlahy a potom na rekreáciu

Pre extrémne sucho je potrebné najväčšie vodné nádrže na Slovensku orientovať najmä na závlahy. Ide to na úkor výroby elektriny a rekreačného zamerania vodných plôch. „Prioritou vodných diel Orava a Liptovská Mara je zabezpečenie závlah, ktoré majú prednosť pred celospoločenskými funkciami,“ konštatoval Pavol Zachar zo š. p. Slovenský vodohospodársky podnik, OZ Povodie Váhu Piešťany. Tieto vodné nádrže fungujú v súčasnosti v šetrnom režime. Základné funkcie sú nádrže pri trvaní terajšieho sucha schopné plniť ešte asi dva mesiace. Rekreanti sa síce sťažujú na nízky stav hladín v nádržiach, ktorý spôsobuje aj určitý zápach, ale nič sa nedá robiť. Okrem závlahových, energetických a rekreačných funkcií uvedené vodné diela zabezpečujú aj dostatočnú výšku hladiny pre spodné vody v okolí rieky Váh, na odbery technologickej vody pre priemysel, biologické prietoky a vodnú turistiku. Objem nádrží pri maximálnej prevádzkovej hladine je na Vodnom diele Orava 336 miliónov kubických metrov vody a na Liptovskej Mare 345 miliónov kubíkov. V súčasnosti je v oboch nádržiach oproti minulým rokom nižšia hladina o niekoľko metrov. V prípade, že by na Váhu neboli tieto nádrže, stav na celom toku Oravy a Váhu by bol v týchto dňoch katastrofálny. Znížené hladiny majú však aj svoju potenciálnu výhodu. Sú tak pripravené na zachytenie prípadných povodňových prívalových vôd.

Podľa vedúceho odboru prevádzky Povodia Bodrogu a Hornádu Ondreja Handzoka v Košiciach suché ostalo napríklad koryto potoka v Čečejovciach, asi 20 km na západ od Košíc, a podobný je stav potoka v neďalekej Veľkej Ide. Výška hladín väčších potokov je na úrovni dlhoročných miním. Spravidla v nich preteká 364-dňová voda, čo znamená ich najnižšiu hladinu, až sucho. Mesto Košice tento stav zatiaľ nepociťuje. Z vodnej nádrže Ružín, ktorá je podľa O. Handzoka plná asi na 95 %, sa vypúšťa šesť kubických metrov vody do Hornádu, hoci do nej pritekajú iba štyri kubíky. Do Domaše pribúda 200 sekundových litrov, no vypúšťajú z nej až 4400 litrov za sekundu. Tam je situácia už horšia, lebo jej hladina klesla až o 6,5 metra. Je však ešte stále deväť metrov nad minimom, so zásobami vody asi na 48 % objemu. Aj nádrž na Šírave má o tri metre nižšiu hladinu od prevádzkovej a zásobný objem je naplnený na 55 %. Vypúšťajú z nej 15 kubíkov za sekundu pre ekologické potreby a do elektrární vo Vojanoch. Malé prietoky sú na Uhu a Latorici, kde pretečie len jeden až dva kubíky za sekundu, pričom storočná voda na Uhu je podľa hydrologických údajov až 1600 kubických metrov. V Bodrogu v Strede nad Bodrogom pretečie za sekundu 26 až 30 kubíkov, prietokom vylepšujú ekológiu susednému Maďarsku. Veľmi dobré, až 89-percentné zásoby, má vodná nádrž Bukovec a Starina (84 %). Odtiaľ napríklad vodári do úpravní odoberajú od 700 do 800 litrov za sekundu. Podľa O. Handzoka práve teraz sa ukazuje, akú dôležitú funkciu plnia vodné nádrže. Keby v regióne bola ešte jedna pri Tichom Potoku, ako sa plánovalo, bolo by aj menej záplav a v prípade potreby zasa viac vody.

Vladimír Turanský

Ladislav Kulik

Počasie

Očakávame zintenzívnenie nepriaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvýšené budú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Pretrváva záťaž pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím a u ľudí s ochoreniami dýchacieho aj tráviaceho systému. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Ľudia citliví na tepelnú záťaž však pocítia úľavu. Zajtra predpokladáme pozvoľný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky alebo búrky hlavne na severe a východe. Najvyššia teplota 23 až 27, na severozápade okolo 21 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, na juhozápade v nárazoch 10 až 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov.n V stredu bude spočiatku oblačno, neskôr polooblačno. Na východnom Slovensku miestami, inde zrážky len ojedinele. Nočné teploty 18 až 14 stupňov, denná 25 až 29, na severe a východe miestami okolo 23 stupňov. Vo štvrtok bude polooblačno, od juhozápadu časom až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 14 až 10 stupňov, denná 23 až 27 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.47 a zapadne o 20.05 hod.

Amsterdamprehánky23
Atényjasno34
Belehradslnečno32
Berlínpolojasno24
Bratislavaprehánky26
Bruseloblačno26
Budapešťoblačno28
Bukurešťslnečno31
Frankfurtprehánky27
Helsinkiprehánky18
Istanbulslnečno33
Kodaňoblačno21
Kyjevpolojasno25
Lisabonoblačno26
Londýnprehánky21
Madridslnečno28
Moskvaoblačno21
Oslopolojasno23
Parížoblačno26
Prahaoblačno25
Rímslnečno36
Sofiaslnečno33
Štokholmpolojasno22
Varšavapolojasno23
Viedeňprehánky26
Záhreboblačno31
Ženevaprehánky24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.