Hospodársky denník
USD37,78 Sk
EUR42,03 Sk
CHF27,205 Sk
CZK1,296 Sk
  Štvrtok  21.Augusta 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













LEGALIZOVAŤ ÚPLATKY

O úplatkoch vie u nás každý. Horšie je to však s dokazovaním. Ministerstvo zdravotníctva má jasný cieľ, dostať úplatky do systému zdravotnej starostlivosti. V súvislosti s úsilím ministra zdravotníctva „legalizovať“ takýto jav dávame už druhý týždeň priestor zdravotníckym hodnostárom, ale aj radovým pracovníkom, aby sa k tejto veci vyjadrili. O reakciu sme, samozrejme, požiadali aj stavovské organizácie v rezorte, ktoré by mali dozerať na etiku svojich členov. Zatiaľ však dominujú najmä reakcie z medicínskeho terénu. Dnes prinášame odpovede z Banskej Bystrice, reagoval MUDr. Juraj Šváč, PhD., námestník riaditeľa pre Liečebno-preventívnu starostlivosť v NsP F. D. Roosevelta na otázku, aký je podľa jeho názoru rozsah a objem tohto javu? (keďže minister zdravotníctva priznal nedávno „taxy“ za zdravotnícke výkony mimo oficiálneho režimu zdravotného poistenia), napísal: „O podmienení zdravotníckeho výkonu úplatkom som počul, ale sám som sa s ním nestretol. Pravdepodobne sa takí zdravotníci ojedinele vyskytujú, ale odhaliť ich môžeme, iba ak nám dotknutí občania takéto konanie oznámia.“ Pýtali sme sa tiež, či je spomínaný riadiaci pracovník za jeho „legalizáciu“ a ako vlastne hodnotí lekársky stav a zdravotníckych pracovníkov vôbec z hľadiska toho problému? Odpoveď banskobystrického námestníka bola jednoznačná: „Neviem si predstaviť, ako sa dá úplatok legalizovať.“ Nedostatok stručnosti nemožno vyčítať ani ďalšej odpovedi, pýtali sme sa, prečo stavovské organizácie a zodpovední v zdravotníckych zariadeniach nekonajú proti takejto činnosti? Veď je to z hľadiska pacientov, ale aj neúplatných zdravotníckych pracovníkov nielen nekorektné, ale do slova „chrapúnske“? MUDr. Juraj Šváč je presvedčený že preto, lebo im pravdepodobne nikto konkrétnu skutočnosť neoznámil. V poslednej odpovedi sme sa dozvedeli, že hospodárenie v spomenutej nemocnici je účelné, prostriedky sa vynakladajú premyslene a straty sú spôsobené zlou cenotvorbou. Tlaky „lobistov“ námestník nepociťuje. To bola odpoveď na otázku, ako vníma hospodárenie na pracovisku a či u nich sú pod tlakom lobistických štruktúr pri nákupe zdravotníckeho materiálu a techniky.

Nuž nie jeden z respondentov, ktorí sa k tomuto problému vyjadrovali na stránkach našich novín uviedol, že korupciu v zdravotníctve treba vidieť vo viacerých rovinách. Rezort totiž už roky sprevádzajú väčšie či menšie otrasy, privatizačné a kúpeľné aféry, ako aj ďalšie škandály. Jeden z najmedializovanejších sa dotýkal práve najvyššej riadiacej sféry. Pri každom z nich išlo o peniaze „až v prvom rade“. Nuž korupcia v zdravotníctve je (tak ako v iných rezortoch) a nemožno o nej pochybovať, ale jej dosah je odlišný, v konečnom dôsledku sa dotýka zdravia populácie a ten najnižší stupeň dopadá na tých najbiednejších. No nízke platy by nemali byť dôvodom na prijímanie peňazí od ešte chudobnejších, zaslúžené peniaze treba žiadať z riadiacej sféry. Tá má však o riešení problému svoju predstavu. Je evidentné, kam sme sa to až dostali. V praxi by to malo byť tak, že pacient, ktorý doteraz v snahe získať na svoju operáciu svojho lekára, zabezpečiť si slušné zaobchádzanie počas pobytu v nemocnici, vopred zaplatí, a to nie tajne, ale oficiálne. Bez toho, aby bol lekár či pacient - platca postihnuteľný zákonom. Z konta nemocnice potom vraj bude možné prilepšiť špičkovým odborníkom, najžiadanejším lekárom, ktorí majú najväčšiu dôveru pacientov. Otázne je, ako budú zainteresovaní s tým spokojní, či im to bude stačiť a čo vlastne zostane tým, ktorí si takéto priplácanie nebudú môcť dovoliť? Nuž, pacientske organizácie u nás sú slabou obranou proti arogancii moci.

Ľudmila Koníková

Počasie

Na celom území Slovenska predpokladáme prevládanie mierne dráždivého počasia, ktoré môže podmieniť zvýšený výskyt niektorých zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí. Zhoršenie zdravotného stavu sa môže prejaviť u osôb s ochoreniami pohybového systému, predovšetkým reumatického pôvodu. Slabo zvýšený môže byť sklon k bolestiam hlavy, k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení, k zvýšeniu únavy a u psychicky labilných jednotlivcov k depresívnym stavom.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude polojasno, pri prechodne zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky. Najvyššia teplota 27 až 31, na severe miestami chladnejšie, na horách vo výške 1500 m okolo 15 stupňov. Slabý vietor.n V piatok bude polooblačno, na severe a východe miestami oblačno a ojedinele prehánky. Nočné teploty 16 až 12, denná teplota 27 až 31, na severe a východe miestami okolo 25 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno, od severozápadu neskôr pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky a búrky, najmä na západe územia. Nočná teplota 17 až 13, denná teplota 27 až 32 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 5.50 a zapadne o 20.01 hod.

Amsterdamprehánky21
Atényslnečno33
Belehradpolooblačno28
Berlínzamračené22
Bratislavaoblačno26
Bruseloblačno22
Budapešťoblačno28
Bukurešťpolooblačno29
Frankfurtzamračené25
Helsinkioblačno24
Istanbulpolooblačno31
Kodaňprehánky20
Kyjevpolojasno24
Lisabonpolojasno29
Londýnzamračené19
Madridpolojasno34
Moskvaprehánky21
Osloprehánky18
Parížoblačno22
Prahaoblačno22
Rímjasno36
Sofiajasno26
Štokholmoblačno21
Varšavaoblačno23
Viedeňoblačno26
Záhreboblačno26
Ženevapolojasno25

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.